Lenf Düğümleri İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lenf Düğümleri İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Lenf düğümleri iltihabı, önemli bir bölümünün çok fazla önemli olmadığını belirtmek gerek, bilhassa inflamasyon sebebinden iltihaplandılarsa. Fakat, lenf düğümlerinizi itinalı olarak denetlemeniz ve iltihaplandıklarında bir doktora göstermeniz, oluşabilecek diğer hastalıkları önlemenize destekçi olacaktır.

Soğuk algınlığı esnasında boynunuzda hafif şişmiş benzeri gözüken ufak kütleler lenf düğümleridir. Bu düğümler bedeniniz amaçlı çok fazla mühimdir ve lenf dokuları amaçlı sıvı/akışkan filtresi misyonu görürler. Bir santimetreden azve badem biçimindeki bu düğümler, boyun, koltukların altı, kasık bölgesi, göğüs kafesi ve abdomen yerlerinde kümeler olarak bulunurlar. Şayet bu düğümlerin iltihaplandığını ve şişkinleştiğini anlarsanız, panik olmayınız. Bu şişmenin sebebinin genellikle normal olduğunu kendinize hatırlatın. Yeniden bir doktorun denetlemesi yararlı olacaktır. Bu yazımızda sizlere lenf düğümlerinin neden iltihaplandıkları anlatılacaktır.


Lenf Bezi İltihabı Semptomları

 • Lenf bezleri vücudun tamamında yer alır. Boyun, koltukların altı ve kasıkta bulunanları yüzeyseldir, irin kapmaları şeklinde şişerler.
 • Ateş, burun akıntısı, boğaz tahrişi benzeri üst solunum yolları irini semptomları
 • Lenf bezinde şişme ile birtakım vaziyetlerde ağrı olması
 • Geceleri terlemeler
 • Tümörden kaynaklanıyorsa lenf bezinde sertlik
 • Lenf bezi üst kısmındaki deride kızarıklık ve hassaslık
 • Vücudun rastgele bir kısmında başka maddelere karşın oraya en yakın lenf bezini şişirir.

Lenf Bezi İltihabının Sebepleri Nelerdir?


Zarar Veren Mikroorganizmalar: Vücuda giren bakteri, virüs, parazit, mantar ve mayalar lenf bezi iltihabına neden olabilmektedir. Lenf bezlerinde bu zararlılarla uğraşılır. Miktarları ne civarı yüksek ise gereken akyuvar sayısı ve faaliyeti de o oranda artacaktır, irin kapan lenf bezi sayısı ve irin ölçüsü da benzer oranda değişecektir. İnflamasyon kaynaklı irin kapan lenf bezi genellikle ağrılı olabilir.

Lenf bezi iltihabıyla sonuçlanan birtakım durumlar:
 • Deri ve boğaz irini sonrasında Streptokok ve Stafilokok bakterilerinin varlığı
 • Soğuk algınlığı, grip, kızamık
 • Diş eti irinleri, apseler
 • Kedi tırmığı rahatsızlığı
 • Ağız yaraları, aftlar
 • Beze humması, tüberküloz ve AIDS
Ur: Vücut hücresinin kontrolsüz ve emellerine ters çoğalmaları neticesi meydana çıkan tümörler lenf bezi iltihabına neden olabilirler. Lösemi benzeri kanser türleri de lenf bezi iltihabına neden olabilmektedir.

Başka maddeler: Vücuda girerek toksik tesir üreten başka maddeler de lenf bezi iltihabına neden olabilmektedir. Çok fazla farklılık gösterirler. Arı iğnesinin zehri de botoksta kullanılan Botalinum maddesi de birer toksindir. Vücutta birikme yoğunluklarına yönelik lenf bezi iltihabına neden olabilirler.


Lenf Bezi İltihabının İyileştirme Metotlarıİnflamasyon Rehabilitasyonu

Tedavi amaçlı, irin kapan lenf bezlerinin zarar veren mikroorganizmalarla mücadelesine destekçi olunur. Bakteri kaynaklı vaziyetlerde antibiyotikler, virüs kaynaklı olanlarda antiviral ilaçlar kullanılır. Alternatif biçimde mantar, maya ve parazitler amaçlı kendilerine özgü ilaçlar bulunur. Ağrı kesiciler kullanılabilir. İltihap kapan lenf bezi üzerlerine sıcak olmayan bir uygulama yapınız. Vitamin takviyesi, istirahat benzeri klasik inflamasyon uğraş yollarını uygulayınız.

Kanser (Ur) Rehabilitasyonu: bu vaziyette hekim görüşü almak şarttır. İyi huylu tümörler cerrahi müdahale ile çıkarıldıkları vakit irin kapan lenf bezi iyileşecektir. İyi huylu olmayan tümörler amaçlı ise radyoterapi, kemoterapi benzeri tedaviler uygulanır.

Apse Boşaltmak: Lenf bezi irini, lenf nodunun yer aldığı bölgedeki dokuları yırtmasıyla sonuçlanacak şekilde olabilmektedir. Bu vaziyette cerrahi müdahale ile irin içeriğindeki sıvı/akışkan boşaltılmalıdır.

Lenf Düğümleri İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi, genellikle karşılaşılan ve anne babaları endişelendiren bir durumdur. Gelişme çağındaki çocuklar sık olarak enfeksiyona bağlı hastal�[...]

Karındaki Lenf Bezlerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karındaki Lenf Bezlerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karındaki lenf bezlerinin şişmesi: Karındaki lenf bezlerinin şişmesi çoğu zaman enfeksiyondan kaynaklanır. Karındaki lenf bezlerinin şişmesi yetişkinlerde görüldüğ[...]

Göğüste Lenf Nodu

Göğüste Lenf Nodu

Göğüste Lenf Nodu, Nod, vücudun belli bölgelerinde farklı sebeplerden oluşabilir. Kimisi sıradan bir yağ bezesi iken kimisi de çok ciddi sistemik hastalık belirtisi ya d[...]

Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak arkası lenf bezi şişmesi, belli bir sebepten dolayı kulağın arka kısmında bulunan lenf bezlerinin enfeksiyon kapması sonuncunda şişmeye başlamasına verilen addı[...]

Boyunda Lenf Nodu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyunda Lenf Nodu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Boyunda lenf nodu ameliyatı, Boyunda bulunan lenf nodları vücudun hemen hemen her yerinde bulunan bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Genellikle şişmiş bir beze e[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6