Koltuk Altı Lenf Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Koltuk Altı Lenf Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk altı lenf bezi iltihabı, basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ciddi bir sağlık sorununun da habercisi olabilir. Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi genellikle bir enfeksiyon belirtisidir. İltihaplanmalarda bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı etkenler kan yoluyla tüm vücuda yayılır ve iltihabın oluşmasına neden olur. Normalde dışarıdan görünmeyen lenf bezleri, iltihaplandıklarında büyür, görünür hale gelir ve elle dokunulduğunda hissedilir. Lenf bezlerinin yapısında bulunan hücreler, filtre görevi görürler. Lenf damarları içindeki zararlı maddeler, virüsler ve bakteriler lenf hücreleri tarafından parçalanır ve etkisiz hale getirilir. Ancak bu zararlı etkenler lenf bezlerinin kapasitesini aşarsa, lenf bezleri zarar görür ve iltihaplanarak şişerler.

Lenf iltihabının belirtileri arasında lenf bezlerinde şişlik, şiş bölgelerdeki deri üzerinde kırmızı çizgilerin oluşması yer alır. Koltuk altında 1 cm'den büyük bir şişlik varsa, bu ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Lenf bezleri ciddi rahatsızlıklarda şişer ve normal boyutlarının iki katına kadar çıkabilir.

Koltuk altı lenf bezi iltihabı sadece bir bölgeyi etkilediyse, bu panik yapılacak bir durum değildir. Ancak, iltihap sonucu oluşan şişlik koltuk altından meme dokusuna kadar ilerlemişse, hemen bir doktora başvurulmalıdır. Lenfoma, meme kanseri ve akciğer kanserinde de koltuk altında şişme görülebilir. Uzun süre geçmeyen koltuk altı lenf bezi iltihaplarında doktora başvurulmalıdır. Bu lenf bezi şişmesi, elde ya da kol bölgesinde meydana gelen bir yaralanmadan da kaynaklanıyor olabilir. Doktorunuz, yakın dönemdeki yaralanma öykülerinizi dinleyerek ve gerekli tahlilleri yaparak doğru teşhisi koyacaktır. Önemli olan, erken dönemde tanı koymaktır.

Tedavi

Öncelikle lenf bezlerinin iltihaplanmasına neden olan zararlı mikroorganizmalarla mücadele edilir. Bakteri kaynaklı ise antibiyotikler, virüs kaynaklı ise antiviral ilaçlar kullanılır. Eğer neden mantar, maya veya parazitler gibi etkenlerse, bunlara özel ilaçlar kullanılır. Ağrı varsa, ağrı kesici de tedavi sürecine eşlik eder. Lenf bezi üzerine soğuk uygulama yapılabilir. Vitamin desteği alarak bağışıklık sistemi desteklenir.

Koltuk altı lenf bezi iltihabı tümör bağlantılı ise uzman görüşü almak gerekir. Özellikle kadınların meme kanseri ile mücadelede bu tür belirtileri dikkate alması önemlidir. Tümör iyi huylu ise cerrahi müdahale ile tümör çıkarıldığında iltihaplanan koltuk altı lenf bezi iyileşecektir. Kötü huylu ise radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Başka bir yöntem ise cerrahi müdahale ile iltihabın içindeki sıvının boşaltılmasıdır.

Koltuk Altı Lenf Bezi İltihabının Önlenmesi

Lenf bezi iltihaplanmasını önlemek için aşağıdaki önlemler alınabilir:

  • Düzenli olarak kişisel hijyene dikkat etmek.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek.
  • Yeterli miktarda su içmek.
  • Düzenli egzersiz yapmak.
  • Enfeksiyon belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurmak.

Lenf bezi iltihaplanması, erken teşhis ve uygun tedavi ile kontrol altına alınabilir. Bu nedenle, vücudunuzda herhangi bir anormallik fark ettiğinizde zaman kaybetmeden tıbbi yardım almak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Boğazdaki Lenf Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Boğazdaki Lenf Bezleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mezenterik Lenf Nodu

Mezenterik Lenf Nodu

Lenf Bezlerinin Görevi Nedir?

Lenf Bezlerinin Görevi Nedir?

Aksiller Lenf Nodu

Aksiller Lenf Nodu

Boyun Lenf Bezi İltihaplanması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Lenf Bezi İltihaplanması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri

Boyun Lenf Bezleri Türleri ve Özellikleri

Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lenf Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Lenf Damarları Türleri ve Özellikleri

Lenf Damarları Türleri ve Özellikleri

Lenf Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi