Lenf Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lenf Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Lenf bezi kisti, günümüzde çok yaygın olarak karşılaşılan bir durum olmasa bile bazı insanları etkisi altına almış bir sorundur. Bilindiği gibi insan vücudunun birçok yerinde renksiz sıvıları taşıyan lenfler bulunmaktadır. Bu lenfler, insan vücudunda zararlı olabilecek maddelerin toplanarak kontrol edilmesi açısında çok önemli görevler yapmaktadır. Özellikle insan vücuduna girecek olan enfeksiyonların engellenmesinde ve bu şekilde oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önlenmesinde lenf bezlerinin olumlu etkileri bulunur. Fakat lenf bezi kisti olan insanlarda bu kistin bulunduğu lenf, tam olarak görev yapamayacak ve kişide çok çeşitli hastalıkların olması neden olacaktır. Lenf bezi kisti, insanlarda müdahale edilmediği zaman büyüyebilen bir rahatsızlıktır. Bu kistler büyümese bile ciddi bir şekilde yayılarak lenf bezlerinin haricinde diğer dokulara geçerek burada oluşum gösterebilirler. Bu durumlarda ise hastaların tedavisi biraz daha zorlaşabilir. Lenf bezi kisti, hakkında yapılan araştırmalara bakıldığında bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan herhangi bir neden bulunamamıştır. Bu nedenle daha detaylı araştırmalarda bu durumun oluşmasına büyük etkilerde bulunacak durumlar ortaya çıkarılmıştır. Lenf bezi kisti, insan vücudunda en çok koltuk altı, kasık, ayak ve kulak arkasında meydana gelir. Bunun nedeni ise tabi ki bu bölgelerde lenf bezlerinin çok daha fazla olmasıdır. Oluşan kist, bölgede aşırı bir şekilde büyürse bölgede hareket kayıpları, ağrı ve şişlikler meydana gelebilmektedir. Ayrıca büyüyen kistler için yapılacak olan tedavilerden biraz daha geç sonuç alınacağından her ne kadar zaman geçerse bu durum hasta için o kadar kötü olacaktır.

Lenf bezi Kisti Nedenleri: Lenf bezi kistinin tam olarak nedenleri bilinmemektedir. Fakat bazı teorilere göre bu durum insan vücudunda aşırı olarak artmış enfeksiyon ve virüsler nedeniyle oluşmaktadır. Bunun yanında anne ya da babada bulunan genetik durumlardan kaynaklanarak insanlarda lenf bezi kisti meydana gelebilmektedir. Son olarak ortaya atılan teorilere göre insanlarda lenf bezi kisti oluşumuna neden olan bir diğer durum günümüzde çok fazla karşılaştığımız genetiğiyle oynanmış meyve ve sebzelerin çok fazla tüketilmesidir. Bu gibi maddeler insan vücudunda hücrelerin şekil ve tür değiştirmesine neden olarak bu şekilde farklı kitle oluşumlarına neden olabilmektedir.


Lenf bezi kisti belirtileri nelerdir?

 • Lenf bezi kisti oluşumu sonrasında sadece bu bölgede değil aynı zamanda insanlarda vücut genelinde şiddetli kaşıntı meydana gelmektedir. Bu kaşıntı, günün belli saatlerinde ortaya çıkarak etkilerini kişide daha baskın bir şekilde ortaya çıkarabilir.
 • Özellikle çocuklarda olmak üzere lenf bezi kisti, kişilerde yüksek ateş, titreme ve gece oluşan terlemeler gibi belirtiler gösterebilir. Bu gibi belirtiler insanlarda direk olarak havale riskini doğurduğu için acil müdahalelere ihtiyaç duyulabilecek belirtilerdendir.
 • Bazı insanlarda lenf bezi kisti çok şiddetli ve inatçı bir öksürüğe neden olmaktadır. Bu öksürük ise kişinin boğazında tahriş oluşmasına neden olarak farklı rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir.
 • Eğer lenf bezi kistine müdahale edilmezse, bu durumun ilerlemesine bağlı olarak insanlarda karaciğer ve dalak büyümesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Eğer sizlerde de lenf bezi kisti varsa bu gibi problemler karşılaşmadan önce kesinlikle tedavi olmalısınız.
 • Lenf bezi kistinin belirtilerinden biri de kişide sürekli halsizlik, kilo ve iştah kaybı gibi durumların görülmesidir. Bu durum çok yaygın bir şekilde görüldüğü için çok net bir belirtidir diyebiliriz.
Lenf Bezi Kisti Tedavi: bu hastalığın tedavisi aslında kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü insanlarda yaş, cinsiyet, oluşan kitlenin tipi ya da hastalığın ilerleyişi dikkate alınarak farklı tedaviler uygulanabilir. Bazı kitleler için insanlarda kanser tedavileri kullanılabilir. Bu şekilde sorunlar halledilemez ise kitle ameliyatla bölgeden alınabilir.

Lenf Bezi Kisti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Mezenterik Lenf Nodu

Mezenterik Lenf Nodu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Reaktif Görünümlü Lenf Nodu

Reaktif Görünümlü Lenf Nodu

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Ödemi Tedavisi

Lenf Ödemi Tedavisi

Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri?

Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri?

Kasık Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit lenf bezleri, boğaz kısmının ağız ve burun boşluğunun arkasında, bademcik tarafında meydana gelen iltihaplanmadır. Soğuk algınlığı ve grip olarak rahatsız[...]

Lenf Düğümleri İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Düğümleri İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Lenf düğümleri iltihabı, önemli bir bölümünün çok fazla önemli olmadığını belirtmek gerek, bilhassa inflamasyon sebebinden iltihaplandılarsa. Fakat, lenf düğümle[...]

Lenf Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Lenf tümörü, lenfoma hastalarının teşhisini belirlemek için lenf tümörü olup olmadığına bakılır. Lenf tümörü olan hastalar kan hücrelerini etkilediğinden bağı[...]

Ensede Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ensede Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ensede lenf bezi şişmesi: Ensedeki lenf bezleri vücudun hemen hemen her bölgesine yayılmıştır. Lenf bezleri vücudumuzda lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bi[...]

Benign Lenf Nodu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Benign Lenf Nodu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Benign Lenf Nodu, Tıp alanında lenfadenopati olarak bilinen benign lenf nodu rahatsızlığı kısaca LAP olarak adlandırılır. Benign lenf nodu hastalık türü birden fazla l[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6