Göğüste Lenf Nodu
15 Mayıs 2024

Göğüste Lenf Nodu

Göğüste Lenf Nodu, Nod, vücudun belli bölgelerinde farklı sebeplerden oluşabilir. Kimisi sıradan bir yağ bezesi iken kimisi de çok ciddi sistemik hastalık belirtisi ya da oluşan bezeler enfeksiyondan oluşan iltihaptır. Göğüste lenfnodu varlığı meme kanseri belirtisi olabilir. Bunun bir kesinliği yok fakat gerekli tahliller yapıldığında teşhis konulur. Böyle kanser belirtisi varsa kısa zamanda tedaviye başlanılmış olur. Hastalık ilerlememiş ise ilaç tedavisi uygulanır. İlerlemiş ise kemoterapi uygulaması yapılır. Eğer enfeksiyon var ise antibiyotik uygulanır. Göğüste lenfnodu kimi zamanda emzirme döneminde kadında süt bezelerinin şişmesi sonucu oluşur. Bu durumda panik yapılmamalıdır. Göğüs epitel bir dokuya sahiptir. Bol miktarda kan ve lenf damarı ile beslenir. Her memede süt üretimi yapan loblar vardır. Her lob kendi içinde daha küçük birimlere ayrılır. Dışarıdan deri ile kaplı olan bu doku, içeriden kaslarla kaburgalara bağlı bulunmaktadır. Meme dokusu sürekli değişim gösterir. Adet dönemi, hamilelik, emzirme, menopoz yani hormonal dengenin düzensizlik yaşadığı dönemlerde büyüklüğü ve yapısal olarak şeklinde değişimler olur. Öncelikle meme hastalıklarında koltuk altı lenf bezlerinde ağrılı veya ağrısız büyümeler görülür. Bu durumda lenf nodlarının alınıp patolojik inceleme sonucu evresinin saptanması çok önemlidir.

Göğüste Lenf Nodu İçin Neden Hekime Başvurulur?

Öncelikli sebep kitlenin varlığını hissetmiş olmaktır. Diğer nedenler ise; memede görülen akıntı, ödem ve şeklindeki değişikliklerdir. Bu sebeple kendi kendine meme muayenesi yapmak oldukça önemlidir. 20 yaşın üzerinde ve adet gören her bayanın bu muayeneyi yapabilmesi gerekir. Kendinizdeki farklılıkları daha kolay anlayabilmek için ayda bir mutlaka bu uygulama yapılmalıdır.

KKMM Nasıl Yapılır?
  • Ayna karşısında kollar yukarıda ve serbestken izleme yapılır. İzleme esnasında göğüs ucunda ya da yapısında herhangi bir bozukluk olup olmadığı gözlemlenir. Kollar yukarıda iken ek olarak koltuk altında bir şişlik belirtisi var mı ona bakılır. Daha sonra eller bele bastırılır ve omuzlar içe çekilerek göğüste portakal kabuğu görümü oluşup oluşmadığına bakılır.
  • Elle muayene esnasında göğüs başı ve göğüs çevresi incelenir. Daha kolay hissedebilmek için losyon ya da sabun kullanılabilir. Köprücük kemiğinden başlayıp dikey çizgiler çizerek salyangoz şeklinde içe ilerlenir. Elinize gelen her bezi bir nod değildir. Mühim olan bir önceki ay yaptığınız muayene ile bir sonraki ay arasında fark edilir bir durum olmasıdır.
  • Son olarak göğüs başı hafifçe sıkılır ve akıntı olup olmadığı kontrol edilir.
  • Meme başında çöküntü, sarkma, renk değişimi ya da göğüste anormal bir şişlik veya çıkıntı oluşması özetle göğsünüzde daha önce olamayan anormal bir değişiklik gözlemlediğinizde doktora başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Koltuk Altı Lenf Nodu

Koltuk Altı Lenf Nodu

Haber Bülteni

Güncel

Çocuklarda Lenf Bezi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lenf Bezi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası