Yüzde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüzde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde lenf bezi şişmesi, insanlarda ara ara karşılaşılan bir problemdir. Birçok kişide meydana gelen bu durum, bazen müdahale edilmemesi durumunda çok ciddi problemlerle karşılaşılabilmektedir. Lenf bezleri sadece yüz bölgesinde değil vücudun hemen hemen her yerinde koruma mekanizması açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Yüzde lenf bezi şişmesinin en büyük nedeni, vücutta enfeksiyonların aşırı bir şekilde etki göstermesi nedeniyle oluşmaktadır. Yüz bölgesinde vücudun diğer bölgelerine göre biraz daha az oranda lenf bezi bulunmaktadır. Bu nedenle yüzde lenf bezi şişmesi diğer bölgelere göre çok daha az görülmektedir. Yüzde lenf bezi şişmesi, aslında belli bir yere kadar normal karşılanır. Çünkü yüzde meydana gelen lenf bezi şişmesi durumunda ciddi bir şekilde vücudun savunma sisteminin çalıştığının göstergesi olarak görülebilir. Yüz bölgesinde bulunan lenf bezleri, vücuda girerek yüz bölgesinde etkili olabilecek enfeksiyonlar için antikorlar ve ak kan hücrelerini üretirler. Bu maddeler özellikle solunum yoluyla vücuda giren enfeksiyonların öldürülmesinde etkili olurlar. Eğer vücuda aşırı bir şekilde enfeksiyon alınıyorsa bu durumlarda yüzde lenf bezi şişmesi meydana gelebilir.


Yüzde lenf bezi şişmesi neden olur?

 • Yüzde lenf bezi şişmesi, genellikle insanlarda soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu gibi hastalıkların görülmesi durumunda insanlarda vücutta yüksek oranda enfeksiyon bulunduğu için aslında sadece yüz bölgesindeki lenf bezleri değil vücudun diğer bölgelerinde bulunan lenf bezlerinde de şişmeler meydana gelebilir.
 • İnsanlarda bulaşıcı bir hastalık olan "eneksiyöz mononükleoz" çok ciddi bir şekilde yüzde lenf şişmesine neden olmaktadır. Bu hastalık insanlarda halk arasında öpüşme hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık insanlarda yüzde lenf şişmesi problemine neden olan ciddi bir nedendir.
 • Nadiren de olsa insanlarda meydana gelen kan kanseri ya da lenf kanseri olarak bilinen hastalıklar durumunda da yüzde lenf bezi şişmesi meydana gelmektedir.
 • Bazı insanlarda aşırı alkol ve sigara kullanımı durumunda vücuda aşırı bir şekilde yabancı madde alınması nedeniyle yüzde lenf bezi şişmesi meydana gelir. Bu nedenle alkol ve sigaradan kişi kesinlikle uzak durarak bu problemden korunabilirsiniz.
 • Yüzde lenf bezi şişmesi olan insanların kesinlikle un ve şekerden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü bazı insanlarda bu durum direk olarak yabancı madde olarak anlaşılabilir.

Yüzde lenf bezi şişmesi tedavisi nasıldır?


Yüzde lenf bezi şişmesi sorununun tedavisinin yapılabilmesi için kesinlikle net teşhisin konulması gerekmektedir. Aksi durumlarda yapılacak herhangi bir tedavi yanlış sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuz tam teşhisi koyana kadar birçok test yaparak yüzde lenf bezi şişmesi nedenini tam olarak ortaya çıkaracaktır. Bu işlem sonrasında tıbbi olarak yapılabilecek en büyük tedavi tabi ki ilaç tedavileridir. Yapılan ilaç tedavilerinin yanında kişinin de yapabileceği çok önemli şeyler bulunmaktadır. Bunlar;
 • Yüzde lenf bezi şişmesi olan insanların yapması gereken en önemli şeylerden biri vücutlarını bol bol dinlendirerek bu soruna neden olan enfeksiyonların ölmesini sağlamaktır.
 • Bu durumun ortadan kalkması için ilaç tedavilerinin yanı sıra her gün çiğ sarımsak çiğnenmelidir. Çiğnenen sarımsakların içerisinde bulunan antikor maddeler bu şişliklerin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Yüzde lenf bezi şişmesi olan insanların kesinlikle bol bol bağışıklık sistemi güçlendirici besinler tüketmeleri gerekmektedir. Bu şekilde bağışıklık sistemini güçlendirerek sorunların vücut tarafından daha hızlı bir şekilde çözümünü sağlayın.
 • Son olarak yapılabilecek bir diğer şey ise yüz bölgesinde şişliklerin görüldüğü noktalara soğuk kompres uygulamalarının yapılmasıdır. Günde üç kez bu işlemi yaparak çok olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Yüzde Lenf Bezi Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Lenf Ödemi Tedavisi

Lenf Ödemi Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lenf Bezi Veremi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Veremi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lenf Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Memede Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Memede Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Lenf İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri

Grip Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Grip Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Grip lenf bez bezi şişmesi, Lenf bezlerinin şişmesine grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve virütik enfeksiyonlar sebep olabilmektedir. Grip lenf bezi şişmesi gr[...]

Karında Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karında Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karında lenf bezi büyümesi: Lenf bezinin büyüklüğü pirinç tanesinden çekirdek büyüklüğüne kadar değişiklik gösterir. Lenf bezlerin vücudun sadece karın kısmın[...]

Boyun Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyun Lenf Bezi Ameliyatı, lenf bezlerinin ameliyatı genellikle boyun bölgesindeki lenf bezlerine yayılmış olan tümörlerin temizlenmesi ve çevresinde mevcut olan yağ doku[...]

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk altı lenf bezi şişmesi, vücutta görüldüğünde hemen telaşlanmamak gerekir. Koltuk altı lenf bezi şişkinliği her zaman ciddi bir hastalık manasına gelmez. Lenf[...]

Faranjit Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit lenf bezleri, boğaz kısmının ağız ve burun boşluğunun arkasında, bademcik tarafında meydana gelen iltihaplanmadır. Soğuk algınlığı ve grip olarak rahatsız[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6