lenf.gen.tr https://www.lenf.gen.tr Lenf, Lenf Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, lenf.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Akciğerde Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/akcigerde-lenf-nodu.html Sun, 28 Oct 2018 16:11:40 +0000 Akciğerde Lenf Nodu, Çapı 4cm'den küçük olup; bir enfeksiyon sonrası kalan bir kalıntı, iyi huylu bir tümör veya başka bir organda bulunan kanser hücrelerinin akciğere yayılması sonucu oluşan lezyondur. Halk arasında akciğe Akciğerde Lenf Nodu, Çapı 4cm'den küçük olup; bir enfeksiyon sonrası kalan bir kalıntı, iyi huylu bir tümör veya başka bir organda bulunan kanser hücrelerinin akciğere yayılması sonucu oluşan lezyondur. Halk arasında akciğer lekesi olarak tabir edilir. Akciğerde lenf nodu hastanın yaşı, sigara içme öyküsü, kan bağı bulunan kişilerde akciğer kanseri olup olmaması, daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar, daha önce çekilen ciğer filmlerinde nodül olup olmadığı, iğne biyopsisi sonucu, solit nodül, buzlu cam nodül ve PET-CT bulguları dikkate alınarak değerlendirmeler yapılır. Değerlendirme sonucuna göre;
 • Tamamen iyi huylu nodül
 • Şüpheli nodül
 • Kanser şüphesi çok yüksek nodül olarak değerlendirme yapılır. 
Sigara kullanan ve 55 yaş üstü kişilerin neredeyse %30'unda bu nodüle rastlanır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre farklı ülkelerde insanlarin %8'i-%51'inde nodül tespiti yapılmıştır. Şu iki durum çok önemlidir; 
 • Cigerdeki basit bir nodülü hasta ve ailesinin şüpheli görüp tedirgin bir yaşam sürmeleri
 • Cigerdeki nodülün aslında büyük önem arz etmesi ve dikkate alınmaması 
Akciğerde lenf nodu Kanser Olma İhtimali 

Nodülün kötü huylu yani kanser olabilme ihtimalini de şu şekilde açıklayalım; eğer nodül 5mm'den daha küçük ise kanser riski %0-%1'dir. Nodül 5-10mm arasında ise %6-%28'dir. Fakat nodül 2cm'den daha büyük ise %64-%82 oranına ulaşır. 

Akciğerde Lenf NoduAkciğerde lenf nodu İyi Huylu Olduğunu Nasıl Anlanır

Nodülün iyi huylu olduğunu şu şekilde anlarız; 4mm'den daha küçüktür, buzlu cam görünümünde değil soliddir, daha önceki akciğer grafisinde aynı çapta bi nodül görülmesi, kan bağı bulunan kişilerde kanser bulunmaması, daha önce herhangi bir organ kanseri geçirmemiş olması, iğne biyopsisi sonucu temiz çıkması. İyi huylu olan bu nodüller için tedavi gerekli değildir. 

Akciğerde lenf nodu Kötü Huylu Olduğunu Nasıl Anlanır 

Nodülün kötü huylu olduğu şu şekilde tespit edilir. Öncelikle hastanın 40 yaşından büyük olması, sigara kullanım geçmişinin var olup olmaması, yakın akrabalarında kanser riskinin olup olmadığı, daha önce bir kanser geçirmiş olup olmaması durumları değerlendirilir. Ardından nodül ile ilgili durumlar değerlendirmeye alınır. Bunlar; nodülün 1cm'den büyük olması, buzlu cam görünümünde olması, daha önce çekilen filmlerinde nodül olmaması yada bulunan nodülün çapının büyümüş olmasıdır. Kanser riskinin yüksek olduğu durumlarda nodülün alınıp patoloji uzmanları tarafından incelendikten sonra teşhisinin konulması gerekmektedir. 
]]>
Sol Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/sol-lenf-bezi-sismesi.html Mon, 29 Oct 2018 05:14:07 +0000 Sol Lenf Bezi Şişmesi, Lenf, insan vücudu dokuları arasında toplanan sıvıların ve protein yapılarının karışımı olarak bilinir. Bu sıvı, vücuttaki lenf sistemi yardımı ile birlikte kana karıştırılmadan hemen önce sağ Sol Lenf Bezi Şişmesi, Lenf, insan vücudu dokuları arasında toplanan sıvıların ve protein yapılarının karışımı olarak bilinir. Bu sıvı, vücuttaki lenf sistemi yardımı ile birlikte kana karıştırılmadan hemen önce sağ ve sol lenf bezlerinde kontrolden geçer. Böylece bakteri ve diğer zararlı olan organizmalar burada kolayca süzülür, vücuda zarar vermesi etkisiz hale getirilir. Sol lenf bezi şişmesi genel olarak sağ ve sol lenf bezlerinin normalden daha fazla çalışması nedeniyle sol lenf bezi şişmesi meydana gelir. 

Bu şişliklerin nedenleri şöyle sıralanabilir:

Enfeksiyon
Sol lenf bezlerinde yoğun bir şekilde kan damarı ağı bulunmaktadır. Burada bulunan akyuvarlar, lenf sıvısında taşınan mikroorganizmaları yok ederler. Kişi enfeksiyon kapmışsa, vücudunda fazla miktarda virüs veya bakterinin olduğunu gösterir ve bu olay iyiye işaret değildir. Yok edilmeleri için gerekli olan akyuvar sayısı ve faaliyeti arttıkça sol lenf bezi iner. Sol lenf bezi şişmesi genel olarak enfeksiyonlardan kaynaklanır. Sol lenf bezi şişmesine sebep olan bazı enfeksiyonlar da şunlardır : 
 • Kişide soğuk algınlığı ve ağır grip
 • Diş etlerinde iltihap, diş apseleri ve dişlerde kist oluşumu
 • Ağız yarası ve aftların oluşumu
 • Kulak iltihabı ve akıntısı
 • Vücutta küçük bezelerin oluşması
 • Kızamık başlangıcı
 • Boğaz ağrısı
 • Bademcik iltihabı oluşması
 • Nadir de olsa tüberküloz ve AIDS
Enfeksiyon kaynaklı sol lenf bezi şişmesi genel olarak ağrılı olur. İltihap kapılan bölge iltihabı yayamıyor ise, kendisine en yakın olan lenf bezini şişirir. Ağızda oluşan iltihaplarda çenenin, kulakta oluşan iltihaplarda ise boynun şişmesi bunun göstergesidir. 

Lenfoma
Vücut bölgesinin herhangi bir yerinde meydana gelen kanser veya tümör sol lenf bezlerini şişirebilir. Bazı durumlarda ise sol lenf bezi bizzat kendisi tümör meydana getirebilir. Bu hastalığa ise 'Lenfoma' adı verilir. Bu durumda da kişilerin sol lenf bezlerinde şişlik meydana gelir.

Tümör
Vücut bölgesinin herhangi bir noktasında tümör meydana geldiğinde kendisine en yakın olanından başlamak sureti ile len bezlerini şişirmeye başlar. Kadınlarda meme tümörünü anlamak için hekimin koltuk altını kontrol etmesinin sebebi de budur. Sol lenf bezinin şişmesi, tümör olup olmadığı için hem kesin bir delil değil, hem de tümör varsa bile iyi huylu ya da kötü huylu olduğuna dair sonuç vermez. Tümör kaynaklı sol lenf bezi şişmeleri genel olarak ağrısızdır. Kişiden kişiye değişebilen bazı durumlarda ise şişen sol lenf bezinin küçük bir operasyonla çıkarılması gerekebilir. 

Sol lenf bezi şişmesine sebep olan diğer durumlar aşağıdaki gibidir : 
 • Kişilerin ilaç alerjisi
 • Lösemi hastaları
 • Eklem iltihabı olan hastalar
Sol Lenf Bezi Şişmesi Enfeksiyon Tedavisi
Sol lenf bezi şişmesinin sebebi enfeksiyon ise, ilgili bakteri veya virüsle mücadele etmek sol lenf bezinin inmesini kolaylaştıracaktır. Doktorunuz muayene sonrası gerekli gördüğü antibiyotik veya antiviral ilacı kullanmanız için yazacaktır. Ağrı ve iltihabı en aza indirgemek için ağrı kesiciler ve aspirin kullanmak işe yarar. Diğer klasik enfeksiyonla mücadele yöntemleri ise istirahat, bol su tüketimi ve dışardan vitamin destekleri almak sol lenf bezinin normal boyutlara inme sürecini hızlandıracaktır.

Sol Lenf Bezi ŞişmesiSol Lenf Bezi Şişmesi Kanser Tedavisi
Sol Lenf bezi şişmesinin sebebi kanser veya iyi huylu bir tümörse, o tümör alınmadan veya kanser tedavi edilmeden sol lenf bezi eski haline dönmez. Gerekli görülen durumlarda alınan kemoterapi tedavisi ile de sol lenf bezinin inmesi sağlanabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzun tavsiyesi alınmalıdır ve doktorunuza danışmadan]]> Mezenterik Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/mezenterik-lenf-nodu.html Mon, 29 Oct 2018 05:46:42 +0000 Mezenterik lenf nodu genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ya da gastroenterit gibi bağırsak enfeksiyon hastalıklarından sonra vücudun savunma sistemi olarak mikroplarla savaşan lenfosit savunma hücrelerinin çoğalması sonucu lenf Mezenterik lenf nodu genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ya da gastroenterit gibi bağırsak enfeksiyon hastalıklarından sonra vücudun savunma sistemi olarak mikroplarla savaşan lenfosit savunma hücrelerinin çoğalması sonucu lenf bezlerinin büyümesi ile meydana gelir. Diğer bir deyişle mezenterik lenf nodu ; mezenterik lenf nodlarının iltihaplanmasına işaret eder. 
Kısmen lenf nodları büyümüştür ancak yumuşaktırlar.  Bu olay akut ya da kronik olabilir. Genel olarak iyi seyirlidir ve enfeksiyon geçtikten sonra kendiliğinden geriler.
 
Tıpta lenf bezinin büyümesine (lenf nodu)  “Lenfadenopati “ kısaca LAP adı verilmektedir. Lenf nodu; fizik inceleme sırasında sık karşılaşılan bir durumdur.

Mezenterik Lenf NoduMezenterik lenf nodu çoğunlukla benign (iyi huylu) olup; enfeksiyonlar ve farklı kanserlerin seyrinde ilk bulgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalarda teşhiste geç kalınması önemli tıbbi sorunlara yol açabileceğinden bir doktor için lenf nodlarının iyi değerlendirilmesi ve hangilerini araştıracağı oldukça önemlidir. 

Lenf bezi büyümesi yani lanf adenopati vücutta birçok yerde olabilir. Örneğin boyun, kasık, koltuk altı, karın, göğüs boşluğu gibi bölümlerde lenf nodları ele gelebilir.

Mezenter; farklı karın organlarını askı görevi yapmak üzere karın duvarına tespit eden, iki tabakadan meydana gelen periton kıvrımıdır. Diğer bir deyişle ince bağırsakları karın arka duvarına bağlayan ince bağırsak askısına mezenter denmektedir. Ancak lenf nodu patalojik boyutta ise bir doktor lenfadenopatinin gerçek nedenini tanımlamak durumundadır. Bir cm’nin altında mezenterik lenf nodu önem arz etmez. Karında 2 cm’den daha büyük lenf nodları patolojiktir. İki haftadan daha kısa süreli mezenferik lenf nodu çoğunlukla enfeksiyöz kaynaklıdır.

Bazı durumlarda akut apandisitten ayrılamayacak bir klinik gösterebilir. Hatta apandisiti alınmış olan hastaların % 20 sinde ise non spesifik mezenterik lenfadenit görülebilir. Bunların dışında bazı bağırsak parazitleride (mesela Yersinia enterokolitika enfeksiyonları) mezenterik lenfadenopati yapabilir. 

Çocuklukta erkeklerde daha çok görülse de erişkinde erkek kadın ayrımı yoktur. Erkek ve kadınlarda aynı oranda görülmektedir. Mezenterik lenf nodu erişkinde görülürse de, çocuklukta daha sık görülür. 15 yaş altında mezenterik lenf nodu geçirenlerde ilginç bir şekilde ileride ülseratif kolit riski daha azdır.
]]>
Göğüste Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/goguste-lenf-nodu.html Tue, 30 Oct 2018 01:48:50 +0000 Göğüste Lenf Nodu, Nod, vücudun belli bölgelerinde farklı sebeplerden oluşabilir. Kimisi sıradan bir yağ bezesi iken kimisi de çok ciddi sistemik hastalık belirtisi yada oluşan bezeler enfeksiyondan oluşan iltihaptır. Göğüste Lenf Nodu, Nod, vücudun belli bölgelerinde farklı sebeplerden oluşabilir. Kimisi sıradan bir yağ bezesi iken kimisi de çok ciddi sistemik hastalık belirtisi yada oluşan bezeler enfeksiyondan oluşan iltihaptır. Göğüste lenf nodu varlığı meme kanseri belirtisi olabilir. Bunun bir kesinliği yok fakat gerekli tahliller yapıldığında teşhis konulur. Böyle kanser belirtisi varsa kısa zamanda tedaviye başlanılmış olur. Hastalık ilerlememiş ise ilaç tedavisi uygulanır. İlerlemiş ise kemoterapi uygulaması yapılır. Eğer enfeksiyon var ise antibiyotik uygulanır. Göğüste lenf nodu kimi zamanda emzirme döneminde kadında süt bezelerinin şişmesi sonucu oluşur. Bu durumda panik yapılmamalıdır. Göğüs epitel bir dokuya sahiptir. Bol miktarda kan ve lenf damarı ile beslenir. Her memede süt üretimi yapan loblar vardır. Her lob kendi içinde daha küçük birimlere ayrılır. Dışarıdan deri ile kaplı olan bu doku, içeriden kaslarla kaburgalara bağlı bulunmaktadır. Meme dokusu sürekli değişim gösterir. Adet dönemi, hamilelik, emzirme, menopoz yani hormonal dengenin düzensizlik yaşadığı dönemlerde büyüklüğü ve yapısal olarak şeklinde değişimler olur. Öncelikle meme hastalıklarında koltuk altı lenf bezlerinde ağrılı veya ağrısız büyümeler görülür. Bu durumda lenf nodlarının alınıp patolojik inceleme sonucu evresinin saptanması çok önemlidir. 

Göğüste Lenf Nodu İçin Neden Hekime Başvurulur

Öncelikli sebep kitlenin varlığını hissetmiş olmaktır. Diğer nedenler ise; memede görülen akıntı, ödem ve şeklindeki değişikliklerdir. Bu sebeple kendi kendine meme muayenesi yapmak oldukça önemlidir. 20 yaşın üzerinde ve adet gören her bayanın bu muayeneyi yapabilmesi gerekir. Kendinizdeki farklılıkları daha kolay anlayabilmek için ayda bir mutlaka bu uygulama yapılmalıdır. 

Göğüste Lenf NoduKKMM Nasıl Yapılır
 • Ayna karşısında kollar yukarıda ve serbestken izleme yapılır. İzleme esnasında göğüs ucunda yada yapısında herhangi bir bozukluk olup olmadığı gözlemlenir. Kollar yukarıda iken ek olarak koltuk altında bir şişlik belirtisi var mı ona bakılır. Daha sonra eller bele bastırılır ve omuzlar içe çekilerek göğüste portakal kabuğu görümü oluşup oluşmadığına bakılır. 
 • Elle muayene esnasında göğüs başı ve göğüs çevresi incelenir. Daha kolay hissedebilmek için losyon yada sabun kullanılabilir. Köprücük kemiğinden başlayıp dikey çizgiler çizerek salyangoz şeklinde içe ilerlenir. Elinize gelen her bezi bir nod değildir. mühim olan bir önceki ay yaptığınız muayene ile bir sonraki ay arasında fark edilir bir durum olmasıdır.
 • Son olarak göğüs başı hafifçe sıkılır ve akıntı olup olmadığı kontrol edilir. 
 • Meme başında çöküntü, sarkma, renk değişimi yada göğüste anormal bir şişlik veya çıkıntı oluşması özetle göğsünüzde daha önce olamayan anormal bir değişiklik gözlemlediğinizde doktora başvurmalısınız. 
]]>
Lenf https://www.lenf.gen.tr/lenf.html Tue, 30 Oct 2018 23:44:35 +0000 Lenf, hücreler arasındaki sıvının kılcal damarlara geçmesiyle ortaya çıkan mayiye verilen addır. Vücudun her bölgesinde yaygın olarak lenf bulunmaktadır. Lenf sistemi, lenf damarlarından ve lenf düğümlerinden oluşmakt Lenf, hücreler arasındaki sıvının kılcal damarlara geçmesiyle ortaya çıkan mayiye verilen addır. Vücudun her bölgesinde yaygın olarak lenf bulunmaktadır. Lenf sistemi, lenf damarlarından ve lenf düğümlerinden oluşmaktadır. Lenf damarları yapı olarak toplardamarlara benzemektedir. Lenf sistemlerinde atardamar bulunmamaktadır sadece toplardamar bulunmaktadır. Ve bu toplardamarların uçları kapalı olarak bulunmaktadır. Bu dokular sıvılarını kapalı uçlarıyla almaktadır.

Lenf Sisteminin vücuda sağladıkları:
 • Kan sıvısı ile doku sıvısının dengede kalmasını sağlamaktadır.
 • Kılcal damarları terk eden az miktardaki proteini tekrardan dolaşıma sokmaya çalışmaktadır.
 • Bağırsaklarda emilen gliserolü ve yağ asidini sol köprücük toplardamarına götürmede rol alır.
 • En önemlisi vücudun savunmasında rol alır.
Lenf düğümlerinin lenf damarlarının sağlıklı olması durumunda vücutta çok faydalı görevleri bulunmaktadır. Fakat bunların bazı nedenlerle görevlerini tam olarak yerine getirememeleri durumunda bazı lenf hastalıkları ortaya çıkmaktadır. En sık görülen belirtisi kasık, koltuk altı ve boyun bölgesindeki lenf bezelerinin şişerek ele gelmesidir. Eğer bunlar olmuyorsa başka belirtilerle de ortaya çıkabilir. Sebebi belli olmayan ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik ve ciltte kasıntı veya buna benzer şikayetlerin artması şeklinde doktor yapacağı muayene sonucunda lenfoma teşhisi koyar. Teşhis konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Tedavide en önemli ilaç kemoterapidir. Düzenli ilaç ve tedavi sonrası hasta bu hastalığı atlatmaktadır.Bir insanda 24 saat içinde kana karışan lenf miktarı 1-2 litre kadardır. Kana karışan lenf içinde protein, karbonhidrat, yağ ve hücre parçacıkları bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan bu lenfatik sistem hücrelerden çıkan zararlı maddeleri ve bağırsakta emilen yağların dolaşıma katılmasını sağlar. Lenf damarlarının uçlarının kapalı olması nedeniyle lenf sıvısının bu damarda hareketi vücut hareketi veye lenf damarlarındaki kasların hareketi ile sağlanmaktadır.

LenfLenfatik sistem, Doku ya da organların yapısında küçük boşluk veya aralık yerlerinde bulunan sıvının kana karıştığı yere verilen addır. Kılcal damarlara iletilemeyen büyük parçalar lenfatik sistem sayesine kana karışır. 
]]>
Karındaki Lenf Bezlerinin Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/karindaki-lenf-bezlerinin-sismesi.html Wed, 31 Oct 2018 16:24:39 +0000 Karındaki lenf bezlerinin şişmesi: Karındaki lenf bezlerinin şişmesi çoğu zaman enfeksiyondan kaynaklanır. Karındaki lenf bezlerinin şişmesi yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da karşılaşılan bir hastalıktı Karındaki lenf bezlerinin şişmesi: Karındaki lenf bezlerinin şişmesi çoğu zaman enfeksiyondan kaynaklanır. Karındaki lenf bezlerinin şişmesi yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da karşılaşılan bir hastalıktır. Lenf bezleri vücutta hemen hemen her bölgede vardır. Boyun, ense bölgesi, kulak önü ve arkası, karın bölgesi, diz arkası, göğüs, koltuk altı, karın boşluğu gibi vücudumuzun tüm bölgelerinde vardır. Lenf bezleri bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir role sahiptir. Lenf bezleri bağışıklık sisteminde vücudu dış dünyaya karşı koruyan ve vücuda giren enfeksiyonlara karşı savaşma görevi üstlenen bezeler dir. Lenf bezleri vücudun savunma mekanizmalarında önemli işleve sahiptir. Fakat lenf bezleri bir çok neden karşısında şişme ile vücutta tepki verir. Vücutta karın bölgesinde açık bir yara varsa ve enfeksiyon almışsa hasarlı bölgede lenfosik ve antikor sayısı artar.  Lenfosik ve antikor sayısının artması karın bölgesinde lenf bezlerinin şişmesine sebep olur. Karındaki lenf bezlerinin şişmesi 1 cm çapından daha şişkin bir hale gelirse mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Karındaki lenf bezlerinin şişmesi enfeksiyondan kaynaklı ise karındaki şişlik ağrılı olur. Enfeksiyon olduğunun bir belirtisi de ağrılı ve şişkin bölgenin ucunda kızarıklık olmasıdır. Kızarıklık, ağrı ve şişkinlik ortalama 5-6 gün içerisinde iyileşme göstererek kaybolursa endişelenecek bir durum olmadığını gösterir. Fakat yinede her durumda doktor kontrolünden geçmek verilecek en sağlıklı karardır.

Karındaki Lenf Bezlerinin ŞişmesiKarındaki lenf bezleri neden şişer:
 • Karındaki lenf bezleri genellikle bölgesel bir enfeksiyonun sebep olması sonucu ortaya çıkabilir.
 • Bakteri virüs ve parazit karın bölgesinde lenf bezi şişmesinin sebeplerindendir. Çünkü bu hastalıklar kan yoluyla vücuda dağılır ve lenf bezlerinin şişmesine sebep olur.
 • Herhangi bir kaza sonucu karın bölgesinde hasar oluşması
 • Kene ısırması
 • Herhangi bir böcek ısırması
Karın bölgesinde fizik muayene ile elinize şişkin bir kitle geliyorsa dikkat edilmesi gereken hususlar:
 • Şişkinliğin boyutuna bakmalısınız şişkinliğin büyüklüğü 1 cm çapından daha büyükse bu ciddi bir hastalığın belirtisi olarak sayılmalı ve araştırılmalıdır.
 • Karındaki lenf bezi hızla büyüyorsa ağrıya neden olabilir. Ağrı genellikle o bölgedeki iltihaplanma ve enfeksiyon göstergesi olarak kabul edilir fakat nadiren de olsa ciddi hastalıklarda da  yani kanserli bir lenf bezinin ölü doku merkezinin içine kanamasından da kaynaklanabilir.
 • Karındaki lenf bezinin yumuşak yada sert olması da önemli etkenlerdendir. Sert bezeler metastatik kanser bulgusu olabilir. Lastik kıvamındaki bezeler ise lenf kanseri olma olasılığını gündeme getirir. Daha yumuşak bezeler ise enfeksiyon olma olasılığı üzerinde yoğunlaşılır.
Karındaki lenf bezlerinin şişmesi görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
]]>
Aksiller Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/aksiller-lenf-nodu.html Thu, 01 Nov 2018 05:52:33 +0000 Aksiller lenf nodu, Meme kanserinde önemli prognostik faktörlerden biridir. Yakın zamana kadar aksiler lenf nodu diseksiyonu meme kanseri tedavisinde standart tedavi olarak uygulanmıştır. Sentinel lenf nödülü biyopisisi 1990'lı yıll Aksiller lenf nodu, Meme kanserinde önemli prognostik faktörlerden biridir. Yakın zamana kadar aksiler lenf nodu diseksiyonu meme kanseri tedavisinde standart tedavi olarak uygulanmıştır. Sentinel lenf nödülü biyopisisi 1990'lı yılların başlarında uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde ise klinik nod negatif hastalarda aksiler tutulumun belirlenmesinde standart girişim olarak yerini almaktadır. Infatik yayılımın olduğu kişilerde tümörün dağılacağı en olası lenf nodları olarak kabul edilmektedir. Aksiler lenf nodu diseksiyonuna bağlı gelişebilecek komplikasyonlar  SLN biyopsisi ile görülmemektedir. SLN biyopsisinin kişiye uygulanması kolaydır doğru ve etkili bir girişim olduğu çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Aksiller Lenf NoduAksiller lenf nodu biyopsisi tekniği, Genel olarak SLN biyopsisi, radyokolloid ve mavi boya ile SLN nin bulunması veya gama prob kullanılarak aksiler lenf nodlarının çıkarılması işlemini içerir. Yöntemin hangi şekille uygulanması gerektiği arasında fikir ayrılığı bulunmaktadır. Buna cerrahın zamanlaması ve hangi yöntemi tercih ettiği ile alakalıdır. Günümüzde uygulanan kemoterapi protokolleri ile müracaat sırasında aksilla pozitif olan hastaların %30'unda kemoterapi ile sonuçları tam olarak yanıt vermektedir. Sentinel nodun bulunamadığı hastalarda doğrudan aksiler diseksiyon yapılır. Meme kanserlerinin yaklaşık olarak %1'i erkeklerde görülür. Genel olarak kadınlara göre erkeklerde ileri evrelerde tanı konulur. Klinik nod erkek hastalarda SLNB uygulanabilir. Yaşlı ve şişman hastalarda kombine yöntemin uygulanması ve bulunma oranları yükselebilmektedir. Hamile olan kadınların gebelik döneminde mavi boyanın kullanıp kullanılmaması ile ilgili yeterli bilgi yoktur. 
]]>
Boyun Lenf Bezi İltihaplanması https://www.lenf.gen.tr/boyun-lenf-bezi-iltihaplanmasi.html Thu, 01 Nov 2018 08:13:37 +0000 Boyun Lenf Bezi İltihaplanması, vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve mikroplarla karşılaştığımızda onlara reaksiyon olarak şişerler. Vücudun tamamında bulunan lenf nodlarının yaklaşık 1/3' ü boyun bölgesindedir. Boyun Lenf Bezi İltihaplanması, vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve mikroplarla karşılaştığımızda onlara reaksiyon olarak şişerler. Vücudun tamamında bulunan lenf nodlarının yaklaşık 1/3' ü boyun bölgesindedir. Lenf sistemi, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunan akyuvar ve doku sıvısı besin maddelerini toparlayıp tek yönlü ilerleyerek dolaşım sistemine boşaltır. Bu sistemde bulunan lenf bezleri bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. Ayrıca bu lenfler vücuttaki yabancı maddelerle mücadele etmekle görevlidirler. Lenf bezleri vücudun her yerinde bulunur. Koltuk altı, kasıklar ve boyunda bulunanları yüzeyseldir. Sadece iltihap kaptıkları zaman şişerler.

Boyun Lenf bezi iltihaplanması belirtileri;  gece terlemeleri, ateş, burun akıntısı, kabakulak, boğaz ağrısı, kulak enfeksiyonu, lenf bezi şişmiş ise ağrı da oluşur. Tümörden kaynaklanıyor ise lenf bezlerinde sertleşmede meydana gelir. Lenf  bezinin oluştuğu yerde deride kızarıklık ve hassasiyet oluşur.

Boyun lenf bezi iltihaplanması nedenleri; boyundaki lenf bezinin şişmesi en çok soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Boyundaki şişmiş lenf düğümlerine bakteri enfeksiyonları, diş ve boğaz enfeksiyonları sebep olur. Vücuttaki bu bakteri ve virüsler enfeksiyona neden olacağı için de tedavi edilmez ise daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Vücuda giren virüs, bakteri parazit ve mantarlar da boyun lenf bezi iltihaplanmasına yol açar. Lenf bezleride  bu virüs çeşitleri ile mücadele eder. İltihap kapan lenf bezi sayısı fazlalaştıkça iltihap miktarıda o kadar artacaktır. Enfeksiyondan kaynaklanan lenf bezleri de ağrıya sebep olur. Lenf bezi iltihabı oluşmuş ise vücutta soğuk algınlığı, grip, diş eti iltihabı, ağız yaraları, aftlar ve kızamık hastalığı da olabilmektedir. Ayrıca vücuda girerek toksin etki üreten yabancı maddelerde boyundaki lenf bezi iltihabına neden olurlar.

Boyun Lenf Bezi İltihaplanmasıBoyundaki lenf bezi iltihaplanması tedavisi; tedavi için iltihap kapan lenf bezinin zararlı mikroorganizmalarla  adeta savaş haline girerler. Bakterilerden kaynaklanan lenf bezi iltihaplarında ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer, virüslerden kaynaklanan bir iltihaplanma ise antiviral ilaçlar ve ağrı kesiciler önerilir. Boyunda lenf bezi iltihaplanmasında iltihap kapan bölgeye soğuk uygulama yapılabilir. Bu hastalığa yakalanan kişiler bol bol dinlenmeli, gıdalarına dikkat etmeli gerekirse vitamin takviyesi de alabilirler. Lenf bezi iltihabı olan bölgedeki dokular bazen de yırtılma ve delinme derecesine gelecek kadar şişebilir, bu durumda ufak bir cerrahi müdahale ile o bölgedeki sıvı boşaltılabilir. Sonuç olarak boyundaki lenf bezlerinin şişmesi her ne sebepten olursa olsun ciddiye alınması gereken bir durumdur. Mutlaka bu dalda uzman bir hekimine muayene olup onun verdiği tedaviye göre ne yapılması gerekiyorsa ona uymalıyız.
]]>
Grip Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/grip-lenf-bezi-sismesi.html Thu, 01 Nov 2018 18:30:36 +0000 Grip lenf bez bezi şişmesi, Lenf bezlerinin şişmesine grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve virütik enfeksiyonlar sebep olabilmektedir. Grip lenf bezi şişmesi grip olduğumuzda lenf bezlerinin şişmesinden dolayı olabilmek Grip lenf bez bezi şişmesi, Lenf bezlerinin şişmesine grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve virütik enfeksiyonlar sebep olabilmektedir. Grip lenf bezi şişmesi grip olduğumuzda lenf bezlerinin şişmesinden dolayı olabilmektedir. Boğazda oluşan iltihaplar ve bakteriyel enfeksiyonlarda grip lenf bezi şişmesine sebep olur. Lenf bezlerimiz vücudumuzun koruma mekanizmasında önemli rol oynar. Lenf bezlerinin şişmesi enfeksiyonla ve zararlı organizmalarla hücrelerimizin aktif olarak mücadele ettiğini gösterir. Grip lenf bezi şişmesi durumlarında lenf bezlerine yardımcı olmak için yapacağımız birçok önlem vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yiyeceklerden bolca tüketmektir. Demir, selenyum, magnezyum, çinko, iyot, bakır, temel yağ asitleri, beta karoten, lesitin vitaminlerinden faydalanın.
 • Beyaz un ve şeker gibi rafine edilmiş karbonhidratları az tüketin. 
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. 
 • Alkol ve tütün ve tütün ürünlerinden uzak durun.
Grip Lenf Bezi ŞişmesiGrip lenf bezi şişmesinde tedavi:
 • Yeteri kadar uyuyun ve kendinizi dinlendirin.
 • Düzenli olarak çiğ sarımsak yiyin.
 • Vücudunuzdaki enfeksiyonlarla mücadele etmek için doktorunuzun önereceği bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçları kullanabilirsiniz.
 • Boğazınızdaki şişliklere ilk 1-2 gün soğuk kompres uygulayabilirsiniz. 
 • Grip lenf bezi şişmesinde şişliklerin bir haftadan uzun veya 3 gün geçtikten sonra şişliklerde büyüme yüksek ateş veya sürekli ateş durumunda zaman kaybetmeden doktora gözükmeniz de fayda vardır. En yakın sağlık kuruluşuna gidip tetkik ve tedavinizi yaptırınız.
]]>
Karındaki Lenf Bezleri https://www.lenf.gen.tr/karindaki-lenf-bezleri.html Fri, 02 Nov 2018 09:34:24 +0000 Karındaki lenf bezleri, Karındaki lenf bezleri küçük, yuvarlak ve fasulye şeklindedir. Lenf bezleri vücudumuzun her yerinde yaygın olarak bulunan ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan vücudu dış dünyaya karşı koruyan Karındaki lenf bezleri, Karındaki lenf bezleri küçük, yuvarlak ve fasulye şeklindedir. Lenf bezleri vücudumuzun her yerinde yaygın olarak bulunan ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan vücudu dış dünyaya karşı koruyan bezelerdir. Karın bölgesindeki lenf bezleri diğer vücudumuza yayılan lenf bezleri gibi vücudu dış etkenlere ve vücuda giren enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktır. Karındaki lenf bezleri karın bölgesinde enfeksiyon bulunduğunda veya herhangi bir kazadan kaynaklanan açık bir yara bulunduğunda şişmeye başlar. Genellikle şişen bezeler bölgesel enfeksiyonlardan oluşur. Bunun nedeni karındaki lenf bezlerinin içerisindeki savaşçı hücre yani lenfosit ve antikor sayısının artmasıdır. Bu şişkinlik 1 cm den daha şişkin bir durum olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü karın bölgesindeki lenf bezlerinin 1 cm den daha şişkin bir şekilde büyümesi ciddi hastalık habercisi olarak belirtilir. Lenf bezleri vücudun karın bölgesinde, boyunda, koltuk altlarında, kasıklarda, diz arkalarında ve göğüste vücuda yayılmış bir şekilde kümeler halinde bulunmaktadır. Vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşmasında önemli bir role sahip olan lenf bezleri vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Lenf sıvısı ile iltihaplı dokuda toplanan bakteriler, virüsler, enfeksiyonlar ve diğer zararlı maddeler lenf bezleri sayesinde temizlenerek vücudun diğer bölgelerine yayılması engellenir. Karındaki lenf bezleri bazen karın bölgesinde bulunan açık bir yaradan bazen karın bölgesinde bulunan bir organın enfeksiyondan şişer. Bu şişkinlik belli bir alanda ise ve 1 cm çapından daha küçük ise kişi bu şişliği gözlem altında tutmalıdır. Fakat karındaki şişlik yayılarak büyüyorsa ve 1 cm çapından daha şişkin bir duruma geldiyse vakit geçirilmeden doktora gidilmelidir. Karındaki lenf bezlerinin yayılarak şişmesi ve boyutunun 1 cm çapından daha büyükse mutlak hastalık belirtisi olarak sayılmaktadır.

Karındaki Lenf BezleriKarında lenf bezi şişmesi eşliğinde aşağıdaki belirtiler gözlemleniyorsa doktora başvurmalısınız:
 • Yüksek ateş
 • Gece terlemeleri
 • Karındaki lenf bezlerinin şişkin olduğu alanda kızarıklık ve kabarma
 • Karındaki lenf bezi şişkinlik boyutu 1 cm ile 1,5 cm çapını geçtiyse
 • Karın bölgesinde şişkin olan alanda şişliğin sert olması kanser bulgusu olabilir.şişkinlik yumuşak ise akla enfeksiyon gelir fakat kıvam sert ve lastik kıvamında ise tehlike arz eden durumlar içerisinde yer alır.
 • Şişlik 2 haftayı geçtiyse
 • Şişlik ağrısız ve acısız ise daha tehlikeli olabilir.
Karında lenf bezlerinin enfeksiyon olasılığı ile şişmesi sonucunda oluşan belirtiler:
 • Şişkinliğin ağrılı olması 
 • Şişkinlik süresinin uzun zaman olmaması
 • Şişkinliğin üzerinde kızarıklık olması
 • Şişkinliğin yumuşak olması
Karında lef bezlerinin kanser olasılığı halinde şişmesi sonucunda oluşan belirtiler:
 • Hastanın 40 yaşın üzerinde olması
 • Karın bölgesinde oluşan şişliğin haftalardır hatta aylardır var olması 
 • Şişkinlik olan bölgede ağrı olmaması
 • Şişkinlik olan bölgenin sert olması
 • Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze hissedilmesi
]]>
Boyunda Lenf Nodu Ameliyatı https://www.lenf.gen.tr/boyunda-lenf-nodu-ameliyati.html Sat, 03 Nov 2018 00:44:07 +0000 Boyunda lenf nodu ameliyatı, Boyunda bulunan lenf nodları vücudun hemen hemen her yerinde bulunan bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Genellikle şişmiş bir beze enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Bu şişliğin sebebi bezen Boyunda lenf nodu ameliyatı, Boyunda bulunan lenf nodları vücudun hemen hemen her yerinde bulunan bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Genellikle şişmiş bir beze enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Bu şişliğin sebebi bezenin içerisindeki savaşçı antikorların çoğalmasıdır. Enfeksiyon kapmaları durumunda şişkinlik oluşur ve dışarıya akıntıya sebep olabilirler. Genel olarak boynun orta hattında bulunurlar. Boyunda lenf nodu ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Boyunda lenf nodu ameliyatı öncesinde sizin KBB uzmanına vereceğiniz ayrıntılı hastalık hikayenizin sonrasında  ayrıntılı veya endoskopik muayene yapılır. Gerekli tahlil ve  kontrollerin sonrasında cerrah tarafından hastahane ortamında sterilize bir ortamda boyunda lenf nodu ameliyatı yapılır. 

Boyunda lenf nodu ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi hastanın tamamen uyutulmasına denir. Hasta bu süreçte anestezi uzmanı tarafından solunumu nefes borusuna yerleştirilen bir tüple gözetim altında tutulur. Ameliyat esnasında hastanın kan ve oksijen seviyesi ve kalp atımları elektronik cihazlar sayesinde gözetim altında tutulur. Boyunda lenf nodu ameliyatı öncesin de 6 saat bir şey yenilip içilmemeli mide boş olmalıdır. Cerrahın lenf nodunun durumuna göre açacağı kesi den lenf nodu çevresindeki yağ dokuları ile birlikte çıkarılır. Çıkarılan bu dokular patoloji incelemeleri yapılmak için laboratuvar yollanır. Açılan kesi uygun bir şekilde kapatılır. Yapılan ameliyatın durumuna göre değişmekle birlikte boyunun ortasında, bazen boyunun her iki tarafında, çene altında veya köprücük kemiğinde lenf nodunun yerleşkesine göre çok az da olsa yara izi kalabilmektedir. Ameliyat sonrasında yapılan anesteziyi atması için hasta yaklaşık olarak 1 saat uyandırma odasında bekletilir. Nadi rende olsa anesteziye bağlı olarak bulantı veya kusma olabilir ve böylesi bir durumda hastanın gözetim altında tutulma süresi uzayabilir. Hasta uyandıktan sonra odasına alınır. Boyunda len nodu ameliyatı sonrasında  boyunda ki derinin altına len sıvısı ve kan birikmesinin önüne geçmek için drenler yerleştirilir. Yerleştirilen bu drenler ameliyattan 2/5 gün sonra çıkartılır. Ameliyat sonrasında ilk 4 yada 6 saat aralığında bir şey yeyip içmesine izin verilmez.

Boyunda Lenf Nodu AmeliyatıBoyunda lenf nodu ameliyatının riskleri,
 • Kanama, Lenf nodu ameliyatında sık görülmemesine rağmen ölümcül olması sebebiyle korkulan bir komplikasyondur. Büyük ve önemli damarlara yakın çalışılması bazen beraberinde yaralanmalarda getirmektedir. Böylesi bir durumda yara kesik onarılır. Ameliyat esnasında fark edilmeyen bir kanama ameliyat sonrasında boyun bölgesinde kan toplanması halinde fark edilirse yeniden ameliyat edilir. Ameliyat esnasında veya sonrasında kan kaybı yaşanırsa kan transfüzyonu yapılır.
 •  Hava embolisi, Boyundaki geniş venlerde açılma olması durumunda buradan negatif basınçla içeriye giren hava dolaşıma katılarak ölümle sonuçlanabilecek ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir.
 • Sinir hasarı, Boyun bölgesinde çok sayıda sinir bulunmaktadır. Bu sinirlerin bazıları ameliyatın doğası gereği feda edilebilir. Nadiren de olsa böylesi durumlarda sinirler hasar alabilmektedir. Sinir hasarlarında dudak kaslarında güçsüzlük, göz kapağındaki düşüklük, omuz ve kol hareketlerinde güçsüzlük, yutma ve konuşma fonksiyonlarında bozukluk bazende ses tellerine iden sinir hasarında ses kısıklığı olarak karşımıza çıkabilmektedir.
 • Felç, Ameliyatta sinir hasarına bağlı olarak boyundaki atardamarlar içerisinde önceden var olan yağ plakları ameliyat esnasında koparak beyne gitmesi durumunda felce sebebiyet verebilir. Bu durum çok nadir rastlanan bir durumdur.
 • Cilt kaybı, Boyunda lenf nodu ameliyatında boyun cildi ince bir tabaka olarak kaldırılır. Cildin dolaşım problemine bağlı olarak nekrozlar meydana gelebilir. Bunun görünme sebebi yaşlı veya]]> Koltuk Altı Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/koltuk-alti-lenf-nodu.html Sat, 03 Nov 2018 22:48:01 +0000 Koltuk altı lenf nodu, Vücudumuzun belirli bölgelerine dağılmış durumda bulunan lenf nodları koltuk altında da bulunmaktadır. Koltuk altı lenf nodlarının vücudumuzda hücreler arasında dışarıdan gelen olumsuz maddelerin artı Koltuk altı lenf nodu, Vücudumuzun belirli bölgelerine dağılmış durumda bulunan lenf nodları koltuk altında da bulunmaktadır. Koltuk altı lenf nodlarının vücudumuzda hücreler arasında dışarıdan gelen olumsuz maddelerin artıklarını toplayıp uzaklaştırmayla sorumlu olan savunma mekanizmalarımız dır. Bu fonksiyonunu lenf bezleri ve lenf kanalları aracılığıyla yürütmektedir. Koltuk altı lenf nodu  normal bir durumdur ve herkeste bulunur. 

  Koltuk Altı Lenf NoduKoltuk altı lenf nodu şişmesi her zaman hastalık belirtisi demek değildir. Koltuk altı lenf bezi şişkinliklerinde çoğu zaman enfeksiyona bağlı sebeplerden oluşmaktadır. Memenin lenf dolaşımının büyük bir kısmı koltuk altı lef nodlarına doğru akar. Fakat koltuk altı lenf nodlarının şişmesi çoğu zaman memeyle alakası olmamaktadır. Her hangi bir sebepten koltuk altı lenf nodu ameliyatı yaşar ve koltuk altı lenf nodlarınızın tamamını kaybederseniz koltuk altı lenf nodlarınızı kaybettiğiniz kolunuz mikroplara, dışarıdan gelen zararsız maddelere ve iltihaplanmalara karşı kısmen savunmasız kalmaktadır. Bu sebepten koltuk altı lenf nodu olmayan kolunuzu yaralanmalardan, darbelerden, mikrobik bulaşmalardan sakınmanız ve korumanız gerekir. Kolunuza aşırı yük yüklememeniz, ağır kaldırmamamız, iğne veya serum taktırmamanızı tavsiye ederiz.
  ]]>
  Lenf Dolaşımı https://www.lenf.gen.tr/lenf-dolasimi.html Sun, 04 Nov 2018 05:45:08 +0000 Lenf dolaşımı, beş kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; lenf sıvısı, lenf damarları, lenf düğümleri, dalak ve timus bezi'dir. Lenf dolaşım sisteminin görevleri; içerisindeki akyuvar ve antikorlar ile bağışıklığı sağlar, in Lenf dolaşımı, beş kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; lenf sıvısı, lenf damarları, lenf düğümleri, dalak ve timus bezi'dir. Lenf dolaşım sisteminin görevleri; içerisindeki akyuvar ve antikorlar ile bağışıklığı sağlar, ince bağırsaktan alınan yağ asidi, gliserol ve bazı vitaminlerin dolaşım sistemine taşınmasına sağlar, dokularda biriken fazla doku sıvısını dolaşım sistemine taşır ve bu şekilde dokularda ödem oluşmasını engeller. Şimdi bu sistemin elemanlarını ayrıntılı inceleyelim. 
   
  Lenf sıvısı: Lenf damarları içerisinde dolaşan, kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşan dolaşım sıvısına lenf sıvısı denir.Kılcal kan damarlarından geçen kan plazması, doku hücrelerinin arasına sızdığı zaman lenf sıvısını oluşturur. İçerisinde alyuvar bulunmadığı için renksizdir. Bu sebeple lenf sıvısına akkan denir. Sıvının kıvamı kan serumunun kıvamına benzemektedir. Lenf sıvısı kalbe yakın yerde kan toplar damarına aktarılır. Lenf sıvısı içerisinde bol miktarda kanın lökosit hücrelerinden vardır. Lenf sıvısı yavaştır ve pıhtılaşma özelliğine sahiptir. Lenf damarları içine gelen lenf sıvısı, bu damarlar içinden taşınarak yeniden kan dolaşımına kazandırılır. Kan sıvısının bir bölümü dokulara süzülür, burada belli bir süre dolaştıktan sonra lenf sıvısı olarak lenf damarlarına girer ve damarlar içinde ilerleyerek yeniden kan dolaşımına katılır. Böylece vücudun sıvı dengesi korunmuş ve dolaşımın sürmesi sağlanmış olur.

  Lenf damarları: Lenf damarları, hücrelerin içerisinde uçları açık borular gibi, arta kalan ne varsa toplayıp dolaşıma ulaştırmak için görevlidir. Kılcal atar damarlardan geçmiş fakat toplar damarlar tarafından geri alınmamış sıvıyı ve artıkları kalbe yakın bir noktada büyük toplar damarlara boca eder. Kıvamı sudan biraz koyu olan ak kanı taşıyan damarlar, yolları boyunca rastladıkları lenf düğümü adı verilen küçük yumrulara uğrar. Lenf dolaşım sisteminin arıtma istasyonu olan lenf düğümlerine ulaşan lenf sıvısı, burada filtreden geçirilip temiz hale getirilir.  

  Lenf düğümleri: Lenf dolaşımı sisteminin bir parçası olan ve birçok hücre türünü içeren bir organ yapısıdır. Lenf düğümleri vücudun her yerinde mevcuttur ve beyaz kan hücrelerini görevi görürler. Bu nedenle bağışıklık sisteminin sorunsuz işlemesinde rolleri büyüktür. Bunun dışında lenf düğümlerinin klinik bir önemi de vardır. Önemsiz boğaz iltihaplarından, kanser gibi hayatı tehdit eden durumlarda tepkime gösterebilir ve şişmeye başlarlar. Lenf düğümlerinin önemi kanser süreci için kullanılan durumlarda, yapılan tedavinin şekli ve  prognozun  belirlenmesinde oldukça büyüktür.  Hastalıklar lenf düğümlerini özellikleri ve yerleşim yerleriyle etkilerler. Lenf düğümleri lenf dolaşımı içerisinde vücudun filtreleme görevini yapar. Lenf düğümleri zehirli maddeler ve bakterilerin etkisiyle iltihap oluşturmaya başlar ve akabinde şişer. Özellikle koltuk altında, kasıklarda ve boyundaki lenf düğümleri elle dokunulduğu zaman hissedilir hale gelir. Lenf düğümleri içerisinde bulunan lenf hücrelerini üretmek görevi dalağa aittir. Lenf hücreleri, akyuvarların özel bir şekli sayılabilir. Bazı hastalıklarda lenf düğümleri şişip patlayarak dışarıya iltihap bırakabilir. 

  Lenf DolaşımıDalak: Vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerini ortadan kaldırıp içlerinde bulunan demiri tekrar vücudumuza gönderir. Dalak vücudumuzun sol kısmında mide, sol böbrek ve diyafram arasında bulunmaktadır. Normal bir dalağın ortalama uzunluğu 12 cm. genişliği 8 cm ve kalınlığı 5 cm’dir. Yumruğumuz  büyüklüğünde yumuşak bir organdır. 150–200 gr civarında ağırlığa sahiptir. Lenf dolaşımı içerisinde bir tür akyuvar lenfositleri üretir.

  Timus bezi: Bağışıklık sisteminin merkezi olan timus bezi içerisinde, kazanılmış bağışıklık için büyük önemi olan t lenfositler üretilir. Üretilen lenfositler sayesinde doğduğumuzdan beri vücu]]> Karında Lenf Bezi Büyümesi https://www.lenf.gen.tr/karinda-lenf-bezi-buyumesi.html Sun, 04 Nov 2018 14:50:45 +0000 Karında lenf bezi büyümesi: Lenf bezinin büyüklüğü pirinç tanesinden çekirdek büyüklüğüne kadar değişiklik gösterir. Lenf bezlerin vücudun sadece karın kısmında bulunmaz. Vücudun farklı yerlerinde de bulunur. Lenflerin Karında lenf bezi büyümesi: Lenf bezinin büyüklüğü pirinç tanesinden çekirdek büyüklüğüne kadar değişiklik gösterir. Lenf bezlerin vücudun sadece karın kısmında bulunmaz. Vücudun farklı yerlerinde de bulunur. Lenflerin büyümesi önemli bir hastalığın habercisi olabilir. 
  Lenf bezlerinin vücuttaki görevi lenf sıvısını filtre ederek zararlı madde ve hücrelerin kana karışmasını engeller. Bu özelliğinden dolayı vücutta önemli göreve sahiptir. Vücutta ki kanın mikrop kapması durumunda önemli ve riskli hastalıklar olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini geliştirmeni güçlendirmek için antikorlar üretir. 

  Karında lenf bezinin büyümesi bazen de iyi huylu olduğu için herhangi bir durum teşkil etmez. Ama kötü huylu olan lenf bezleri kansere kadar yola açabilir. O yüzden karında oluşan şişkinlikte hemen doktora başvurulmalı ve erken teşhis edilmelidir. Büyüyen lenf bezlerinin çapı yaklaşık 1-1,5 santimetrenin altında olduğu zaman riskli bir durumu teşkil etmez. Ama çapı 1,5 santimetrenin üzerinde olduğu zaman riskli durumu  teşkil ettiği zaman erken tedaviye başlanılmalıdır. İlerleyen lenf bezleri büyümesi AIDS, kanser, diş çürümesi, iltihaplanma üst solunum yetmezliği gibi hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. 

  Karında Lenf Bezi BüyümesiKarında lenf bezi büyümesi belirtileri;
  • Yüksek ve uzun süren ateşlenme,
  • Geceleyin terleme,
  • İştahsızlık,
  • Zayıflama,
  • Aşırı yorgunluk,
  • Kaşıntı gibi belirtiler görüldüğü zaman lenf bezi büyümesi teşhisi konulur.
  Karında lenf bezi büyümesi tedavisi: Karında lenf bezinin büyümesi 10-15 günlük süreçte olduğu zaman vücudun mikrop ve bakteri kapmasından kaynaklı meydana gelir. İlk olarak USG ve kan sayımı yapılır. 2-3 hafta takibe alınarak değerler kontrol edilir. Değerlerde anormal bir durum görüldüğü zaman hemen doktor tavsiyesi ile ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ile zamanla olumlu sonuçlar alınır. Fenitoin, Beta bloker, Kaptopril gibi ilaçlar lenf bezi büyümesinde kullanılan ilaçlardır. Karında lenf büyümesi ilaç tedavisiyle geçebilen bir rahatsızlık olduğu için herhangi bir cerrahi işlem gerektirmez.
  ]]>
  Lenf Tümörü https://www.lenf.gen.tr/lenf-tumoru.html Mon, 05 Nov 2018 09:41:28 +0000 Lenf tümörü, lenfoma hastalarının teşhisini belirlemek için lenf tümörü olup olmadığına bakılır. Lenf tümörü olan hastalar kan hücrelerini etkilediğinden bağışıklık sistemini çok olumsuz şekilde etkiler. Lenf t Lenf tümörü, lenfoma hastalarının teşhisini belirlemek için lenf tümörü olup olmadığına bakılır. Lenf tümörü olan hastalar kan hücrelerini etkilediğinden bağışıklık sistemini çok olumsuz şekilde etkiler. Lenf tümörü iki alt türü vardır. Bu alt türlerin %90’a yakını non-Hodgkin lenfomadır. İkinci alt türü ise daha az görülür ve ismi Hodgkin lenfomadır.

  Diğer kanser türleri gibi riski artıran faktörler lenf tümörünün oluşmasında da vardır fakat neden bazı insanlarda lenf  tümörü görüldüğü ve diğerlerinde görülmediği mevzusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

  Lenf tümörü belirtileri,

  Lenf tümörünün en sık görülen belirtisi boyunda, kasıklarda ve koltukaltlarında yer alan lenf bezlerinin (lenf düğümleri)belirgin şekilde şişmiş olmasıdır. Lenf düğümleri aşırı şişerek kan damarları baskı yaptığı için kan dolaşımında sorunlar yaşanır. Bu şekilde ağrılar şişlikle birlikte şiddetlenebilir. El, kol ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma hissi yaşanabilir. Lenf tümörü bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediğinden çabuk alınacak enfeksiyon riskiyle de karşı karşıya kalınabilir. Dinlenmekle geçmeyen halsizlik, nefes alıp verirken zorlanma, kaşıntı, baş ağrısı, titreme, iştah kaybı, göğüs ağrısı, öksürük, karın bölgesinde ağrı ve şişlik hissi, nedensiz kilo kaybı, vücut sıcaklığında ani değişimler, ateş, gece terlemeleri, lenf bezlerinin şişmesinden sonra gelen lenf tümörünün olduğunun belirtileri olabilir.

  Genellikle lenf tümörü 60 yaş üstü erkeklerde daha çok görülür. Lenf tümörünün olup olmadığını kan testleri, biyopsi  teknolojileri kullanılarak bilinebilir. Eğer yedi gün boyunca  lenf düğümlerinin yer aldığı yerlerde (boyun, koltukaltı, kasıklar) şişlik belirmişse ve bir türlü inmediyse doktor kontrolünde lenf tümörünün olup olmadığına bakmakta fayda vardır. Uzman doktorlar yani hematologlar, medikal onkologlar ve radyasyon onkologları lenf tümörü olup olmadığı konusunda teşhisi koyacak uzmanlardır.

  Lenf tümörünün teşhisi için kan testi yeterli olmayabilir. Bazen lenf tümör bölgesi şişmemiş olup başka belirtilerle de kendini gösterebilir. Bu sebeplerle lenf bezlerinden alınan doku örneği biyopsisi, CT taraması, röntgen, MRI taraması gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak lenf tümörünün varlığı tespit edilebilir.

  Lenf Tümörü

  Lenf Tümörünün Oluşumunu Arttıran Faktörler:

  • Sigara kullanmak
  • Kalıtımsal olarak geçen lenf türü
  • 60 yaş üstü erkekler görülmesiyle yaşa bağlı faktörler.
  • Kötü beslenme alışkanlıkları gibi faktörler göz önüne alındığında tedbir alınması gereken durumlar yaşanabilir ve lenf tümörü olabilecek kişilerin düzenli olarak uzman doktorlara başvurarak tetkik yaptırması gerekebilir.

  LenLenf tümörünün varlığı tespit edildikten sonra kemoterapi, radyoterapi, kök hücre nakli, immünoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

  ]]>
  Çocuklarda Lenf Bezi https://www.lenf.gen.tr/cocuklarda-lenf-bezi.html Mon, 05 Nov 2018 15:57:50 +0000 Çocuklarda lenf bezi, Lenf bezleri vücudumuza yayılmış durumda çoğu bölgede bulunan bağışıklık sistemimizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyan bezeleridir. Çocuklarda lenf bezi, yetişkinlerde olduğu gibi boyun, göğ Çocuklarda lenf bezi, Lenf bezleri vücudumuza yayılmış durumda çoğu bölgede bulunan bağışıklık sistemimizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyan bezeleridir. Çocuklarda lenf bezi, yetişkinlerde olduğu gibi boyun, göğüs, karın bölgesi, koltuk altları, diz arkası ve kasıklardaki boşluklara yayılmış kümeler halinde bulunur. Çocuklarda lenf bezleri yetişkin kişilerle karşılaştırılığında  uyarılara daha etkin ve hızlı cevap verdikleri ele gelecek şekilde şiş tikleri gözlenmektedir. Birçok nedenle sağlıklı çocuklarda ve hatta yeni doğan bebeklerde de görülmekte ve küçük boyutlarda olan lenf bezeleri büyüyüp elle hissedilir boyutlara ulaşabilmektedir. Çoğunlukla enfeksiyonların sebep olduğu çocuklarda lenf bezi büyümesi anne babaları çoğu zaman endişelendirmektedir. Çocuklarda büyüyen lenf bezleri 1/2 hafta içerisinde şişlikleri geçmediyse mutlaka çocuğunuzu doktora götürmelisiniz.

  Çocuklarda lenf bezi büyümesi nedenleri, Doğru bir tedavinin yolu hastanın ayrıntılı bir öyküsünün alınması ve doktor tarafından yapılan dikkatli bir muayeneden geçmektedir. Çocuklarda lenf büyümesinin belirlenmesinde şunlara dikkat edilir:
  • Lenf bezlerinin büyüklüğü,
  • Lenf bezlerinin sayısı,
  • Vücudun neresindeki lenf bezlerinin büyüdüğü,
  • Çevre doku ile ilişkisi,
  • Bezenin kıvamı,
  • Hastanın yaşı,
  • Ve diğer klinik semptomlar.
  Çocuklarda Lenf BeziÇocuklarda lenf bezi büyümesinin belirtileri:
  • Enfeksiyon bulgusu, 
  • Ateş,
  • Kilo kaybı,
  • Kansızlık,
  • Gece terlemesi,
  • Deride döküntü gibi belirtiler görülür. Lenf bezi rahatsızlığının değerlendirilmesinde lenf bezinin yaygınlığı büyüme hızı, çevresindeki dokulara yapışık veya hareketli oluşu. Bu durumu neden olabilecek bir ilaç kullanma öyküsü olup olmadığı önemlidir. Fiziki muayenelerde lenf bezi ele gerecek boyutta ise şunlara dikkat edilir. 
  • Büyüklük çocuklarda lenf bezi 1 cm'den büyük ise araştırılması gerekmektedir.
  • Lenf bezinde ağrı ve hassasiyeti, Lenf bezinde hızlı bir büyüme söz konusu olur ise ağrı ve hassasiyet ortaya çıkar. İltihap sonucu ağrı ve kızarıklık oluşmasına rağmen bazı durumlarda kanserli bir lenf bezinin ölü olan dokunun merkezinden içine kanamasından da kaynaklanıyor olabilir.
  • Lenf bezinin kıvamı, Çok sert bezeler tipik olarak metastatik kanser bulgusu olabilmektedir. Yumuşak bezeler ise enfeksiyon ve çeşitli mikrobik ajanlar yada toksinlere karşı çocuğun vücudunun göstermiş olduğu reaksiyon durumu olabilir. Çocuklarda lenf bezinin vakıaların çoğuna enfeksiyon neden olmakla birlikte lenfoma, lösemi ve diğer çocukluk çağı kanserlerinin atlanmaması erken tanı konulması çocukların özenle değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. Erken teşhis hayat kurtarır. Bunu sakın unutmayın!
  ]]>
  Ensede Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/ensede-lenf-bezi-sismesi.html Tue, 06 Nov 2018 13:42:05 +0000 Ensede lenf bezi şişmesi: Ensedeki lenf bezleri vücudun hemen hemen her bölgesine yayılmıştır. Lenf bezleri vücudumuzda lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Ensede lenf bezi şişmesinin en büy Ensede lenf bezi şişmesi: Ensedeki lenf bezleri vücudun hemen hemen her bölgesine yayılmıştır. Lenf bezleri vücudumuzda lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Ensede lenf bezi şişmesinin en büyük sebeplerinden biri vücutta oluşan enfeksiyonlardır. Ensede lenf bezi şişmesi öncelikle kişi tarafından gözlem altında tutulmalıdır. Ensedeki şişlik bölgesel bir şişme ise ve 1 cm çapından küçük ise çoğu zaman korkulacak ve ciddiyet gerektiren durumlar içerisinde yer almaz. Fakat ensedeki şişlik bölgesel değilse boyun bölgesine doğru şişkinliği yayılıyorsa ve 1 cm çapından daha büyük bir şişkinliğe sahip olduysa ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka kişi doktor kontrolünde ve gözlem altında tutulmalıdır. Ensede lenf bezinin şişmesi enfeksiyon sebebiyle savaşçı hücre diye bilinen lenfosit antikor sayısının artmasıdır. Bu hücreler ense bölgesinde, boyunda, kulak önünde ve kulak arkasında, çene altında, boyundaki en büyük kasın üstünde, ortasında ve altında gruplaşırlar. Baş, boyun ve ense bölgesinde vücudun herhangi bir yerinde vücuda zarar verme potansiyeli olan bir hastalık varsa lenf bezlerinde 1 cm çapından büyük ve yaygın şişlikler oluşur. Kanser hastalıklarının da büyük bir kısmı lenf yollarıyla yayılmaya çalışırlar ve lenf bezlerinde şişlik oluşmasına sebep olurlar. Genellikle kanserin çevresindeki lenflere tutunurlar sonrada geniş bir bölgede şişlik meydana getirirler.

  Ensede Lenf Bezi ŞişmesiEnsede lenf bezi şişmesi enfeksiyon kaynaklı ise:
  • Ensedeki şişlik ağrılıdır
  • Üstteki ciltte kızarıklık olması
  • Elle dokunulduğunda yumuşak olması
  • Kişinin vücudunda enfeksiyon kaynağı olan açık ve iltihaplı bir yara olması yada bademcik geniz eti dişteki iltihaplanma gibi durumlar olması
  • Şişkinliğin kalıcı ve devamlı olmaması
  Ensedeki lenf bezi şişkinliğinin kanserden kaynaklı olabilme olasılığında:
  • Lenf bezindeki şişlik ağrılı değildir
  • Şişkinlik serttir.
  • Bu şişkinlik haftalarca belki aylarca geçmez kalıcılık gösterir.
  • Hasta sigara ve alkol kullanıyorsa risk düşünülmelidir.
  • Hastanın 40 yaş üzeri olması
  • Şişkinlik üzerinde kızarıklık olmaması
  Yukarıdaki durumlarda kişi doktora gidilmeli ve detaylı bir muayeneden geçmelidir. Ensede lenf bezi şişmesinde enfeksiyon kaynaklı olduğuna dair teşhis koyulursa tedavi doktorun uygun gördüğü ilaçlarla gerçekleşir. Kişi yakın takip ile gözlemlenir ve gerek görülürse kan ve radyolojik tetkik istenir. Fakat tümör teşhisi koyulursa şişkinliğe neden olabilecek muhtemel yerler iyice muayene edilir. Baş, boyun ve ense bölgesinden radyolojik tetkikler istenir. Biyopsi alınır ve kitlenin üzerinden de ince iğne biyopsisi yapılabilir. Tahlil ve muayene sonuçlarına göre doktor operasyon yada diğer cerrahi durumların gerekip gerekmediğinin kararını verecektir. En uygun tedavi sizin için uygulanacaktır.
  ]]>
  Bebeklerde Lenf Bezi İltihabı https://www.lenf.gen.tr/bebeklerde-lenf-bezi-iltihabi.html Wed, 07 Nov 2018 00:41:34 +0000 Bebeklerde lenf bezi iltihabı, her bebekte görülebilen ve genellikle normal olan bir durumdur. Lenf bezleri doğduğumuz andan itibaren vücudun savunma ve erken uyarı sistemi olarak görev yapar. Lenf bezleri yetişkinlerde olduğu gibi b Bebeklerde lenf bezi iltihabı, her bebekte görülebilen ve genellikle normal olan bir durumdur. Lenf bezleri doğduğumuz andan itibaren vücudun savunma ve erken uyarı sistemi olarak görev yapar. Lenf bezleri yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir yere sahiptir. Lenf bezlerinin iltihaplanması mantar, enfeksiyon vb. bir etken nedeniyle yada lenf bezinin yakınındaki bir organda oluşan yaralanma yada hastalıktan ötürü gerçekleşmektedir. Bebeklerde lenf bezi iltihabı yetişkinlere göre daha sık rastlanmasının sebebi, yeni gelişen bir bağışıklı sisteminin bu gelişme sürecinde dış yada iç tehditlere cevap verme çabasından kaynaklanmaktadır. Anne babaların bu tür iltihaba bağlı şişliklerden ötürü panik yapıp olayı kötüye yormamaları gerekmektedir. 

  Bebeklerde Lenf Bezi İltihabıBebeklerde olası lenf bezi büyüme durumları;
  • Vücuda giren enfeksiyonlar sebebiyle bebeklerde lenf bezi iltihabı olabilmektedir. Örneğin üst solunum yolu enfeksiyonlarında boyun bölgesindeki lenf bezlerinde iltihaplanma olabilmektedir. Yine boyun bölgesindeki lenf bezlerinin iltihaplanmasına faranjit, kulak iltihabı, diş iltihabı, bronşit vb. neden olabilmektedir. Bebeklerde lenf bezi iltihabına şu mikrop neden olur bu olmaz diyemeyiz. Tırnakta bir mantar enfeksiyonu bile kol bölgesindeki lenf bezinde iltihaba neden olabilmektedir.. Yapılacak fizik muayeneler sonucunda enfeksiyon olup olmadığına karar verilir. Sadece iltihaba bağlı oluşan şişlik yada hastalığın öyküsü yeterli olmayabilmektedir. Böyle bir durumda doktor enfeksiyonu yok etmek ve iltihabı kurutmak için antibiyotik önerebilmektedir. Yalnız bebeklerin bünyesi daha hassa olduğu için iltihaba bağlı şişliğin yok olması uzun sürebilmektedir. 
  • Yapılan tetkikler sonucunda enfeksiyon olmadığına karar verilirse, büyümenin patolojik değerleri aşıp aşmadığına bakılır.  Eğer aşma durum söz konusu ise bazı kan testlerine ihtiyaç olacaktır. Burada araştırılan kanser hastalıkları, kolajen doku hastalıkları vb. araştırılır. Bütün taramalara rağmen olumsuz bir şey görünmediyse fakat büyüme halen patolojik boyutlarda ise lenf bezinden parça alımı (biyopsi) gerekmektedir. Alınan parça patolojiye yönlendirilir ve oradan gelecek sonuca göre tedavi sürecine yön verilir.
  • Lenf bezinin kendisinden kaynaklı hastalıklardan ötürüde bebeklerde lenf bezi iltihaplanması olabilmektedir.
  ]]>
  Lenf Ameliyatı https://www.lenf.gen.tr/lenf-ameliyati.html Wed, 07 Nov 2018 02:37:47 +0000 Lenf ameliyatı, Vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlayan sistemin içinde yer alan lenf bezeleridir. Boyun, koltuk altı, kasık bölgelerinde bulunan ele gelmeyen küçük yapılardır. Boğazda bulunan ve tiroit bezinde Lenf ameliyatı, Vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlayan sistemin içinde yer alan lenf bezeleridir. Boyun, koltuk altı, kasık bölgelerinde bulunan ele gelmeyen küçük yapılardır. Boğazda bulunan ve tiroit bezinde büyüme ile seyreden iyi huylu hastalıklara guatr denir. Bir kısım hastalarda da bu lenf bezler ininde iyi huylu seyretmeyen durumlarda da tiroit bezinin tümünün alınması gerekebilir. Bu hastalıklar tiroit bezinin içindeki hacimlerden bağımsız olarak lenf bezlerine sıçrama yapabilir. Büyük tümörlerde ve geç konan tanılarda sıçrama riski çoğalır. Ameliyat öncesinde yapılan biyopsilerle bu tanı konulmaktadır. Bu tespit hekim tarafından klinik olarak yada görüntüleme yöntemleriyle tespit edilir. Operasyon narkoz verilerek genel anestezi altında yapılır. Anestezi uzmanınızla  işlem hakkında bilgi alabilir herhangi bir olumsuzluk yaşadıysanız veya  ilaçlara karşı olan  herhangi bir hassasiyetiniz var ise söylemenizde fayda vardır. Uzun süreli kullandığınız ilaçlarınız ve kalıcı hastalıklarınızı da uzmanla paylaşınız. Len ameliyatı tiroit ameliyatı ile birlikte yapılabildiği gibi daha sonrasında da ayrı bir seans olarak da yapılabilir. 

  Lenf ameliyatında yapılacak olan boyun kesisi boyundaki tutuluma göre farklılıklar gösterebilir. Lenf ameliyatından önce doktorunuza boynunuza nasıl bir kesi yapacağını sorabilirsiniz. O bölgeden alınması planlanan lenf bezelerinin büyüklüğüne göre bir kesi açılır. Açılan kesi den lenf bezleri alınarak kesi tekrar uygun bir şekilde kapatılır. Ameliyat sonrasında ciltteki kesi estetik olarak kapatılır. Eğer tiroit bezleriyle birlikte yapılan bir ameliyat ise bölgede bulunan tiroit bezinin tamamı ve lenf bezleri çıkartılır. Ameliyat sonrasında lenf bezlerinin çıkarıldığı bölgede sıvı birikimini engellemek için silikon boru sistemi kullanılır ve o bölgeye konulur. Bölgeye konulan drenler ameliyattan 1-3 gün içerisinde alınır. Cilt dikişlerinin alınması ise iyileşme ye bağlı olarak 4/6 gün içerisinde değişebilmektedir.

  Lenf AmeliyatıLenf ameliyatı sonrası oluşan komplikasyonlar, Ameliyat sırasında bölgede damar yaralanmaları ve ya bağlanmış küçük damarların açılması gibi  sorunlarda kan verme ye ihtiyaç olabilir. Böylesi bir olasılık çok düşüktür. Bazı durumlarda ameliyat bölgesinde ödem  ve sıvı birikimi olabilmektedir. Olasılığı düşük olmakla beraber bazen enfeksiyon olabilir. Enfeksiyon olmasının önüne geçmek için antibiyotik kullanımı yapılır. Lenf ameliyatlarında komplikasyon görülme olasılığı düşüktür. Ameliyat sonrasında ortalama 6 saat içinde narkoz vücuttan atılır. Sonrasında yemek yeme yürüme ve tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilir,normale dönmeye başlarsınız. Hatanın durumuna göre 1/3 gün içerisinde taburcu olabilirsiniz bu süre zarfında uzman tarafından gözetim altında tutulursunuz. Len ameliyatının ilk bir ayında yorucu ve ağır  aktiviteler yapmayınız. Doktorunuzun belirlediği periyotlarda kontrollerinizi yaptırınız.
  ]]>
  Lenf Bezi Kanseri https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-kanseri.html Wed, 07 Nov 2018 16:37:50 +0000 Lenf bezi kanseri, tıbbi olarak "lenfoma" adı verilen çok ciddi bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda bağışıklık sistemi elemanlarından biri olan lenf bezlerinde meydana gelen hücre farklılaşması nedeniyle yeni dokuların olu Lenf bezi kanseri, tıbbi olarak "lenfoma" adı verilen çok ciddi bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda bağışıklık sistemi elemanlarından biri olan lenf bezlerinde meydana gelen hücre farklılaşması nedeniyle yeni dokuların oluşmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle insan vücudunda beyaz kan adı verilen kan içerisinde bulunan hücreleri etkileyen bir kanser türüdür. Lenf bezi kanseri kendi içinde farklı türlere ayrılmaktadır. Bu türler yaklaşık olarak 100'ü aşkın bir miktarda bulunmaktadır. İnsanlarda yapısı bozulan hücrelerin tekrar bölünerek yeni bir hücre üretilmesi için bölünmesiyle oluşan farklı yapılardan kaynaklanmaktadır. Len bezi kanseri, insanlarda farklı nedenlere bağlı olarak artmaktadır. Bu artışa neden olan durumlardan birine örnek verecek olursak, kullanılması durumunda vücuda çok fazla miktarda yabancı madde girmesine neden olan sigara ve alkollü içecekler, insanlarda lenf bezi kanserinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Genel olarak lenf bezi kanserine bakıldığında bu durum insanlarda çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkarak insan yaşamını sonlandıran bir hastalık olması nedeniyle önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Her ne kadar basit görülse bile lenfomanın bir kanser türü olduğu unutulmamalıdır. Bazı lenf bezi kanseri olan insanlarda bu kanser türü iyi huylu olduğunda tedavi süreci çok kısa ve çok kolaydır. Fakat insanlarda çok daha fazla görülen tür kötü huylu kanser türü olduğu için maalesef herkesten aynı sonuçlar alınamamaktadır. 

  Lenf bezi kanseri belirtileri:
  • Lenf bezi kanseri olan insanlarda meydana gelen en sık belirti, kişinin koltuk altında, kasık bölgesinde ya da kulak etrafında bulunan lenf bezlerinin şişmesidir. Bu belirti hemen hemen her len bezi kanseri olan insanda görülen bir belirti olduğu için lenf kanseri olan insanlarda doktorun ilk bakacağı yerlerdir. 
  • Lenf bezlerinin kanser nedeniyle çok fazla şişmesi durumunda kişide uyuşma hissi meydana gelebilir. Bu durum lenfoma hastalığımda meydana gelebilecek durumlardan olduğu için teşhis sürecinde iyi bir bilgi kaynağı olacaktır. 
  • Kişide sürekli olarak halsizlik probleminin olması bir diğer lenf bezi kanseri belirtisidir. Bu halsizlik kişi bol bol dinlense bile ortadan kalkmayacaktır. Bu nedenle sorun açık bir şekilde belirti gösterecektir.
  • Kişide diğer kanser hastalıklarında olduğu gibi iştah kayıpları meydana gelecektir. Meydana gelen iştah kaybı, direk olarak kişinin zayıflamasına ve güçsüzleşmesine neden olacaktır. 
  • Kişideki lenf bezi kanseri çok fazla ilerlemişse bu durumlarda kişide kaşıntı, titreme ve vücut sıcaklığında ani değişimler ortaya çıkar. Bu belirtilere bakılarak lenf bezi kanseri varlığı anlaşılabilir. 
  Lenf Bezi KanseriLenf bezi kanseri şüphesi olan kişiler ne zaman doktora gitmelidir

  Meydana gelen belirtilerden biri ya da birkaçının kişide görülmesi durumunda kişi kesinlikle uzman bir doktora giderek sorunun net olarak teşhisini yaptırmalıdır. Eğer kişinin vücudunda herhangi bir bölgede nedeni bilinmeyen bir şişlik varda bu durumda da kesinlikle zaman kaybedilmeden uzman bir doktora gidilmelidir. Bunun yanında son olarak kişinin doktora gitmesi gereken durum  ise kişinin iki üç günden daha uzun süreler boyunca ateş, ara ara titreme, gece terlemesi gibi problemler yaşaması durumunda doktora gitmesi gerekmektedir. 

  Lenf bezi kanseri riskini arttıran faktörler:
  • İlerleyen yaş,
  • Kişinin ailesi arasındaki genetik durum,
  • Zararlı kimyasallara maruz kalma, 
  • Kişinin bağışıklık sistemi,
  • İnsanlardaki beslenme alışkanlıkları

  Lenf bezi kanseri tedavisi:
  • Kemoterapi, 
  • İmmünoterapi,
  • Radyoterapi,
  • Kök hücre nakli
  ]]>
  Lenf Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/lenf-sismesi.html Wed, 07 Nov 2018 21:05:41 +0000 Lenf şişmesi, Lenf bezleri vücudumuzu mikroplardan ve virüslerden koruyan ve vücudumuzun her yerini bir ağ gibi saran bezleridir. Lenf bezlerinin iltihaplanması veya şişmesi ağrılara neden olur. Lenflerin şişmesinin en büyük ned Lenf şişmesi, Lenf bezleri vücudumuzu mikroplardan ve virüslerden koruyan ve vücudumuzun her yerini bir ağ gibi saran bezleridir. Lenf bezlerinin iltihaplanması veya şişmesi ağrılara neden olur. Lenflerin şişmesinin en büyük nedeni vücuda giren enfeksiyonlardır. Lenf  şişmesi genellikle enfeksiyonun neden olduğu bir durum olduğundan vücuttaki enfeksiyon iyileştirildiğinde yavaş yavaş inmeye başlar. Ancak iki haftadan daha uzun süren lenf bezlerinin şişlik durumlarında mutlaka hekime gidilmelidir. 

  Lenf bezleri kendi arasında büyük ve küçük olarak ikiye ayrılır. Küçük lenf bezlerine lenf modülleri de denir. Lenf bezleri vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşan ve genelinde olan bir ağ zinciri gibidir. 

  Özellikle vücutta lenf bezlerinin yoğun olduğu yerler;
  • Çene altı,
  • Ense altı,
  • Kasık bölgesi,
  • Koltuk altı,
  • Boyun bölgesi, lenf bezlerinin büyük ölçüde olduğu yerlerdir.
  Lenf şişmeleri, genellikle vücudun lenf bezlerinin sağlıklı çalıştığını gösterir. Vücudu enfeksiyonlara karşı  korumada sistemin iyi çalıştığının göstergesidir. Bu derecede faydalı bir etkisinin  olmasının dışında, Lenf bezi şişmesi ciddi hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. Kasık bölgesindeki lenflerin şişmesi rahatsızlığında, bezlerin iç vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan antikorlar ve beyaz kan hücreleri ile dolu olmasındandır. Normalde lenf bezlerini fark etmemiz imkansızdır. Sadece vücuda giren mikrop ve virüsleri ile savaşırken şişliği fark edilebilirler. Normal bir lenf bezinin büyüklüğü yarım cm civarındadır. Lenf şişmeleri bulaşan enfeksiyon ile içerisinde ürettiği beyaz kan hücreleri bu enfeksiyonları beslediği için belirtiyi şişlik olarak gösterir. Çünkü enfeksiyonda büyüme olur. Bazen lenf şişmeleri ağrılı ve acılı da olabilir. Bu durumun ciddi bir rahatsızlık olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. 

  Lenf şişlikleri çoğu kanser türlerinin de birincil belirtileri arasındadır. Özellikle kasık bölgesinde ve göğüs kısmında görülen bu lenf şişmeleri kanser tehlikesine karşın mutlaka bir doktora gösterilmeli ve araştırılmalıdır. Her hastalığın tetiklediği bir hastalık olma olasılığı yüksek bir olgudur. Bu yüzden lenf şişmeleri hafife alınmamalı ve mutlaka tedavi edilmelidir. 

  Lenf ŞişmesiLenf şişmelerinin tanısı ve tedavisi,

  Normal bir lenf bezi boyutu ortalama yarım cm civarındadır. Vücuda giren bir enfeksiyondan kaynaklı şişmeler ve ağrılar lenf bezlerinde çıplak gözle görülebilir bir durumdur. Fark eder etmez doktora gitmeniz gerekir. Gereken fizik muayenesi ile bu şişliğin nedeni ve sebebi hekim tarafından belirlenir. Daha sonrasında altında başka bir hastalık var mı araştırılır ve ona göre tedavine başlanmalıdır. Enfeksiyonların vücuda girmesi ile lenf bezleri koruma mekanizmasını çalıştırılarak antikor ve beyaz kan hücrelerinin olduğu lenf sıvısını enfeksiyon olan bölgede yoğunlaştırır ve bu sıvı içerisindeki maddeler enfeksiyon ile savaşmaya başlar. Ama içerisindeki beyaz kan hücreleri enfeksiyonu beslediği için şişlik oluşmaya başlar. Oluşan bu şişliğin nedeni enfeksiyon ilaç tedavisi ile giderildiği takdirde şişlik iner ve hasta bu rahatsızlıktan kurtulur. İlaç tedavisi kortizon enjeksiyonudur. Bu ilaçlar iyileştirmez ise en son çare cerrahi müdahaledir. Genelde cerrahi müdahale gereken lenf şişmeleri kanser vakalarıdır. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-sismesi.html Thu, 08 Nov 2018 02:04:34 +0000 Koltuk altı lenf bezi şişmesi,  vücutta görüldüğünde hemen telaşlanmamak gerekir. Koltuk altı lenf bezi şişkinliği her zaman ciddi bir hastalık manasına gelmez. Lenf sistemi vücudumuzda hücreler arasında mazı maddelerin a Koltuk altı lenf bezi şişmesi,  vücutta görüldüğünde hemen telaşlanmamak gerekir. Koltuk altı lenf bezi şişkinliği her zaman ciddi bir hastalık manasına gelmez. Lenf sistemi vücudumuzda hücreler arasında mazı maddelerin alış verişinden ve artıklarını toplayıp uzaklaştırılmasından sorumludur. Tüm vücutta olduğu gibi koltuk altı bölgesinde de lenf bezleri vardır. Meme bölgesindeki lenf dolaşımının çoğu koltuk altındaki lenf bezlerine doğru akar. Koltuk altı lenf bezleri kolun iç kısmından başlar ve meme çevresine kadar devam eder. 3-5 mm büyüklüğünde modüllerden oluşan bu bezler tanecikli bir yapıya sahiptirler. Koltuk altı lenf bezi şişmesi bazen bazı hastalıkların habercisidir bazende ciddi bir durum olmaksızın şişlik görülebilir. Koltuk altı lenf bezinin sertleşmesi küçük çaplı yaralar çıkması koltuk altı lenf bezlerinin enfeksiyon almasının belirtileridir yada lenf bezi şişkinliklerinin çoğu zaman sebebi iltihaplanmalar dır. Koltuk altı lenf dokusunun 1 cm den büyük olması hastalık habercisi olarak belirtilir. Koltuk altı lenf bezleri 3-5 mm modüller halinde yapıları vardır kol altında bulunan bu modüllerde bazen şişkinlikler gözlemlenir işte bu o bölgede olan lenf bezlerinin uyarısıdır .Bu şişkinlik ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

  Koltuk altı lenf bezleri neden şişkinlik gösterir,

  Koltuk altı lenf bezleri çoğu zaman iltihaplanma ve enfeksiyon almaktan dolayı şişkinlik gösterir. El ve kol bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilmektedir. Kimi zaman bir yaralanmanın yada hasar almanın sonucu olarak kol bölgesinde ki yaranın enfeksiyon alması sonucunda oluşabilir yani çoğu zaman koltuk altı lenf bezi şişkinliği enfeksiyon habercisidir. Koltuk altında bir şişkinlik hissediliyorsa ve bu şişlik sertleşerek üzerinde küçük kırmızı yaralar oluşuyorsa iltihaplanma ve enfeksiyon belirtisidir. Bu şişlik 1 cm den büyükse ciddi bir sorun olabilir doktora görünmeniz gerekmektedir. Oluşan şişlik sadece küçük bir bölgedeyse korkulacak bir durum olmaz fakat şişlik gözlem altında tutulmalıdır. Ama koltuk altındaki şişlik yayılarak daha büyük bir alana dağıldıysa ve şişkinlik kol altına ve meme dokusuna yayıldıysa hastalık belirtisi olması muhtemeldir. Özellikle gezici şişliklere dikkat etmek gerekir. Bu şişkinliklerin en büyük belirtileri bir yerde kaybolup sonra başka bir bölgede kendini baş göstermesidir yada aynı yerden tekrar çıkabilirler. Bu gibi durumlar vücudunuzda söz konusu ise mutlaka vakit kaybetmeden doktor müdahalesi gerekmektedir.

  Koltuk Altı Lenf Bezi ŞişmesiKoltuk altı lenf bezlerinde şişkinlik oluşturan bakteriyel hastalıklar:
  • Enfeksiyon
  • İltihaplanma
  • Kedi tırnağı hastalığı
  • Lenfanjit
  • Lenfadenit
  Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine neden olan viral koltuk altı şişkinlikleri:
  • Zona
  • AİDS
  • Enfeksiyöz mononükleoz
  • Su çiçeği
  Koltuk altı lenf bezlerin şişmesine sebep olan diğer ciddi etkenler:
  • Hodkin lenfoma
  • Non hodkin lenfoma
  • Lösemi yani kan kanseri
  • Meme kanseri 
  • Akciğer kanseri
  Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine sebep olan alerjik etkenler:
  • Tifo aşısı
  • Kızamık aşısı
  • Kabakulak aşısı
  • Alerjik reaksiyonlar
  Koltuk altı lenf bezleri şişkinliği nasıl tedavi edilir,

  Koltuk altı lenf bezleri şişkinliği vücutta baş gösterdiğinde ve doktora başvurduğunuzda doktorlar gerekli olan taramaları yapacak ve şişkinliğin sebebini anlamaya çalışacaktır. Koltuk altı lenf bezi şişkinliğinin altında yatan bir hastalık varsa bulgular tamamlandıktan sonra tedaviye başlanacaktır. Özellikle kanser vakaların da erken teşhis ve tanı çok büyük önem]]> Lenf Sistemi https://www.lenf.gen.tr/lenf-sistemi.html Thu, 08 Nov 2018 17:16:21 +0000 Lenf sistemi, Lenf damarlarının içerisinde dolaşan, kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşan bu dolaşım sıvısına lenf sıvısı denir. Lenf sistemi ise, bu sıvının lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan ve vücudumuz Lenf sistemi, Lenf damarlarının içerisinde dolaşan, kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşan bu dolaşım sıvısına lenf sıvısı denir. Lenf sistemi ise, bu sıvının lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan ve vücudumuzun içerisinde kanalar bezler ve alanlardan oluşan, beyin hariç insan vücudunun her yerinde küçüklü büyüklü olan, devamlı dolaşım yapan kısacası lenf sıvısını taşıyan sisteme denir. Lenf sistemi, vücutta kandan sonraki ikinci dolaşım sistemidir. Ama yapısı itibarı ile kan dolaşımından çok farklıdır. 

  İkinci dolaşım dediğimiz bu sistem birincil dolaşım sisteminden ayrı çalışır. Lenf sistemi yine dolaşım sistemindeki gibi bağışıklık sistemini yine dolaşım sistemi içerisine boşaltır ve genel olarak bağışıklıkta vücutta önemli bir rol oynar. 

  Lenf sisteminin görevleri; 
  • Bu sistem doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, 
  • Ölü ve hasarlı hücreleri,
  • Bakteri ve mikropları vücuttan uzaklaştıran bir sistemdir. En belirgin görevleri vücutta budur.
  Lenf sisteminde dolaşım, pompalama görevi görecek şekilde olan bir organ yoktur. Damarları kullanarak içerisindeki lenf sıvısını taşıyarak vücut içerisindeki hareketi sağlar. Vücut iskelet kasları sayesinde basıncı ve solunum hareketleri yaparak dolaşımını gerçekleştirir. Lenf sistemindeki organlar lenf sıvısı, lenf damarları, lenf düğümleri ve kanallarıdır. tam bir zincir ağı gibi vücudumuzun her yerine ulaşmaktadır. 

  Bu sistemin organları;
  • Bademcikler,
  • Lenf düğümleri,
  • Mukoza iç düğümleri,
  • Dalak lenf sistemidir. 
  Günümüzde en çok rastlanan lenf hastalıkları içerisinde, lenf sistemi hastalıkları ve bademcikler gelmektedir. İnsan vücudu çok sistematik çalışan ve inanılmaz bir mekanizma içeren yapıdır. Halen bir çok araştırmacı insan vücudundaki bilinmeyenleri araştırmakla ilgilenir. İnsan vücudunda her hücre, her doku ve her sistem bir diğerinden bağımsız çalışır ve uyum içerisinde birbirlerine bağlantı halindedirler. Lenf sistemi de bu kusursuz sistemlerden birisidir. bu sistem kan dolaşımı ile beraber hücre ve dokulardaki artıkları toplayarak vücuttan atılmasını sağlar. Aslında bir nevi artık toplayıcısıdır. Lenf sisteminin bu ilginç çalışması kendisini oldukça farklı bir şekilde gösterir. Kan dolaşımı toplar ve atar damarlardan oluşurken lenf sistemi tek yönlü  gidilen bir yol gibi sadece artık maddeleri toplama görevi yapar. Hücreler arasında vücutta kalan artık maddeleri toplayarak lenf damarlarına götürür ve bu kanalda bulunan artık maddeleri toplar damara iletir. Ortalama lenf sisteminde lenf sıvısı olarak bir vücutta iki ile dört litre arasında sıvı dolaşımı olur. İçeriğinde bulunan proteinler ve lenf sistemi sayesinde bütün artık maddeleri bulur. Vücudumuzda dokuları meydana getiren hücreler zamanla eskir ve işlevini yitirir. Sonuç olarak yıpranan bu hücreler ölürler. Ölen bu hücreleri lenf sistemi ile transport ederek vücut yeni hücrelere yer açar ve yeni hücrelerin oluşumu vücut tarafından gerçekleşir. 

  Lenf SistemiLenf sisteminin kendi başına ayrı bir dolaşım olduğunu sizlere daha önce belirttik. Bu sistemin bir diğer özelliği de her birinin büyüklüğü birbirinden farklıdır. Özellikle de kasık, çene altı, koltuk altı, boyun ve ense altı kısımlarında daha büyük olan bu lenf bezleri bu bölgelerde oluşan enfeksiyonları toplar içerisine alır. Fakat lenf sıvısı içerisinde beyaz kan hücre üretimi olduğundan tedavi edilmediğinde ağrı ve şişliklere neden olur. Normalde yüzeye çok yakın olan lenf sistemi aslında hiç bir şekilde dışarıdan belli olmaz ve anlaşılamaz fakat enfeksiyon durumlarında oluşan şişlikler bir rahatsızlık olduğunu gösterir ve dışarıya mercimek büyüklüğü kadar bir şişlik verir. Bu durumlarda en kısa zamanda bir doktora muayene olmakta fayda vardır. Altında yatan hastalığın tedavi edilmesi]]> Lenf Drenaj https://www.lenf.gen.tr/lenf-drenaj.html Fri, 09 Nov 2018 01:06:05 +0000 Lenf drenaj, denilen sistem, vücudumuzda birikmiş durumda kalan ödemlerin atılmasını sağlayan hücrelere, bakterilere ve dokulara besin taşımakta olan kısacası vücudumuzu yenilemekle görevli olan beyaz kan dolaşımıdır. Lenf drenaj, denilen sistem, vücudumuzda birikmiş durumda kalan ödemlerin atılmasını sağlayan hücrelere, bakterilere ve dokulara besin taşımakta olan kısacası vücudumuzu yenilemekle görevli olan beyaz kan dolaşımıdır.

  Lenf drenaj dolaşım sistemi neden hızlanmalıdır 

  İçerisinde bulunan suyu her gün değiştirilmekte olan bir havuzda yüzmeyi mi tercihe edersiniz yoksa haftada bir değiştirilen bir havuzda mı Vücudumuzdaki lenf sistemini de buna benzetirsek hiç de yanlış olmaz. Vücudun lenf sistemi her ne kadar hızlı bir şekilde çalışıyorsa vücudumuzda birikmiş olan zararlı maddelere de o kadar az maruz kalmış oluruz.

  Lenf drenaj hangi tedailerin uygulanmasında kullanılır

  Lenf drenaj;
  • Hastalıklar sonrasında vücutta oluşan ödemlerde, 
  • Selülitleri gidermede,
  • Zayıflama için kullanılan tedavilerde, destekleyici olarak.
  • Hamilelik sürecinin ardından oluşan varislerin giderilmesinde, destekleyici olarak veya nekehat dönmesi ardından,
  • Vücutta birikmiş olan toksinlerin atılmasında, 
  Tedavi edici ve destekleyici olarak kullanılabilir.

  Lenf DrenajLenf drenaj her kişiye uygulanabilir mi

  Lenf drenaj: 
  • Yüksek tansiyon rahatsızlığına sahip hastalarda 
  • Hemeroid, basur hastalarında 
  • Diyabet hastalarında
  • Kemik erimesi oluşan hastalarda 
  • Hamilelerde
  Kullanılması sakıncalı olup uzman doktorların kontrolü altında uygulanmalıdır.
  ]]>
  Lenf Bezi Hastalıkları https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-hastaliklari.html Fri, 09 Nov 2018 18:12:25 +0000 Lenf bezi hastalıkları nelerdir Bu bezler minik, yuvarlak veya fasulye şeklindeki yapılardır. Vücudunuzun inflamasyon ve hastalıklarla savaşmasında ciddi rol sahibi birimlerdir. Lenf sıvısı ile iltihaplı dokudan biriken bakte Lenf bezi hastalıkları nelerdir Bu bezler minik, yuvarlak veya fasulye şeklindeki yapılardır. Vücudunuzun inflamasyon ve hastalıklarla savaşmasında ciddi rol sahibi birimlerdir. Lenf sıvısı ile iltihaplı dokudan biriken bakteriler, virüsler ve öbür zarar veren maddeler bu merkezlerde temizlenerek vücudun öbür yerlerine yayılmaları engellenir. Brol, kasıklar, yer altları, göğüs kafesi, karındaki bölgesi benzeri bölgelerde yaygın olarak bulunurlar. En sık lenf bezi şişkinlikleri boyunda görülmektedir Normal boyutları 1-3 mm kadardırlar ve farklılık edilmezler. Fakat iltihaplandıkları zaman veya komşu uzuv iltihaplanmasından ötürü iş yükü arttığında büyüyerek görünür duruma gelirler. 
   
  Lenf bezleri  neden şişer

  Genellikle 2 sebep vardır 
  • Enfeksiyonlar (mikrobik hastalıklar): Bakteriler, virüsler, mantar benzeri mikroplara ilişkili olabilir. Sık sık oluşan boğaz enfeksiyonları, diş enfeksiyonları, deri enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları benzeri komşu organlardan gelen mikroplara bağlıdır. Bilhassa gençlerde görülebilen boyun şişliklerinin çoğu enfeksiyonlara bağlıdır. Genellikle ağrılı şişliklerdir ve fazla ateş eşlik edebilir. 
  • Tümöral nedenler: Lenf bezlerinden gelişen bir ur veya komşu organlardaki bir tümörün lenf bezlerine dağılması biçiminde olabilmektedir. Tümöral oluşumlar fazla orta yaş ve ihtiyar hastalarda görülür. Genç hastalarda nadirde olsa görülebilir. Tümöre ilişkili lenf bezi şişlikleri genellikle ağrımaz. 
  Lenfoma (lenf bezi tümörü):

  Boyundaki tümörler içerisinde en yaygın görülenlerdendirler. Genellikle çok fazla sayıda ve gittikçe çoğalan ve yükselen tarzda lenf bezleri vardır. Yer altı ve kasıklardada lenf bezi şişkinlikleri eşlik edebilir. Eşliğinde gece terlemeleri ve kilo kaybı vardır. Tıbbın gelişmesi ile beraber bugün lenfomalı hastaların dahi anında tamamı iyileştirilebilmektedir. 

  Lenf bezi hastalıkları için ne zaman doktora gidilmeli

  Boyunda ki lenf bezi şişmelerin büyük bölümü enfeksiyona ilişkili şişlik olmakla beraber tümöral kitleler de azımsanmayacak civarı çok fazla görülmektedir. Dolayısı ile aşağıdaki durumlardan rastgele biri varsa bir an öncesinde Kulak-Burun-Boğaz uzmanına müracaat edilmelidir.

  Lenf bezi hastalıkları belirtileri,
  • Yüksek ateş 
  • Nefes almada zorluk 
  • Yutkunmada zorluk 
  • Gece terlemeleri 
  • Kilo kaybı 
  • Lenf bezinin meydana geldiği alanda kızarıklık ve kabarma 
  • Lenf bezi şiştiği zaman boyutu 2,5 cm'den fazla olduysa, 
  • Lenf bezi çok fazla katı ve hassassa, 
  • 2 haftadan uzunca zamandır var ise 
  Lenf bezi hastalığı var olan hastalara hastanede neler yapılır 

  Sırasıyla aşağıdaki işlemler yapılır 
  • Ayrıntılı hikaye alınır 
  • Ayrıntılı kontrol yapılır ve gerekirse endoskopik muayeneler yapılır. 
  • Gerekli görüldüğünde bu kitlenin nedeninin anlaşılabilmesi için bir grup kan analizi istenir. 
  • Enfeksiyona ilişkili kitle tahmin edilen hallerde antibiyotik verilip bir daha kontrole gelmesi istenir. 
  • Diğer nedenler düşünülüyorsa kitlenin ayrıntılarının analiz edilmesi için tomografi, MR veya ultrasonografi benzeri görüntüleme yöntemlerine gereksinim olabilmektedir. 
  • Bunları takiben sebat eden kitleye karşı biyopsi yapılabilir. 
  • Alınan biyopsi materyalinin patolojik incelemesi ile son hükme varılır 
  • Biyopsi neticesine yönelik izleme yada cerrahi operasyonla alınması işlemleri yapılır 

  Lenf Bezi HastalıklarıŞişmiş lenf bezlerinin rehabilitasyonu,

  Lenf bezlerinin şişmesinin altında yatan sıhhat meselesine karşı iyil]]> Koltuk Altı Lenf Bezleri https://www.lenf.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezleri.html Sat, 10 Nov 2018 04:06:48 +0000 Koltuk Altı Lenf Bezleri, Lenfatik sistemin bir parçası olan lenf bezleri tıpkı bir örümcek ağı gibi vücudun her yerini saran bağışıklık sistemi parçasıdır. Lenf bezleri hemen hemen her yerde vardır. Koltuk altı lenf be Koltuk Altı Lenf Bezleri, Lenfatik sistemin bir parçası olan lenf bezleri tıpkı bir örümcek ağı gibi vücudun her yerini saran bağışıklık sistemi parçasıdır. Lenf bezleri hemen hemen her yerde vardır. Koltuk altı lenf bezleri kolumuzun altından göğüs bölesine kadar yayılır. Sağ ve sol koltuk altının ikisinde de bulunur. 

  Koltuk Altı Lenf Bezlerinin Görevleri
  • Koltuk altı lenf bezleri, atılması gereken zararlı maddelerin atılmasını ve toplanması gerekenlerin toplanmasını sağlar. 
  • Göğüs bölgesindeki lenf dolaşımının atıldığı alanda yine koltuk altı lenf bezleridir. 
  • Hücreler arasında kalan artık maddeleri toplayarak toplar damara aktarolmasına yardımcı olur.  
  • Ölü hücreleri taşır. 
  • Suyu taşır. 
  • Bakterileri ve diğer zararlı virüsleri vücuttan toplar. 
  • Vücuda gelebilecek  her hangi bir mikrobun tebit edilerek hemen uzaklaştırımasına yardımcı olurlar. 
  Koltuk Altı Lenf BezleriKoltuk Altı Lenf Bezleri İle İlgili Sorunlar 
  • Koltuk altı lenf bezleri, meme bölgesinde oluşan iltihaplanmalar ve meme kanseri gibi sorunların ilk durağı lenf bezleridir. Bu nedenle göğüs kanseri hücreleri ilk olarak koltuk altı lenf bezlerine sıçramaktadır. 
  • Eğer koltuk altı lenf bezleri enfeksiyona maruz kalırsa, şişme yapabilir. Beze şeklinde oluşan şişliklerin aslında sebebi koltuk altı lenf bezi enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. 
  • Lenf bezi enfeksiyonu çok fazla yayılmışsa şiddetli ağrılar yapabilir. Bu nedenle bazen lenflerin cerrahi operasyonla alınması gerekebilir. Lenf bezinin alınması ise, vücudun bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. Fakat çok büyük bir rahatsızlıkla karşılaşılmaz. Bunun nedeni lenf bezi sistemi tüm vücudu sardığından birinin eksikliğinde hemen ona en yakın olan lenf bezleri devreye geçer. Çoğu zaman enfeksiyon kapan bezeler şişer. Bireyler bunu ilk olarak kansere yorumlasa da çoğu  zaman şikayetlerden olumlu sonuç alınmakta ve kısa süre içinde bezeler kendiliğinden kaybolmaktadır. 
  ]]>
  Boyunda Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/boyunda-lenf-nodu.html Sat, 10 Nov 2018 13:57:19 +0000 Boyunda lenf nodu, aslında boyunda oluşan lenf bezelerine denilmektedir. Bu bezeler, boyunda bulunan lenfler üzerinde oluşarak dışarıdan şişlik olarak fark edilmektedir. Boyunda oluşan lenf nodları üzerinde herhangi bir müdahale y Boyunda lenf nodu, aslında boyunda oluşan lenf bezelerine denilmektedir. Bu bezeler, boyunda bulunan lenfler üzerinde oluşarak dışarıdan şişlik olarak fark edilmektedir. Boyunda oluşan lenf nodları üzerinde herhangi bir müdahale yapılmadığında bu nodlar çok daha büyüyerek daha kötü bir görünüm almaktadır. Bu durum nedeniyle ciddi bir şekilde sağlık problemleri ve estetik problemler meydana gelir. Lenf nodu, direk olarak vücutta bulunan savunma sistemi yapılarıdır. Bunlardan birine örnek olarak insanlarda bulunan bademcikleri söyleyebiliriz. Bademcikler de aslında bir noddur. Lenf nodları da insan vücudunda enfeksiyonların oluşmasını ve birikmesini önlemektedir. Fakat bu nodlar bazen farklı nedenlere bağlı olarak büyüme, şişme, ağrıma gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Boyunda lenf nodu, bazen hacim olarak büyüyerek şişmiş bir hal alır. Bu durum ilk başta kötü bir belirti olarak anlaşılsa bile aslında insanlarda şişmiş olan lenf nodları, vücuttaki savunma sisteminin son derece iyi çalıştığının göstergesi olmaktadır. Fakat bazı durumlarda boyunda lenf nodu şişerek ciddi hastalıklara işaret edebilmektedir. Bu nedenle boyunda oluşan lenf nodu için herhangi bir iyi ya da kötü teşhis yapmadan doktora giderek bu probleme neden olan durumun ortaya çıkarılması gerekmektedir. Aksi durumlarda ileri ki zamanlarda çok ciddi rahatsızlıklarla beklenmedik bir anda karşılaşabilirsiniz. Özellikle çocuklarda bu durum etkilerini aniden ortaya çıkaracağı için kesinlikle bu duruma dikkat edilmelidir. 

  İnsanlarda boyun bölgesinde çok yüksek olarak enfeksiyon bulunur. Bunun nedeni ise tabi ki insan vücuduna ağız yoluyla birçok enfeksiyon girmesi ve bu şekilde buralarda birikmesidir. Enfeksiyonların bu bölgelerde aşırı bir şekilde bulunmasına bağlı olarak boyun bölgesindeki lenf nodları çok sık bir şekilde rahatsızlıklar gösterir. Bu nodlar, vücuda giren enfeksiyonları, içerisinde barındırmış oldukları beyaz kan hücreleriyle öldürerek görevlerini yaparlar. Bu durumlarda boyunda lenf nodu, az ya da çok olsa bile şişmeler şeklinde ya da iltihaplanmalar şeklinde belirtiler gösterir. Boyunda lenf nodu, eğer insanlarda herhangi bir ağrıya, sancıya ya da şişliğe neden oluyorsa bu durumlarda kesinlikle doktor kontrolü gerekmektedir. Çünkü bu durumun iyi yönlerinin olduğu gibi kötü yönleri de çok fazladır. 

  Boyunda Lenf NoduBoyunda lenf bezi nodu büyüme gösteriyorsa ne yapılmalıdır
  • Boyunda lenf nodu, büyüme gösterdiği zaman belli bir aşamaya kadar her şey normaldir. Hatta büyüme bile tıbbi olarak son derece normal karşılanmıştır. Fakat bazı insanlarda bu durum aşırı bir hal aldığı için kesinlikle ilk iş uzman bir doktora görünmektir. 
  • Bunun yanı sıra boyunda lenf nodu sorunu olan insanlarda eşlik eden bulgular, iki ya da üç hafta çok ciddi bir şekilde gözlenir. Eğer kişide herhangi bir değişim meydana geliyorsa, tekrar doktora gittiğinde bu değişimi doktoruna söyleyerek hastalığın ciddiyetini anlayabilir. 
  • Eğer bezede lenf nodu büyüme gösteriyorsa bu durumda yapılacak olan tetkikler çok farklı şekillerde yapılabilir. Bunun için izlediğiniz süreci çok iyi takip etmelisiniz. 
  • Son olarak belirtmek isterim ki boyunda lenf nodu olan insanlarda bu nod çok büyüyorsa doktora gidene kadar yapılacak en önemli şey uygun antibiyotik ilaç kullanımıdır. Çocuklarda olmasa bile yetişkinlerde uygun ve doktor tavsiyeli antibiyotikler kullanılabilir. 
  Boyunda lenf nodu ne zaman tehlikelidir

  Boyunda oluşan lenf nodları, birçok zaman 1 cm ye kadar normal karşılanmaktadır. Fakat bazı hastalarda fasulye boyutundaki bezeler, çok ciddi olarak tehlikelere neden olacağı için kesinlikle uzman bir doktora gidilmelidir. Bunun yanı sıra insanlarda oluşan boyunda lenf nodu herhangi bir ateş, ağrı, halsizlik gibi durumlara neden oluyorsa tehlikeli olabilir. 
  ]]>
  Lenf Dolaşım Sistemi https://www.lenf.gen.tr/lenf-dolasim-sistemi.html Sun, 11 Nov 2018 05:28:24 +0000 Lenf Dolaşım Sistemi; Lenf damarları, Lenf sıvısı, lenf düğümleri, timüs bezi ve dalak olmak üzere beş kısımdan  oluşmaktadır. Lenf Damarları; Lenf kılcalları ve lenf toplard Lenf Dolaşım Sistemi; Lenf damarları, Lenf sıvısı, lenf düğümleri, timüs bezi ve dalak olmak üzere beş kısımdan  oluşmaktadır. 

  Lenf Damarları; Lenf kılcalları ve lenf toplardamarlarından oluşur. Atar damar bulunmaz.

  Lenf Kılcalları; Tek tabakalı yassı epitelden oluşmaktadır. Bunların geçirgenlikleri kan kılcallarından fazladır. Lenf kılcallarında, kan kılcal damarlarından farklı olarak, sadece doku sıvısından kılcal damara doğru, tek yönlü madde geçişi (sadece emilim olur olur. Bunların bir ucu kapalıdır ve doku sıvısının içine kadar uzanmaktadır. Diğer ucu ise açık olup, lenf toplardamarına bağlıdır.

  Lenf Toplar Damarlar; Lenf toplardamarlarının yapısı, kan toplardamarlarına benzer. Bu damarların yapısı düz kas ayrıca lenf sıvısının tek bir yönde akmasını sağlayan kapakçıklar bulunmaktadır.

  Lenf Sıvısı; Beyaz renklidir. Bileşimi su, glikoz, yağ asidi, amino asit, vitaminler, mineraller, gliserol, üre, NH3, akyuvarlar ve antikorlardan oluşmaktadır. Lenf sıvısında, alyuvar, albümin, kan pulcukları, fibrinojen, globülin ve protombin bulunmaz. Ayrıca Lenf sıvısında solunum gazları olan oksijen ve karbondioksit gazı taşınmaz.

  Lenf Düğümleri; Lenf düğümleri yumru şekline benzer, bu düğümler lenf damarlarının birleştiği yerlerde bulunur. İnsan vücudunda takriben 500-600 lenf düğümü bulunur. En iyi bilineni ise bademciklerdir.

  Lenf Düğümünün Görevi; Akyuvar, Lenf sıvısı (T-lenfosit) üretir. Lenf sıvısını süzerek mikropları yakalar. İçinde bulunan akyuvarlar ile mikropları yok eder.

  Dalak; Lenf sıvısı üretir. Lenf sıvısını süzerek mikropları yakalar. İçindeki akyuvarlar ile mikropları öldürür. Yaşlanmış kan hücrelerini parçalar. Ayrıca dalak embriyonik dönemde embriyo için annede eksilen kanı üreterek tamamlar.

  Timus Bezi; T-lenfosit kan hücresinin olgunlaşmasını sağlar. Lenf sıvısı üretir. İçindeki akyuvarlar ile mikropları öldürür. Ayrıca lenf sisteminin çalışmasını düzenleyen timuzin hormonu üretir.

  Lenf Sistemi Görevleri; Bileşimindeki antikor ve akyuvarlar ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. İnce bağırsaktan emilen, gliserol, yağ asidi ve A, D, E, K vitaminlerinin dolaşım sistemine taşınmasını olanak tanır. Ayrıca dokularda biriken doku sıvısının fazlasını olanını alarak dolaşım sistemine taşır. Bu nedenle olası dokularda ödem oluşması engellenir.

  Lenf Dolaşım SistemiDokularda ödem oluşmasının nedenleri;

  • Kan basıncının aşırı artması
  • Lenf damarlarının tıkanması
  • Kandaki aldosteron hormonunun aşırı artması
  • Doku sıvısı osmotik basıncının aşırı artması
  • Kanın osmotik basıncının aşırı azalması
  • Yaralanma, doku zedelenmesi, kemik kırıkları ve zehirli hayvan sokmalarıdır.

  ]]>
  Lenf Bezi Büyümesi https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-buyumesi.html Sun, 11 Nov 2018 09:22:52 +0000 Lenf bezi büyümesi, vücutta genellikle boyun ve çene altı, koltuk altları, kasıklarda ve göğüs bölgesinde görülebilmektedir. Bu bezler lenfatik kanallar yardımı ile birbirine bağlanmaktadır. Bağışıklık sistemimizin hücre Lenf bezi büyümesi, vücutta genellikle boyun ve çene altı, koltuk altları, kasıklarda ve göğüs bölgesinde görülebilmektedir. Bu bezler lenfatik kanallar yardımı ile birbirine bağlanmaktadır. Bağışıklık sistemimizin hücreleri bu lenfatik sistem içerisinde bulunmaktadır. Lenf bezleri kale, bu hücrelerde kalenin askerleri gibidirler. Lenf sıvısı ve kan dolaşımı içerisinde de bu hücrelerden yer almaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde hastalıktan ötürü bir şeyler ters gittiğinde savaşmak için o bölgeye giderler. Bu durum lenf bezlerinin büyümesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Birkaç örnek ile netleştirirsek; ayak bölgesinde oluşan bir mantar enfeksiyonu yüzünden kasık bölgesindeki lenf bezlerinde büyüme olabilir. Yada dişte meydana gelen bir iltihaplanma yüzünden boyun lenf bezi büyüyebilir. Fakat tümörlerde bu kadar basit bir durum yoktur. Tümör lenf bezinin kendisine ait olabilir. Yada komşu bir organda meydana gelen tümörün sıçraması ile olabilir. Bu tür bir lenf bezi büyümesi daha sinsi gelişir ve ağrı göstermez. Genellikle orta ve orta yaş üstü kişilerde görülmektedir. Doktorunuz fiziksel muayeneden sonra lenf kanserinden şüphe duyarsa kan hücrelerinin sayısı ve performansının belirlendiği testle isteyecektir. Şişlikler devam ederse, şişlik olan bölgeden biyopsi ismini verdiğimiz işlemle bir doku alınarak laboratuvar ortamında takibe alınır. Doku alma işlemi esnasında bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu işlemlerin dışında Ct taraması, Mrı taraması gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir. Bu testler ile lenfoma şüphesi devam ediyorsa kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinden örnek alınarak incelenir. Fakat bu işlem doku almak kadar hafif olmamaktadır. Örnek alındıktan sonra hastaya ağrı kesici verilir. 

  Lenf Bezi BüyümesiÇocukluk çağı lenf bezi büyümesi,

  Çocukluk çağındaki lenf bezi büyümesi yetişkinlere nazaran daha masum olmaktadır. Çocukluk çağında bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için çocuklar daha sık hastalanmaktadır. Geçirdikleri her hastalık neticesinde lenf bezlerinde hafif büyümelere meydana gelmektedir. Büyümeye neden olan rahatsızlık ortadan kaldırıldığında büyüyen bezeler küçülmeye başlar. Ancak dediğimiz gibi çocuklar enfeksiyon vb. etkenlere daha açık olduğu için büyüyen bezler tam olarak eski haline dönmeyebilir. Askerler sürekli teyakkuz halindedir. Çocukluk çağında lenf bezleri genellikle iyi huylu olmaktadır. 
   
  Yetişkinlerde lenf bezi büyümesi,

  Yetişkinlerde ise tablo biraz daha farklıdır. Çünkü bağışıklık sistemi güçlenmiş bir kişinin lenf bezlerinde büyüme beklenen bir durum değildir. Doktora gidilmesi şarttır. Özellikle verilen antibiyotik kullanıma rağmen hızla büyüyen bir lenf bezi dikkate alınmalıdır. Ciddi kilo kayıpları, halsizlik, ateş, solgun vücut ve morluklar oluşuyorsa derhal doktora başvurulmalıdır. 

  Görüldüğü gibi lenf bezi büyümesi dikkat edilmesi gereken bir olgudur. Kendimizde yada çocuğumuzda böyle bir durumla karşılaşırsak doktora görünmeliyiz. Kendi başımıza antibiyotik v.b. tedaviler uygulamaktan kaçınmalıyız. 
  ]]>
  Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/bebeklerde-lenf-bezi-sismesi.html Sun, 11 Nov 2018 13:13:54 +0000 Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi, Lenf bezleri her kişide bulunan bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlara verilmekte olan bir isimdir. Lenflerin görevleri vücuda giren yabancı cisimleri süzmek, mikropları tanımak ve infek Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi, Lenf bezleri her kişide bulunan bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlara verilmekte olan bir isimdir. Lenflerin görevleri vücuda giren yabancı cisimleri süzmek, mikropları tanımak ve infeksiyonlar ile savaşmaktır. Bütün vücutta irili ufaklı tam 600 tane lenf bezi vardır. Fakat bu lenf bezlerinin hepside muayene ile tespit edilmemektedir. Bebeğinizde kendiniz veya doktorunuz tarafından tespit edilebilen lenf bezleri çene altında, boyunda, kulakların arkasında, ense saçlı deri bitiş çizgisinde, kasıklarda, köprücük kemiği çevresinde ve koltuk altlarında bulunmaktadır. Genelde olarak lenf bezleri bir santimetre boyutundan daha küçüktür. Lenf bezlerinin büyümesine birçok neden vardır. En çok görülenler;
  • İltihabi durumlar (bazı romatizma hastalık türleri)
  • Kanser
  • Enfeksiyon
  Bebeklerde lenf bezi şişmesi sebepleri bebeğin geçirmiş olduğu basit infeksiyonlardır. Bunu örnek vererek açıklayacak olursak lenf bezlerinin güvenliğini sağlamakta olan askerleri barındıran kışlalar olarak düşünün. Nasıl ki kışlaya gelebilecek en ufak bir sorunda asker sayısı artar ise herhangi bir infeksiyon oluşumunda da lenf bezinde yaşamakta olan koruyucu hücrelerin (lökosit) sayısı artarak lenf bezinde şişlik oluşur. Bebek üst solunum yolu infeksiyonu geçirdiğinde boyun bölgesindeki lenf bezleri büyür veya saçlı deride oluşan herhangi bir yarada ense kökünde bulunan lenf bezleri büyür. Fakat bazende lökositler infeksiyonun önüne geçmede yetersiz olabilirler. Bu durumda da mikrop lenf bezine yerleşir. Bu da lenfadenit (lenf bezi infeksiyonu) olarak adlandırılmaktadır. Lenf bezleri bazende kanserli hücreler tarafında ele geçirilmektedir. Metastaz veya lenf bezinin kendi hücreleri kansere dönüşmektedir. Buna lenfoma adı verilir.

  Bebeklerde Lenf Bezi ŞişmesiBebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Fark Eden Anne Ve Baba Ne Yapmalıdır

  Yapılması gereken ilk şey bebeği derhal bir uzmana yada kendi doktoruna götürmektir.

  Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesini Taklit Eden Durumlar Var mıdır

  Bazen boyun kısmında doğuştan gelen ancak fark edilemeyecek kadar küçük boyutta olan kistler infeksiyon kaptıkları zaman büyüme yaparlar. Böyle bir durum lenf bezi ile karışmaktadır. Ultrason, muayene ve kan testleri ile birbirlerinden ayırt etmek mümkündür. Bazı oluşan yağ bezeleri yeni doğan döneminde zor bir doğum sonrasında boyun kası içerisine kabakulak, kanamalar ve gül benleri (hemanjiom) ile diğer tükürük bezlerinde şişlikler lenf bezi şişliğine benzer. Bu konuda zaman oldukça önemli bir ayırıcıdır.

  Anne-Baba Ne Zaman Endişelen melidir
  • Köprücük kemiği çevresinde eğer şişlik var ise kötü huylu beze olma olasılığı karşın ailenin çok dikkatli olması gerekir.
  • Lenf bezi tam iki hafta içerisinde küçülmüyor hatta giderek büyüyor ise 
  • Vücutta çürük ve başka bir kitle görünmekte ise
  • Alttaki dokulara yapışık, sert, parmakların altında kaymayan, hareket etmeyen beze ise
  • Bebek hasta görünüyor ise
  • Bütün bunlara eşlik eden yeni oluşan ateş, gece terlemesi ve aşırı kilo kaybı var ise
  • Geçmeyen öksürükler, nefes darlığı var ise
  Yukarıda belirtilen faktörlerin varlığında hiç vakit kaybetmeden Bebek Hemotoloji ve Onkoloji uzmanına götürülmelidir.

  Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Tetkik İçin Neler Yapılır

  Bebek muayene edildikten sonra karaciğer ile böbrek fonksiyonu testleri, kan sayımı, virüs infeksiyon testleri, kan yayması, akciğer grafisi ve tümör bakımından eğer riskli görülüyor ise lenf bezi biyopsisi de istenir.
  ]]>
  Koltuk Altı Lenf Bezi Ameliyatı https://www.lenf.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-ameliyati.html Sun, 11 Nov 2018 19:54:37 +0000 Koltuk altı lenf bezi ameliyatı, Meme göğüs duvarı, kol ve sırt bölgesindeki kanser türleri genel olarak koltuk altındaki lenf bezlerine sıçrar. Böylesi durumlarda tümörlü bölgeye ek olarak hastalık sıçramış lenf bezlerin Koltuk altı lenf bezi ameliyatı, Meme göğüs duvarı, kol ve sırt bölgesindeki kanser türleri genel olarak koltuk altındaki lenf bezlerine sıçrar. Böylesi durumlarda tümörlü bölgeye ek olarak hastalık sıçramış lenf bezlerinin de çıkarılması gerekir. Hastalığın tipine, evresine, yerleşim yerine ve hastanın durumu analiz edilerek ameliyatın seyrinde değişiklikler olur. Koltuk altı lenf bezi ameliyatı esas olan tümörün alınması esnasında alınabileceği gibi bazende daha sonra bir operasyonla alınabilmektedir. Koltuk altı lenf bezi cerrahisi bazı durumlarda planlı olarak yapıldığı gibi bazı durumlarda tümör çıkarıldığı esnada hastalıklı dokunun kötü huylu veya yayılmaya uygun olduğunun anlaşılması üzerine o bölgedeki lenf bezlerinden örnek alınarak örneklerin sonucuna göre de ertelenebilir. Koltuk altından alınan lenf bezlerinde hastalık yayılması tespit edilirse o bölgedeki tüm lenf bezleri çıkartılır. Koltuk altı lenf bezi cerrahisi bölgeyi hastalıklı dokudan temizler. Lenf bezleri ameliyatında patoloji sonuçlarına göre ameliyatın gerekli olup olmadığı cerrah tarafından belirlenir. Böylesi ameliyatlarda koltuk altında bulunan lenf bezleri cerrahlar tarafından lenf bezlerinin çevresindeki yağ dokusuyla birlikte çıkarılır. Koltuk altı lenf bezlerinde tümör olup olmadığı genellikle ameliyat esnasında anlaşılır. Kesin tanı için patolojiden gelen sonuçlar önemlidir. Genel sonuca göre ameliyat sonrasında kemoterapiye gerek olup olmadığı da belli olur. 

  Koltuk altı lenf bezi ameliyatı süreci, Bu cerrahi operasyon genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi kişinin tam olarak uyutulması ve nefes alıp vermesinin solunum borusuna yerleştirilen bir tüple anestezi uzmanı tarafından gözlem altında bulundurulmasına denir. Anesteziden önce herhangi bir problem yaşanmaması için laboratuvar testleri yapılır. Nadiren de olsa ilaç reaksiyonu görülme ihtimali vardır ve ölümcül olabilmektedir. Hastane ortamında ve gözetim altında oldukları için böyle bir durumla karşı karşıya kalma olasılığı son derece düşüktür. Operasyon öncesi hasta 6-8 saat hiç bir şey yememeli ve içmemeli ve hastanın midesi boş olmalıdır. Koltuk altı lenf bezi ameliyatı hastanın tipine yapılacak diseksiyonun büyüklüğüne göre değişebilir. Ortalama olarak ameliyat süresi 1-3 saat sürer. Ameliyatı yapan uzman cerrahların koltuk altında açacakları kesikten problemleri kısım yağ dokusuyla birlikte çıkarılır ve uygun bir şekilde açılan kesik kapatılır. Operasyon sonrasında hasta uyanma odasında bekletilir ve kendine geldikten sonra odasına gönderilir. Ameliyattan sonra anesteziye bağlı bulantı, kusma ve benzeri sorunlar yaşanırsa kalış süresi uzar. Koltuk altı lenf bezi ameliyatından sonra operasyonu yapan cerrah o ameliyat bölgesinde derinin altında lenf sıvısı ve kan toplanmasını önlemek amacıyla drenler yerleştirir. Bu drenler ortalama 3-5 gün içerisinde çıkartılır. 

  Koltuk Altı Lenf Bezi AmeliyatıKoltuk altı lenf bezi ameliyatı riskleri, Her ameliyatta küçükte olsa her zaman bir risk vardır. Önemli olan sizin risklerin ne kadar farkında olduğunuzdur. Her ne kadar hastaların komplikasyon yaşamasalar da yinede olası problemlere karşı bilinçlenmesi ve doktoruyla konuşması önemlidir. Ameliyat sonrası bir takım komplikasyonlar şunlardır:
  • Kanama, Koltuk altı lenf bezi ameliyatı sırasında fazla sıklıkla görülmeyen lakin ölümcül tehlikesi olması sebebiyle korkulan bir komplikasyondur. Koltuk altı bölgesinde var olan büyük ve önemli damarlara yakın çalışılması o bölgede kanama riskini de beraberinde getirir. Nadir olsa da bazen bu damarlarda yaralanma olma olasılığı olabilmektedir. Böylesi bir durumda o bölgede onarım yapmak gerekir. Bazı durumlarda ameliyat esnasında belli olmayan kanama ameliyat sonrasında operasyon yapılan bölgede kan toplanması ile belli olur. Böylesi bir durumda ameliyat bölgesi yeniden ameliyat edilebilir. 
  • Sinir hasarı, Ko]]> Reaktif Görünümlü Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/reaktif-gorunumlu-lenf-nodu.html Mon, 12 Nov 2018 05:32:36 +0000 Reaktif görünümlü lenf nodu, Vücudumuza dışarıdan giren mikroorganizmalarla savaşan ve direnç gösteren savunma kalkanımızdır. Koltuk altlarınızda, kasıklarda, göğüs boşluğunda, karnımızda, boynumuzda, ense ve
   Reaktif görünümlü lenf nodu, Vücudumuza dışarıdan giren mikroorganizmalarla savaşan ve direnç gösteren savunma kalkanımızdır. Koltuk altlarınızda, kasıklarda, göğüs boşluğunda, karnımızda, boynumuzda, ense ve kulak çevremizde, dirsek bölgesinde reaktif görünümlü lenf nodları normalde bulunurlar. Bademciklerimiz de birer  reaktif görünümlü lenf nodudur yani bezedir. Sağlıklı insanlarda herhangi bir sağlık sorunu olmadan da %50 civarında beze ile karşılaşılmaktadır. Enfeksiyonel ve bulaşıcı hastalıkların yaşanması ve ilerleme sürecinde bazı kanser türleriyle birlikte teşhis edildikleri için korkutucu olabilmektedirler. Böylesi durumlarda erken tanı konulması çok önemlidir.

  Reaktif Görünümlü Lenf NoduReaktif görünümlü lenf nodları ne zaman hastalık yönünden araştırılmalı, 1 santimden küçük olan bezeler genel olarak risk oluşturmamaktır. Boyutu fasulye büyüklüğünde olan bezelerde de eğer hastalık belirtisi tanısı veya şüphesi yok ise korkulacak bir durum yok demektir. 1 cm'nin üzerinde olan bulgularda içinizin rahat etmesi bakımından araştırılma yapılabilir. Bazı durumlara vücutta bulunan bu reaktif görünümlü lenf nodların da geçici büyümelerde gözlemlenebilir. Büyümelerin sebebi çoğunlukla enfeksiyon hastalıklardır. Eğer iki haftayı aşan durumlarda tüberküloz, viral enfeksiyonlar ve kanserlerden şüphelenilmektedir. Bazı belirtiler ve bulgular şunlardır:
  • Uzun süreli kullanılan ilaçlar
  • Ateş
  • Kilo kaybı
  • Gece terlemeleri
  • Yakın zamanda geçirilmiş üst solunum yolları enfeksiyonları
  • Döküntülü hastalıklar
  • Diş ve diş eti hastalıkları 
  Bulunan bezenin ağrılı kızarık ve hassas olması enfeksiyon belirtisi olabilir. Reaktif görünümlü lenf nodu bezeleriniz de olağan dışı bir şişlik veya ağrı oluştuğunda doktorunuza başvurun. Gerekli tetkikleri vakit kaybettirmeden yaptırın.
  ]]>
  Lenf Bezlerinin Görevi https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezlerinin-gorevi.html Tue, 13 Nov 2018 05:03:33 +0000 Lenf Bezlerinin Görevi, lenf düğümü olarak da bilinen lenf bezleri vücudumuzun farklı bölgelerinde olup beslenme ve gelişmemiz için çok önemli işlevi vardır. Bir milimetre küp lenfte 8000 tane akyuvarlar (lökosit) vardır Lenf Bezlerinin Görevi, lenf düğümü olarak da bilinen lenf bezleri vücudumuzun farklı bölgelerinde olup beslenme ve gelişmemiz için çok önemli işlevi vardır. Bir milimetre küp lenfte 8000 tane akyuvarlar (lökosit) vardır. Ayrıca genel olarak sarı renkte olan lenf, akyuvarlar dışında albümin ve madensel tuzları taşır. Lenf bezi hücrelerden her çeşit maddeyi emer. Ve emdiği hücrelerin içinde zararlı bakteri ve zehirler de bulunur. Lenf sıvısının içinde emilmiş zararlı maddelerin kana karışmasından önce damıtılması gerekir. İşte lenf bezlerinin görevi bir tür süzgeç yani damıtma işlevi görmektedir. Lenf damarlarının yolu üzerinde bulunan lenf bezleri, kana karışmadan önce sarımtırak renkte olan lenf sıvısını temizler. Sağlığımız için büyük önem arz eden lenf bezlerinin görevini iyi anlamak gerekir. Çünkü kanda bulunan bir çeşit beyaz hücre olan lenfositleri yapmak lenf bezlerinin görevi arasındadır. 600-700 civarında olan lenf bezleri bezelye tanesi kadardır. Lenf bezine lenf düğümü de denilmektedir. 

  Lenf  bezleri, vücudun çok çeşitli yerinde mevcuttur. Lenf bezlerinin en çok bulundukları yerler dalak, bağırsak ve apandistir. Lenf bezleri tek tek durduğu gibi,  birkaçı da bir arada  bulunurlar. 

  Lenf Bezlerinin Görevi

  Lenf bezlerinin görevini yerine getirememesinin nedenlerini bazı rahatsızlıklar oluşturur. Bu hastalıkların başlıcaları;

  • Kulak enfeksiyonları, 
  • HIV enfeksiyonu, 
  • Cilt enfeksiyonları, 
  • Diş enfeksiyonu, 
  • Streptokok boğaz enfeksiyonu, 
  • İmmün sistem bozuklukları (yani  lupus ve römatoid artrit ) ve kanserler, mononükleoz kısaca monodur. Bu gibi enfeksiyonel rahatsızlık ve ciddi hastalıklar meydana geldiğinde lenf bezleri şişer ve lenf bezleri görevini yerine getiremez haline gelir. Lenf bezlerinin görevinin  olması gerektiği gibi düzenli çalışması bağışıklık sistemimiz için büyük önem arz eder. Lenf bezlerinin görevi kısaca şu şekilde özetlenebilir;

  1- Lenfosit yapmak. (kanda bulunan beyaz hücre çeşidi)

  2- Lenf sıvısındaki yabancı bakteri ve zehirleri temizlemek.

  ]]>
  Memede Lenf Bezi https://www.lenf.gen.tr/memede-lenf-bezi.html Wed, 14 Nov 2018 03:49:30 +0000 Memede lenf bezi, memenin içindeki damarların üstünde bulunan pirinç boyutlarındaki bezedir. Kadın memesini incelersek; meme dokusu ve areola meme başından meydana gelmektedir. Doku yağ ve süt kanallarından oluşmaktadır. Memede Memede lenf bezi, memenin içindeki damarların üstünde bulunan pirinç boyutlarındaki bezedir. Kadın memesini incelersek; meme dokusu ve areola meme başından meydana gelmektedir. Doku yağ ve süt kanallarından oluşmaktadır. Memede 15-20 civarı lob oluşmaktadır. Bu loblar süt kanallarıyla bağlantılıdır. Bütün memelerde damar ve lenf bezi bulunmaktadır. Lenf dokusu koltuk altına kadar uzanmaktadır.

  Memede lenf bezi ne işe yarar

  Lenf bezlerinin görevi süzgeç görevi görmektir. Zararlı madde ve hücrelerin kana karışmasını engeller. Filtre etmiş olduğu zararlı maddeleri yok eder. Antikor üretimi sağlarlar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirler.

  Memede lenf bezi büyümesi 

  Memede lenf bezi büyümesi tıptaki diğer adı  'lenfadenopati' olarak geçer. Büyümelerin bir çoğu iyi huylu olarak gözlemlenmektedir. Kötü huylu nadiren de olsa gözükmekte ve bunlarda kansere yol açmaktadır. Lenf düğümleri  çapı 1.5 santimetrenin üstünde ise kontrol altında takip edilir. 

  Memede Lenf BeziMemede lenf bezi hastalıklarında erken teşhis için
  • 20 yaşından sonra her kadın kendini elle rutin olarak kontrolunu kendi yapmalıdır.
  • 20-35 yaşları arasında 2 yılda bir düzenli doktora kontrole  gitmelidir.
  • 35 yaşından sonra ise doktor kontrollerini arttırmalı ve mamografi çekilmelidir.
  • 35-50 yaş arası her yıl doktora gitmeli ve yılda 2 defa mamografi çektirmelidir.
  • 50 yaş üzeri doktor ve mamografi sık olarak  kontrollerini arttırmalıdır.
  Memede lenf bezlerinde oluşabilecek değişiklikler
  • Memede ele gelen sertlik ve kitlenin iki haftadan uzun sürmesi
  • Meme derisinde şişme kalınlaşma renk değişikliği
  • Meme başında kızarıklık yara olması kalınlaşma
  • Meme başında ve memede içeriye doğru çöküntü olması
  • Memenin şeklinde değişiklik
  • Meme ucundaki oluşan akıntı
  • Koltuk altından memeye gelen kitle

  Memede lenf bezlerindeki kanser risk faktörleri
  • Önceden meme kanseri geçirmiş olmak
  • Önceden memede kansere öncülük sayılabilecek lezyon olması
  • Genetik meme kanseri
  • Ailede sonradan gelişen meme kanseri riski
  • Doğum kontrol hapı kullanılması
  • Menappz sonrası östrojen tedavi yapılması
  • Adetin ufak yaşta başlaması
  • Adetin erken yaşta kesilmesi
  • Yumurtalık ve rahim kanseri ile hikayesi olması
  • Radyasyona uzun süreli maruz kalmak
  • Yaşın ilerlemiş olması
  • Mamografi taramasında meme saptanması
  • Periyodik doktor muayenesi
  Memede lenf bezi rahatsızlıkları genel cerrahi uzmanlık alanına girmektedir.Her yıl düzenli olarak genel cerrah uzmanına gidilip muayene olunmalıdır.Meme lenf bezlerinde farklılık söz konusuysa hemen doktora başvurulmalıdır. Unutmayın her meme kitlesinin sonu kanser değildir ama erken tanı kanserde hayat kurtarır
  ]]>
  Lenf Kanseri https://www.lenf.gen.tr/lenf-kanseri.html Wed, 14 Nov 2018 11:02:54 +0000 Lenf kanseri, lenfatik sistem vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde etkin bir rol oynar. Lenfatik sistem içinde lenf bezeleri adı verilen boyun, kasık, koltuk altı bölgelerinde bulunan normal koşullarda ele gelmeyen oldukça kü Lenf kanseri, lenfatik sistem vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde etkin bir rol oynar. Lenfatik sistem içinde lenf bezeleri adı verilen boyun, kasık, koltuk altı bölgelerinde bulunan normal koşullarda ele gelmeyen oldukça küçük yapılar olur. Bunun yanında lenfatik sistemde karaciğer, bademcik, dalak, kemik iliği, çocuklukta aktif olan göğüs boşluğundaki timus denilen organlarda vardır. İnce bağırsak, mide ve cilt katmanları arasında da lenfatik yapılar bulunur. Lenf kanseri yukarıdaki lenfatik yapılarda bulunan normal hücrelerin yerinde anormal şekilde ya da hızla bölünme özelliğine sahip hücrelerin oluşmasıyla gelişir. Bunlar karaciğer, dalak, kemik iliğine de yayılabilir.

  Lenf kanseri belirtileri (Hodgkin dışı lenfomalar)

  Hastalarda en fazla boyunda, kasıkta ve koltuk altında bulunan lenf bezelerindeki ağrısız şişlikler görülür. Bunun dışındaki belirtiler arasında sebebi belirlenemeyen kilo kaybı, halsizlik, gece terlemesi, ciltte kaşıntı olması gibi semptomlar ortaya çıkar. Ancak bu tür belirtilerin grip gibi rahatsızlıklarda da görülebilmesi nedeniyle, ayırıcı tanı oldukça önemlidir.

  Lenf kanseri tanısı nasıl konur

  Lenf kanseri bulguları olan hastalarda tanı koymak için öncelikle büyümüş lenf bezlerinin tamamı çıkarılır ya da bir organda yerleşmiş tümörlü dokudan parça alınır. Buna göre yapılan biyopsi sonucuna göre tanı yapılır. Hodgkin dışı lenfoma için farklı sınıflandırmalar yapılır. Tanı raporunda patolog tarafından bu belirtilir. Buna göre lenf kanserinde uygulanacak tedavi planı yapılır.

  Lenf kanseri gelişimi 

  Kanserin evrelenmesi hastalığın yaygınlığını belirler. Öncelikle hastaların lenf bölgeleri taranır. Elle tespit edilebilecek olan boyun, kasık, koltuk altı gibi yerlerdeki lenf bezleri muayene edilir. Elle belirlenemeyen bölgelerde ise röntgen grafileri, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, MR gibi görüntüleme tetkikleri kullanılır. Bunlarla alt karın, göğüs, boyun, karın gibi alanlar incelenir. Hastaya kemik iliği biyopsisi yapılır ve buradaki yayılım incelenir.

  Lenf KanseriLenf kanseri tedavisi

  Tedavi her lenf kanseri hastasının kendine özgü belirlenir. Bunun nedeni hastalığın hangi evrede oluşu, hücre tipi, hastanın yaşı ve tedaviyi kaldırma performansı, lenf kanserinin tipi yani yavaş ya da hızlı seyirli olmasına göre tedavinin ve ilaçların belirlenmesi gereğidir. Tedavide ilaçlarla birlikte ışın tedavisi ya da ayrı ayrı kullanılır. Hastalardan kök hücre toplanır, yüksek dozda kemoterapiden sonra kök hücreler yeniden hastaya verilir. Aynı zamanda cerrahi tedavide uygulanabilir. Yavaş seyirli lenf kanseri hastalarında bazen tedavi verilmez. Bu hastalar dikkatlice izlenir.

  Lenf kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlara ve dozuna bağlı olarak bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunların hemen doktora bildirilmesi gerekir. İlaçların kusma ve bulantı yapması kısa süreli ve hafif etkilerle ortaya çıkar. Saç dökülmesi ise bazen hafif, bazen de saçların tamamen dökülmesi şeklinde olur. Ne şekilde olursa olsun, tedavi bittikten yaklaşık 6 ay içinde dökülen saçlar yerine gelir. Kemoterapi tedavisinde kemik iliği de etkilenebilir. Bazen kırmızı kan hücrelerinde azalmayla anemi, beyaz kan hücrelerindeki azalmayla lökopeni, enfeksiyon savaşçısı olan beyaz hücrelerdeki nötrofillerin azalmasıyla nötropeni, kanamayı engelleyen trombositlerin azalmasıyla trombositopeni gibi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle hastalara belirli dönemlerde kan sayımı yapılır ve takip edilir. Bunların dışında hastalarda tat alımında değişme,  iştahsızlık, ciltte ve tırnaklarda renk değişimi, kısırlık gibi etkilerde oluşabilir. Radyoterapi tedavisi ise, uygulandığı bölgeye ve doza göre yan etkilere neden olabilir. İlerleyen dönemde hastalarda yorgunluk, saç ve kıl kaybı, duyarlılık]]> Boğaz Enfeksiyonu Lenf Bezleri https://www.lenf.gen.tr/bogaz-enfeksiyonu-lenf-bezleri.html Wed, 14 Nov 2018 20:12:59 +0000 Boğaz Enfeksiyonu Lenf Bezleri, Boğaz enfeksiyonu kişilerin soğuğa maruz kalmaları durumunda ya da solunum esnasında bluaşan enfeksiyonların boğazda bulunan bademciklere yerleşmesiyle ortaya çıkan bir tür üst solunum yolu hasta Boğaz Enfeksiyonu Lenf Bezleri, Boğaz enfeksiyonu kişilerin soğuğa maruz kalmaları durumunda ya da solunum esnasında bluaşan enfeksiyonların boğazda bulunan bademciklere yerleşmesiyle ortaya çıkan bir tür üst solunum yolu hastalıklarındandır. Temelinde bakteri ve virüsler bulunmaktadır. Enfeksiyonel bir hastalık olmasının yanı sıra, şiddetli ağrılara ve pek çok ya etkiye sahiptir. Boğaz enfeksiyonu lenf bezi olarak boğazda bademcik şişmesi örnek verilebilir. 

  Vücudumuzun farklı bölümlerinde lenf bezleri bulunmaktadır. Bunlar dolaşımın sağlanmasının yanı sıra, zararlı bakterilerin atılmasını da sağlar. Ne var ki bazı şartlarda bu görevini tam yerine getiremez. Normalde minik ve hissedilmeyen büyüklükte olan lenf bezleri iltihapla beraber şişer ve dışarıdan dokunulduğunda elinizle bile hissedilir. Bunun için ise kişinin doğal yollarla ya da ilaç kullanarak tedavi yoluna gitmesi gerekir. 

  Boğaz Enfeksiyonunun Lenf Bezleri Üzerindeki Etkisi 
  • Bademcikler şişer. 
  • Yutkunma, yeme içme esnasında rahatsız eder. 
  • Solunum yolu şişlikten dolayı daralır ve nefes alıp verme kalitesi düşer. 
  • Kulak ağrısına ve baş ağrısına neden olur. 
  • Bazen ateş ve hasizlik yapar. 
  • Mide bulantısına neden olabilir. 
  Boğaz Enfeksiyonu Lenf BezleriBoğaz Enfeksiyonu Lenf Bezleri Tedavi Yolları 
  • Doğal Yollarla Tedavi: Hastanın incelikle beslenmesinde bolca C vitamini alması gerekmektedir. Meyve, sebze yemeli, taze sıkılmış portakal suları ve su tüketmelidir. Aynı zamanda protein alarak vücudun enerjisini kaybettirmemesi gerekmektedir. Sarımsak, maydonoz gibi antioksidan görevi gören gıdalar tüketilmelidir. Vücut bu besinlerden besin ögelerini ayrıştırarak vücudun gerekli direnci kazanmasını ve bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Düzenli olarak uyuması, dinlenmesi ve oksijen alması da gereklidir. 
  • İlaç Tedavisi: Antibiyotik ve ağrı kesici alınmalıdır Bunun için hekiminize danışmalısınız. Hekimin önereceği ilaçları alarak dolaşım yoluyla iltihaplı bölgeden mikropların atılması ve kişinin sağlığına kavuşması sağlanır. 
  • Ameliyat: Eğer sık sık boğaz enfeksiyonu sorunu varsa, bademcikler  aldırılabilir. Eksik olanın yerine diğer lenf bezleri bu görevi üstleneceğinden kişiye büyük bir ayıp vermemektedir. 
  ]]>
  Lenf İltihabı https://www.lenf.gen.tr/lenf-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 03:18:54 +0000 Lenf İltihabı, mantar, bakteri ve virüs gibi birçok zararlı etmenler kan yolu ile yayılarak bütün vücutta hastalık oluşturarak lenflerde iltihap oluşumuna yol açarlar. Lenf bezleri normalde görünmemektedirler. Ancak iltihap olu Lenf İltihabı, mantar, bakteri ve virüs gibi birçok zararlı etmenler kan yolu ile yayılarak bütün vücutta hastalık oluşturarak lenflerde iltihap oluşumuna yol açarlar. Lenf bezleri normalde görünmemektedirler. Ancak iltihap oluştuğunda ise büyürler ve göz ile görünür hale gelirler. Lenf bezlerini oluşturan hücreler filtre görevi yapmaktadırlar. Lenf damarları sayesinde gelen bakteriler, zehirli maddeler ve hastalık virüsleri lenf hücreleri tarafından parçalanıp etkisiz hale getirilmektedir. Ancak bu zararlı maddeler lenf bezlerinin kotasını aşar ise lenf bezlerine zarar verirler bu durumun sonucunda da iltihaplanan lenf bezleri şişerek kendiliğinden patlar ve içindeki iltihap dışarı akar. Genellikle lenflerde oluşan iltihapların belirtisi lenf bezlerinde göz ile görülebilecek kadar büyük şişlik ve patlamaları durumunda şiş bölgelerdeki deri üstünde kırmızı renkli çizgilerin oluşması şeklinde görülmektedir.
  Lenf İltihabı Diğer Belirtileri
  • Gece terlemeleri
  • Burun akıntısı, ateş ve boğaz tahrişi gibi üst solunum yolu iltihaplanmaları
  • Eğer tümör kaynaklı ise lenf bezlerinde şişlik
  • Lenf bezlerinde şişme ile birlikte bazende ağrı hissi
  • Lenf bezi üzerinde bulunan deride kızarıklık ve hassasiyet oluşumu
  Lenf İltihabı Nerede Görülür
  • Kulaklarda iltihap oluştuğunda kulağın önünde ve arkasındaki lenf bezlerinde
  • Ellerde yada parmaklarda iltihap oluştuğunda koltuk altında meydana gelen lenf bezlerinde
  • Kafa tasını etkileyen deride iltihaplanma olduğu zaman boynun arkasında büyüyen lenf bezlerinde
  • ayakta veya ayak parmaklarında oluşan bir iltihaplanma sonucunda kasık bölgesinde büyüyen lenf bezlerinde
  Lenf İltihabı Tedavisi
  Yapılması gereken ilk şey oluşan iltihabın sebebinin araştırılmasıdır. Lenflerde oluşan iltihaplanma lenf nodunun yer aldığı bölgede bulunan dokuları yırtması ile sonuçlanabilecek kadar oldukça ileri miktarda olabilir. Böyle bir durumda cerrahi müdahale ile iltihap içerisindeki sıvı boşaltılmalıdır. Başka bir bölgede oluşan iltihaplanmalara bağlı olarak oluşmuş ise o bölgenin tedavisi oluşan kitlenin de tedavi olmasını sağlamaktadır. Bu hastalığın tedavisinde genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak antibiyotiği mutlaka doktor kontrolü altında almalıdır. Bunun yanı sıra bazı bitkisel ilaçlarda düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde lenf bezlerinde oluşan iltihaplanmalarında oldukça faydalıdır. Lenf bezi iltihaplanmalarında illaki ilaç alınması gerekli değildir. Bitkisel tedavide uygulanabilir. Örneğin; güneş altında toplanan bir miktar bin bir delik adı verilen şifalı ot iyice kıyıldıktan sonra bir şişenin ağzına kadar doldurulur. Daha sonra üzerine şişenin ağzına gelene kadar zeytin yağı koyularak ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişeyi güneş gören bir ortamda tam iki hafta boyunca muhafaza edin. Gerektiğinde şişe arada bir çalkalanarak ağrılı ve şiş olan yere masaj yapılarak sürülür. Veya bir litre su içinde bir avuç kadar oldukça küçük parçalara ayrılmış karaçam kozalağı konarak kaynatılmasının ardından süzerek günde iki defa olmak üzere birer kahve fincanı kadar içilir. Yine bu bitkisel ilaçları da hiç aksatmadan düzenli bir biçimde kullandığınız takdirde bu rahatsızlıktan kurtulursunuz.]]>
  Lenf Düğümleri İltihabı https://www.lenf.gen.tr/lenf-dugumleri-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 04:24:38 +0000 Lenf düğümleri iltihabı, önemli bir bölümünün çok fazla önemli olmadığını belirtmek gerek, bilhassa inflamasyon sebebinden iltihaplandılarsa. Fakat, lenf düğümlerinizi itinalı olarak denetlemeniz ve iltihaplandıklar Lenf düğümleri iltihabı, önemli bir bölümünün çok fazla önemli olmadığını belirtmek gerek, bilhassa inflamasyon sebebinden iltihaplandılarsa. Fakat, lenf düğümlerinizi itinalı olarak denetlemeniz ve iltihaplandıklarında bir doktora göstermeniz, oluşabilecek öbür hastalıkları önlemenize destekçi olacaktır. 
   
  Soğuk algınlığı esnasında boynunuzda hafif şişmiş benzeri gözüken ufak kütleler lenf düğümleridir. Bu düğümler bedeniniz amaçlı çok fazla mühimdir ve lenf dokuları amaçlı sıvı/akışkan filtresi misyonu görürler. Bir santimetreden az ve badem biçimindeki bu düğümler, boyun, koltukların altı, kasık bölgesi, göğüs kafesi ve abdomen yerlerinde kümeler olarak bulunurlar. Şayet bu düğümlerin iltihaplandığını ve şişkinleştiğini anlarsanız, panik olmayınız. Bu şişmenin sebebinin genellikle normal olduğunu kendinize hatırlatın. Yeniden bir doktorun denetlemesi yararlı olacaktır. Bu yazımızda sizlere lenf düğümlerinin neden iltihaplandıkları anlatılacaktır.  

  Lenf Bezi İltihabı Semptomları 
  • Lenf bezleri vücudun tamamında yer alır. Boyun, koltukların altı ve kasıkta bulunanları yüzeyseldir, irin kapmaları şeklinde şişerler.
  • Ateş, burun akıntısı, boğaz tahrişi benzeri üst solunum yolları irini semptomları 
  • Lenf bezinde şişme ile beraber birtakım vaziyetlerde ağrı olması
  • Geceleri terlemeler
  • Tümörden kaynaklanıyorsa lenf bezinde sertlik 
  • Lenf bezi üst kısmındaki deride kızarıklık ve hassaslık 
  • Vücudun rastgele bir kısmında başka maddelere karşın oraya en yakın lenf bezini şişirir. 
  Lenf Bezi İltihabının Sebepleri 

  Zarar Veren Mikroorganizmalar: Vücuda giren bakteri, virüs, parazit, mantar ve mayalar lenf bezi iltihabına neden olabilmektedir. Lenf bezlerinde bu zararlılarla uğraşılır. Miktarları ne civarı yüksek ise gereken akyuvar sayısı ve faaliyeti de o oranda artacaktır, irin kapan lenf bezi sayısı ve irin ölçüsü da benzer oranda değişecektir. İnflamasyon kaynaklı irin kapan lenf bezi genellikle ağrılı olabilir. 

  Lenf bezi iltihabıyla sonuçlanan birtakım durumlar: 
  • Deri ve boğaz irini sonrasında Streptokok ve Stafilokok bakterilerinin varlığı 
  • Soğuk algınlığı, grip, kızamık 
  • Diş eti irinleri, apseler 
  • Kedi tırmığı rahatsızlığı 
  • Ağız yaraları, aftlar 
  • Beze humması, tüberküloz ve AIDS 
  Ur: Vücut hücresinin kontrolsüz ve emellerine ters çoğalmaları neticesi meydana çıkan tümörler lenf bezi iltihabına neden olabilirler. Lösemi benzeri kanser türleri de lenf bezi iltihabına neden olabilmektedir. 

  Başka maddeler: Vücuda girerek toksik tesir üreten başka maddeler de lenf bezi iltihabına neden olabilmektedir. Çok fazla farklılık gösterirler. Arı iğnesinin zehri de, botoks ta kullanılan Botalinum maddesi de birer toksindir. Vücutta birikme yoğunluklarına yönelik lenf bezi iltihabına neden olabilirler. 

  Lenf Düğümleri İltihabıLenf Bezi İltihabının İyileştirme Metotları 

  İnflamasyon Rehabilitasyonu 

  Tedavi amaçlı, irin kapan lenf bezlerinin zarar veren mikroorganizmalarla mücadelesine destekçi olunur. Bakteri kaynaklı vaziyetlerde antibiyotikler, virüs kaynaklı olanlarda antiviral ilaçlar kullanılır. Alternatif biçimde mantar, maya ve parazitler amaçlı kendilerine özgü ilaçlar bulunur. Ağrı kesiciler kullanılabilir. İltihap kapan lenf bezi üzerlerine sıcak olmayan bir uygulama yapınız. Vitamin takviyesi, istirahat benzeri klasik inflamasyon uğraş yollarını uygulayınız. 

  Kanser (Ur) Rehabilitasyonu: Bu vaziyette hekim görüşü almak şarttır. İyi huylu tümörler cerrahi müdahale ile çıkarıldıkları vakit irin kapan lenf bezi iyileşecektir. İyi huylu ol]]> Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi https://www.lenf.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-buyumesi.html Thu, 15 Nov 2018 11:14:17 +0000 Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi, genellikle bazı hastalıkların habercisi olarak bilinmektedir. Koltuk altı lenf bezi büyümesi hastalıkları genellikle iltihaplı hastalıklar sınıfına girmektedir. Koltuk altı lenf be Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi, genellikle bazı hastalıkların habercisi olarak bilinmektedir. Koltuk altı lenf bezi büyümesi hastalıkları genellikle iltihaplı hastalıklar sınıfına girmektedir. Koltuk altı lenf bezi kişinin koltuk altından başlayarak omuza birleştiği bölgeye kadar olan kısımda görülen büyüme ile görülen durumdur bu durum bayanlarda ise meme eteklerine kadar gelebilen büyümelerdir. Koltuk altı beze büyüklüğü 3-5 milimetre çapında oluşan nodüllerden meydana gelen yapılardır. Koltuk altı lenf bezi büyümesi belirtileri arasında koltuk altı dokusunun keçe gibi sertleşmesi ve küçük çaplı yaralar şeklinde görülmektedir. Koltuk altında oluşan lenf bezi oluşması normal bir durum olarak bilinse de bu şekilde olan beze büyümeleri 1 santimetreden büyük olmuş ise bu durum her zaman bir hastalık göstergesi olarak bilinmelidir. Koltuk altı lenf bezi normal boyuttan daha büyük olması durumunda mutlaka bir hastalık var olma durumu olması ve bir enfeksiyon olması söz konusu olarak bilinir. Koltuk altı lenf bezi büyümesi eğer meme altı dokusuna kadar devam ediyorsa acilen dalında uzman bir hekime başvurulmalıdır. 

  Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi Nedenleri

  Koltuk altı lenf bezi büyümesinin çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır bu nedenler arasında şunlar bulunmaktadır;

  Bakteriyel Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi:

  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Lenfanjit
  • Kedi tırmığı hastalığı
  • Lanfadenit
  Mantar Bağlı Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi:
  • Sporotrikoz

  Habis Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi:

  • Lösemi
  • Akciğer kanseri
  • Meme kanseri
  • Hodkin lenfoma
  • Non Hodkin lenfoma

  Viral Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi:

  • Zona
  • Suçiçeği
  • AİDS
  • Enfeksiyöz  mononükleoz

  Antijenik Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi:

  • Tifo aşısı
  • Kabakulak aşısı
  • Kızamık aşısı
  • Çiçek aşısı
  • Alerjik reaksiyon

  Koltuk Altı Lenf Bezi BüyümesiKoltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi Tedavisi

  Koltuk altı lenf bezi büyümesi normal büyüklükte ve belirli bir alanda kalıyor ise panik yapacak bir durum söz konusu değildir. Fakat koltuk altı lenf bezi normal dışında anormal bir şekilde büyüyor ise acilen bir doktora baş vurulmalıdır. Koltuk altı lenf bezi büyümesi özellikle kanser hastalığı habercisi olacağından hemen uzman bir hekime gidilmeli teşhis ve tanı konulmalıdır. Ve ayrıca kadınlarda bu durum meme kanseri haberci olacağından mutlak suretle doktor tarafından kontrol altına alınması ve gerekli tedavi sürecinin başlatılması çok önemlidir. Koltuk altı lenf bezi büyümesi yapılan teşhis ve tanı ile çeşitli enfeksiyon ve bakterilere bağlı olarak büyümekte ise oral yol ile uygulanan antibiyotik tedavisine başlanarak hastalık kontrol altına alınmalıdır.

  ]]>
  Çocuklarda Lenf Bezi Kanseri https://www.lenf.gen.tr/cocuklarda-lenf-bezi-kanseri.html Fri, 16 Nov 2018 06:24:41 +0000 Çocuklarda lenf bezi kanseri, lenf bezi kanseri, çocukların vücudunda enfeksiyonlarla savaşan ve farklı hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin bir bölümü olan lenfatik sistemde meydana gelen bir tür kanseridi Çocuklarda lenf bezi kanseri, lenf bezi kanseri, çocukların vücudunda enfeksiyonlarla savaşan ve farklı hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin bir bölümü olan lenfatik sistemde meydana gelen bir tür kanseridir. Lenfatik sistem, kan damarlarından sızan sıvı ve akyuvarları vücudun farklı hücrelerine ulaştıran, kan damarlarını anımsatan damarlardan, içlerinden geçen sıvıyı süzen fasulye şekline benzeyen lenf bezi olarak tanımlanan organlardan oluşan bir yapıdır. Lenf bezi boyunda, başta, kasıklarda, kollarda, bacaklarda, karında bulunur. Ayrıca lenfatik sistem kemik iliği, timüs gibi akyuvarların yer aldığı organlarda da bulunmaktadır.

  Lenfatik sistem, bütün vücutta bulunduğu için çocuklarda lenf kanseri vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Neden meydana geldiği henüz tam olarak bilinememektedir. Fakat bazı lenf kanseri tiplerinin viral enfeksiyonlar kaynaklı oluştuğu düşünülmektedir. Lenf kanseri yani lenfoma 15 yaş altı çocuklarda nadir görülürken, gençlerde daha sık görülür. Başlıca iki tip lenf kanseri vardır. Hodgkin hastalığı ve non Hodgkin lenfoma lenf kanseri türleridir. Hodgking kız çocuklarına göre erkeklerde daha sık görülür.

  Çocuklarda lenf bezi kanseri belirtileri

  Çocuklarda lenf bezi kanseri, koltuk altı ya da kasıklarda bulunan lenf bezlerinde şişmeyle kendini belli edebilir. Bu şişme genelde ağrısız olur. Lenf bezleri şişmesiyle laktaz üretmeye başlar ve beraberinde laktoz intoleransı oluşur. Çok az sayıda çocukta doğuştan laktoz intoleransı gelişebilir. AIDS, Çölyak hastalığı gibi bazı hastalıklar ve enfeksiyon türleri laktoz intoleransına sebep olabilir.

  Sindirilmemiş laktoz, çocuğun kalın bağırsağına ulaşarak bölgede fermantasyona uğrar ve gaz problemine sebep olarak su emilimini önler. Bu durum karşısında çocukta karın ağrısı, ishal, gaz, kusma, karında şişlik, karında kramp gibi yakınmalar meydana gelir. Çocuk oldukça huzursuz olur ve ani kilo kaybetmeye başlar.

  Çocuklarda Lenf Bezi KanseriÇocuklarda lenf bezi kanseri için ne zaman doktora başvurulmalıdır

  Çocuğun, boyun, koltuk altı, kasık bölgelerinde nedeni bilinmeyen şişlik oluşmuşsa ve bu şişlik bir hafta içinde geçmemişse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu bölgelerde oluşan şişlikler her zaman lenf bezi kanserinin habercisi olmayabilir, ancak kontrol ettirmekte her zaman yarar vardır. Ayrıca çocukta yine nedeni belli olmayan, ani kilo kaybı, üşüme, yüksek ateş, geceleri terleme, kaşıntı ve halsizlik gelişmişse yine bir doktora başvurmakta yarar vardır.

  Çocuklarda lenf bezi kanseri nasıl teşhis edilir

  Şikayetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda doktor eğer lenf bezi kanserinden şüphelenirse bazı tetkikler ister. Kan hücre sayımı ve performansının kontrol edileceği kan testleri yapılır. Oluşan şişlikten örnek alınarak tanı için biyopsi yapılabilir. Örnek alma işlemi muayenehane ortamında lokal anestezi kullanılarak özel bir iğneyle rahatlıkla yapılabilir. Kan testi yeterli olmamışsa ve biyopsi için bir şişlik yoksa CT taraması, MR, röntgen gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir. Lenf kanseri şüphesi varsa, kan hücrelerinin üretmiş olduğu kemik iliğinden örnek alınabilir. Bu işlem biyopsi kadar kolay olmadığı için işlemden sonra hastaya ağrı kesici tedavi uygulanabilir. Eğer lenf bezi kanseri teşhis edilmişse devamında kanserin evresi ve hangi bölümde geliştiğini tespit etmek için gerekli tetkikler yapılır.

  Çocuklarda lenf bezi kanseri tedavisi

  Çocuklarda lenf bezi kanseri tedavisi için atılacak ilk adım laktoz içeren gıdaların beslenmeden çıkartılmasıdır. Bazı çocuklarda herhangi bir şikayet oluşmadan laktoz içeren gıdalardan az miktarda tüketebilir. Laktoz intoleransı gelişen çocukların bazılarında yoğurt gibi mayalanmış süt ürünleri tüketildiğinde çocukta herhangi bir şikayet oluşmayabilir. Ancak bazı çocuklar bu tip]]> Kasık Lenf Bezi İltihabı https://www.lenf.gen.tr/kasik-lenf-bezi-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 08:53:02 +0000 Kasık Lenf Bezi İltihabı, iltihapların oluşmasında bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı etmenlerin kan yoluyla tüm vücutta yayılarak hastalık oluşturmasında büyük bir etken vardır. Lenf kan damarları içinden geçerek v Kasık Lenf Bezi İltihabı, iltihapların oluşmasında bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı etmenlerin kan yoluyla tüm vücutta yayılarak hastalık oluşturmasında büyük bir etken vardır. Lenf kan damarları içinden geçerek vücudun her noktasında dolaşır. Lenf bezleri normalde görünmezken vücutta iltihap oluştuğunda büyüyerek belirginleşir ve görünür hale gelirler. Normal koşullarda lenf bezlerinin boyu yarım cm kadardır. Lenf bezlerini meydana getiren hücreler vücut için filtre görevi görür. Kan damarları ile lenf bezlerine gelen vücut için zehirli maddeler, virüs ve bakteriler lenf hücreleri tarafından parçalanarak etkisiz hale getirilir. Fakat bu zararlı maddeler lenf bezlerinin kapasitesini aşarsa lenf bezleri bu durumdan zarar görür. Bunun sonucunda iltihaplanan lenf bezleri şişerek patlar ve içerisindeki iltihabı dışarı akıtır. Bunların enfeksiyon kapması halinde, lenf bezlerinin beyaz kan hücreleri üretmesi nedeniyle zamanla büyüme etkisi gösterir. Daha sonra kan dolaşımına dahil olarak vücuttaki mikroplarla savaşmaya başlar. Böylece bir nevi vücutta enerji çatışması gibi bir olay gerçekleşir. Vücudun savunma mekanizması mikroplarla olan bu savaştan galip çıkar. Fakat bazı dönemlerde lenf bezlerinde hafif ağrı ile birlikte kendini gösteren şişmeler meydana gelir. Kasık lenf bezinin şişmesi durumunda bu bezelerin içi vücudu hastalıklara karşı koruyan antikorlar ve beyaz kan hücreleriyle dolar. Kasık karnın alt kısmında yer alır. Vücudun uyluk ve karın arasında kalan bölgeye kasık adı verilir. Kasık karın bölgesinden bacaklara doğru uzanır. Kasıkta lenf bezlerinin büyümesi ciddi hastalıklara neden olabileceği gibi bazı durumlarda ise vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin iyi çalıştığını gösterir. Kasıkta lenf bezi şişmesi varsa ve bu belirgin şekilde duruyorsa oluşacak iltihabın habercisi olabilir. O nedenle bu durumun ciddi bir rahatsızlık olup olmadığı mutlaka uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.


  Kasık Lenf Bezi İltihabı Belirtileri
  Genelde kasık lenf bezi iltihabının belirtileri lenf bezlerinde şişlik ve şişliklerin üzerinde kırmızı lekelerin ve çizgilerin oluşması şeklinde görülür. Lenf bezleri lenfosit adı verilen beyaz kan hücreleri oluşur. Cilt yüzeyinde oluşan bazı küçük çaplı enfeksiyonlar bile lenf bezinin şişerek iltihaplanmasına neden olabilir. Ciltteki tahriş enfeksiyon oluşumunu tetikleyerek lenf bezlerinde büyüme meydana getirebilir. Bakteriyel hastalıklar da lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilir. Bu nedenle kişinin kasık bölgesini mutlaka elle muayene etmesi gerekir. Kasık bölgesinde elle gezinirken üzerine bastırıldığında kaybolan yumuşak olan şişlikler çoğunlukla doğuştan var olan fıtıklardır. Özellikle boyutu 1,5 cm üzerine olan lenf bezlerinin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu bölgedeki herhangi bir çizik ya da yara benzeri durumlar ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Kasıkta meydana gelen lenf bezi iltihabı bazı durumlarda bacak veya ayaklarda var olan bir rahatsızlığın da habercisi olabilir. Genelde şeker hastalarında bu durum daha sık görülür. Kasık lenf bezi iltihabında özellikle kısa sürede yaşanan kilo kaybı, gece uyurken aşırı terleme gibi durumlarla karşılaşılır. 

  Kasık Lenf Bezi İltihabıKasık Lenf Bezi İltihabı Tedavisi
  Öncelikle olarak uzman doktor tarafından muayene olunarak iltihabın nedeni araştırılmalıdır. Çünkü vücudun başka bölgelerindeki iltihaplara bağlı olarak oluşan kasık lenf bezi iltihabı, iltihaba sebep olan bölgenin tedavi edilmesi anlamını taşır. Genelde tedavi yöntemi olarak antibiyotik uygulanır. Bunun yanı sıra bazı bitkisel ilaçlar da düzenli olarak kullanıldığında bu hastalığı tedavisine oldukça yardımcı olur. Örneğin bir miktar güneş altında kurutulmuş bin bir delik otu ince ince kıyıldıktan sonra küçük bir cam şişeye doldurulur. Üzerine şişenin ağzına kadar zeytinyağı eklenerek şişenin ağzı sıkıca kapatılı]]> Ensede Lenf Bezi https://www.lenf.gen.tr/ensede-lenf-bezi.html Fri, 16 Nov 2018 11:17:06 +0000 Ensede lenf bezi, insanlar boyundaki kitleleri fark edince şüpheli bir durum olduğu için doktora başvururlar. Ensedeki kitle belki basit bir enfeksiyonda olabilir. Belkide tümörden kaynaklı da olabilir.Boyun kısmı Ensede lenf bezi, insanlar boyundaki kitleleri fark edince şüpheli bir durum olduğu için doktora başvururlar. Ensedeki kitle belki basit bir enfeksiyonda olabilir. Belkide tümörden kaynaklı da olabilir.

  Boyun kısmını tarif edecek olursak üstte çene alt bölümde köprücük kemiklerine kadar olan alandır. Ensede lenf bezinde şişlik enfeksiyona bağlı bir sebepten büyümesine, doğumsal sebepten kistin büyümesine, ensede yerleşmiş olan kötü tümorun yayılmasına, lenf bezelerini  iyi ve kötü huylu olmasına bağlı olarak olabilir.

  Ensede lenf bezinde en çok görülen şişlik sebebi lenf nodlarıdır. Dışarıdan belli olmazlar. Bezlerin genellikle büyüme sebebi enfeksiyonlardır. Hastalık süresince enfeksiyon boğaza yerleşerek şişlik sebebi olurlar. Enfeksiyon ayrıca sinüs, ağız, bademcik ve diş gibi bölümlere yerleşerek hastalık meydana getirerek ensedeki lenf bezlerinin şişmesini sağlar. Bu tarz enfeksiyonlar genelde ağrılıdır. Ensedeki lenf bezi şişliğin başka nedeni doğumsal kaynaklı kistlerdir. Bu kistlerde ağrısız ve uzun süre renk değişikliği olmayan kitlelerdir. Eğer kitle veya şişlik kötü huylu bir tümorden kaynaklı ve büyümüş ise sert, yapışık tarzda olup kötü huylu hastalık habercisidir.

  Ensede lenf bezlerindeki şişlik için ne zaman doktora başvurulmalıdır

  Lenf bezlerinin bir çoğu boyun kısmına yerleşmiştir. Üst solunum yollarının rahatsızlanmasıyla lenf bezlerinde şişlik oluşacaktır. Bu şişlikler tedavi edilir. Tedaviye rağmen büyüyüp ve şişlikler, kızarıklık ve mor renk değişikliği olan ağrılı şişlikler de en yakın zamanda doktora başvurulmalıdır. Kitleler ilk muayene de kesin nedeni tespit edilemeyebilir. Doktorun dikkat edeceği ensede lenf bezindeki kitlenin ne zamandır olduğu, başka bulguların olup olmadığını, hastanın yaşı, vücudunda başka yerlerinde şişlik olup olmadığını iyi bir tedavi sonucu anlaşılır.

  Ensede Lenf BeziEnsede lenf bezlerindeki kitleler nasıl tedavi edilir

  Önemli olan kitlenin neden kaynakladığını belirlemek. Basit enfeksiyonlara bağlı olarak boğaz şişmesi söz konusuysa 10-14 gün içinde antibiyotik kullanılır. Antibiyotik kullanımından sonra lenf nodunda küçülme başlar. Şişliğin tamamen kaybolması için 2-3 hafta sürebilir. Fakat tüberküloza bağlı ensede lenf bezi şişliği tedavisi daha uzun sürelidir. Şişlik doğumsal sebepten dolayı bir durumsa tedavinin sıklıkla cerrahi olarak kitlenin çıkarılması lazımdır. Yapılan inceleme sonucu tümor kötü huylu ise tespit edilen bölgedeki kitle çıkarılır. Tedavinin devamı olarak ise radyoterapi-kemoterapi alması gerekir. Kısaca ense ve boyunda kitle tespit edildiğinde doğru teşhis ve tedavi önemli olmakla beraber uzman bir KBB doktoruna başvurulmalıdır.
  ]]>
  Lenf Bezi Ameliyatı https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 01:05:22 +0000 Lenf Bezi Ameliyatı, Kavramı, vücudun enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmasında önemli rol oynayan birimlerdir. Lenf sıvısı ve iltihaplı dokusunda toplanan bakteriler, virüsler ve diğer zararlı maddeler bu merkezl Lenf Bezi Ameliyatı, Kavramı, vücudun enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmasında önemli rol oynayan birimlerdir. Lenf sıvısı ve iltihaplı dokusunda toplanan bakteriler, virüsler ve diğer zararlı maddeler bu merkezlerde temizlenerek vücudun diğer yerlerine yayılmalarını önler. Özellikle boyun, kasıklar, koltuk altı, göğüs kafesi ve karın bölgesi gibi yerlerde yaygın olarak bulunurlar. En fazla lenf bezi şişliği boyun kısmında görülür. Normal boyutu 1-3 mm kadardır. Ancak fark edilemeyecek kadar küçük yapıya sahiptir. Sonrasında iltihaplanma zamanla büyüyerek görünür bir hale gelir. Genel anlamda lenf bezi, vücudun dokular arasında toplanan sıvıların ve protein yapılarının karışımıdır. Bu sıvı, lenf sistemi yardımı ile kana karışmada önce lenf bezlerinde kontrolden geçer. Bu nedenle bakteriler ve virüsler burada süzülür. Lenf bezlerinde yoğun olarak kan damarı ağı vardır. Buradaki akyuvarlar, lenf sıvısında taşınan organizmaları öldürürler. Eğer hasta enfeksiyona maruz kalmış ise, vücudunda çok fazla virüs veya bakteri var demektir. Bunların öldürülmeleri için gerekli olan akyuvar sayısı ve faaliyeti çoğaldıkça lenf bezleri şişer. Bu sebeple lenf bezi şişmesi genelde enfeksiyonlardan dolayı kaynaklıdır. Lenf bezi şişmesine bağlı olarak bazı enfeksiyonlar soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, diş eti iltihabı ve diş apsesi gibi durumlardır. İltihap olan bölge sınırlı bir alan içerisini kaplarsa, buradaki en yakın lenf bezini şişirir.

  Lenf Bezi AmeliyatıLenf Bezi Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Lenf bezlerinde büyüme saptanması, hastalığın bu bezlere yayılma etkisi de oldukça önemlidir. Böyle bir durumda koltuk altı, göğüs kafesi ve sırt bölgesindeki şişlikler genelde koltuk altında bulunan lenf bezlerine yayılırlar. Koltuk altı lenf bezi cerrahisi koltuk altındaki lenf bezlerinin çevresinde bulunan yağ dokuları ile birlikte çıkartmaktadır. Ancak hastanın durumuna göre yapılacak ameliyatın doğası da değişmektedir. Hastalığın yerleşim yerine, tümörün evresine göre lenf bezlerinde tümör yayılımının olduğu esnada genellikle ameliyat sırasında anlaşılabiliyor. Buda hastalığın kesin tanısı için patolojik inceleme sonrası yapılmaktadır. Koltuk altı lenf bezi cerrahisi, esas tümörün çıkarılması sırasında yapılabileceği gibi bazen de daha sonra ki bir seansta da yapılabilir. Bazen lenf bezi ameliyatı esnasında tümörlü dokunun kötü huylu yada yayılma eğilimli olduğunun anlaşılması üzerine bölgedeki lenf bezlerinden örnek alınması sonrasında da gerçekleşebiliyor. Bu örneğin alınması durumunda ameliyat devam ettiği süre içerisinde, çıkarılan parça patoloji bölümüne gönderilerek mikroskop altında incelenir. Burada lenf bezlerinin yapısı belirlenir. Şayet bu lenf bezlerine tümör yayılması tespit edilir ise, tüm lenf bezleri çıkartılır. Yani lenf bezi cerrahisine geçilir. Bazen de yalnız tümör hücreleri dahilinde koltuk altı lenf bezleri ile ilgili yayılma olasılığını önlemek için yayılım olmadan da lenf bezi cerrahisi yapılabilir.

  ]]>
  Koltuk Altı Lenf Bezi Kanseri https://www.lenf.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-kanseri.html Sat, 17 Nov 2018 01:27:59 +0000 Koltuk Altı Lenf Bezi Kanseri, Vücutta lenf ismi verilen ve içerisinde renksiz sıvı bulunduran oldukça küçük damarlardan oluşmuş olan bir ağ bulunmaktadır. Bu ağa lenfatik sistem adı verilir. Bağışıklık sisteminin bir par Koltuk Altı Lenf Bezi Kanseri, Vücutta lenf ismi verilen ve içerisinde renksiz sıvı bulunduran oldukça küçük damarlardan oluşmuş olan bir ağ bulunmaktadır. Bu ağa lenfatik sistem adı verilir. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sistemde ortaya çıkan ve özellikle lenfositleri etkileyen bir kanser türü olan lenf bezi kanseri, koltuk altında, göğüste, kasıkta, karında ve ense bölgesinde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. En sık da koltuk altı bölgesinde oluşan lenf bezi kanseri, koltuk altı bölgesinde bulunan lenf bezlerinin ağrı durumu yaratmadan ele gelecek kadar şişmesi ile ortaya çıkar.

  Koltuk altı lenf bezi kanseri belirtileri, nedeni bilinmeyen ateş ve titreme, iştahsızlık ve aşırı kilo kaybı, enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması, bitkinlik ve halsizlik, vücudun herhangi bir yerinde yaşanan kaşıntı durumu, aşırı yaşanan gece terlemeleri, lenf bezlerinin şişmesinden dolayı kan damarlarına yaptığı baskıdan kaynaklanan kolda şişlik oluşması, kolda karıncalanma ve uyuşma hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.  Bu belirtiler lenf bezlerinin bağışıklık sisteminin bir parçası olması nedeniyle grip ya da başka bir hastalık devam ederken de görülebilir. Bu nedenlerden dolayı bu tür şikayetleri olan kişiler koltuk altı lenf bezi kanserinin teşhisinde doğru koyulabilmesi için mutlaka doktora başvurmalıdır.

  Koltuk altı lenf bezi kanseri nedenleri, nedeni tam olarak bilinmeyen ancak kalıtımsal özellikler, yaşlılık ve herhangi bir sebepten dolayı bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenlerden kaynaklanabilen bu hastalığın olma riskini aşırı sigara kullanımı ve aşırı kilo gibi bazı faktörler artırabilir.

  Koltuk altı lenf bezi kanseri tanısı, koltuk altı lenf bezi kanseri kanser hücrelerinin ilk olarak en yakında bulunan lenflere ulaşabileceği için meme kanserinin herhangi bir döneminde de ortaya çıkabilir. Memede bulunan tümörler büyüdükçe koltuk altı bölgesine yayılma ihtimali çoğalır. Koltuk altı lenf bezleri kanseri fizik muayene sırasında kontrol edilir ve sonra ultrasonografi ile değerlendirilir. Ancak hastalığın kesin olarak tanısının konulabilmesi için koltuk altında büyüyen lenf bezi tümörlerinin çıkarılıp veya parça alınıp mikroskop altında incelenmesi ile konulabilir. Yapılan bu biyopsi işlemi koltuk altında bulunan lenf bezlerinin durumunu ve hastalığın evresini saptamak için oldukça gereklidir.

  Koltuk Altı Lenf Bezi KanseriKoltuk altı lenf bezi kanseri tedavisi, bu tedavide kişinin koltuk altı bölgesini kendi kendine şişkinlik olma ihtimaline karşı düzenli olarak kontrol etmesi erken teşhis açısından avantaj sağlayabileceği için son derece önemlidir. Tedavide tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu tarafından hastalığın evresi, hücre tipi, hastanın tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağı, hastanın yaşı ve hastalığın yavaş veya hızlı ilerleyip ilerlemesine göre tedavi yöntemleri ve verilecek ilaçlar belirlenir. Koltuk altı lenf bezi kanseri doktorun vereceği ilaçlarla ve cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir.
  ]]>
  Koltuk Altı Lenf Bezi İltihabı https://www.lenf.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-iltihabi.html Sat, 17 Nov 2018 17:41:41 +0000 Koltuk altı lenf bezi iltihabı, basit bir nedenden ötürüde olabilir, ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilmektedir.  Kol altı lenf bezlerinin şişmesi bir enfeksiyon işareti olabilir. İltihaplanmalarda bakteri, virüs v Koltuk altı lenf bezi iltihabı, basit bir nedenden ötürüde olabilir, ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilmektedir.  Kol altı lenf bezlerinin şişmesi bir enfeksiyon işareti olabilir. İltihaplanmalarda bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı etkenler kan içerisinde yayılarak tüm vücutta yayılarak iltihabın oluşmasına neden olurlar. Lenf bezleri normalde dışarıdan görünen bir yapıda değillerdir. Fakat iltihap olduğunda büyürler, görünür halde olurlar ve elle dokunduğunuzda hissedersiniz. Lenf bezlerinin yapısında bulunan hücreler, filtre görevi yaparlar. Lenf damarları içerisinde gelen zehirli maddeler, virüsler ve bakteriler, lenf hücreleri tarafından parçalanır ve etkisiz hale getirilir. Fakat bu zararlı etkenler, lenf bezlerinin kapasitesini üzerine çıkarsa, lenf bezleri zarar görür ve sonuçta iltihaplanan bezler şişerler. Koltuk altı lenf bezi iltihabında da süreç aynı bu şekilde işlemektedir. Lenf iltihabının belirtisi, lenf bezlerinde şişlik, eğer patlar iseler şiş bölgelerdeki deri üzerinde kırmızı çizgilerin oluşması şeklinde görülür.  Koltuk altında 1 cm.’den büyük  bir şişlik varsa ciddi rahatsızlıklar sebep olabilir. Lenf bezleri ciddi rahatsızlıklarda şişer ve olduğunun 2 katı hale gelebilir. Koltuk altı lenf bezi iltihabı sadece bir bölgeyi etkilemiş ise bu panik yapılacak bir durum değildir. Fakat iltihap sonucu oluşan şişlik kol altını ve meme dokusuna kadar ilerlemişse hemen bir doktora başvurmak gereklidir. Lenfoma, meme kanseri, akciğer kanserinde de koltuk altında şişme oluşur. Uzun süre geçmeyen koltuk altı lenf bezi iltihaplarında doktora başvurulmalıdır. Bu lenf bezi elde yada kol bölgesinde meydana gelen bir yaralanmadan da kaynaklanıyor olabilir. Tabi ki bunun kararını vermek için doktorunuz yakın dönemlerdeki yaralanma öykülerini dinleyecek yeterli olmaz ise gerekli tahlilleri yapacaktır. Önemli olan erken dönemde tanı koyabilmektir.Koltuk Altı Lenf Bezi İltihabı

  Tedavi

  Öncelikle lenf bezlerinin iltihaplanmasına neden olan zararlı mikroorganizmalarla mücadele edilir. Bakteri kaynaklı ise antibiyotikler, virüs kaynaklı ise antiviral ilaçlar kullanılır. Eğer neden mantar, maya ve parazitler gibi etkenler ise bunlara özel yapılmış ilaçlar kullanılır. Ağrı var ise ağrı kesici de tedavi sürecine eşlik eder. Lenf bezi üzerine soğuk uygulama yapılabilir. Vitamin desteği alınarak bağışıklık sistemine destek olunur.  Koltuk altı lenf bezi iltihabı tümör bağlantılı ise uzman görüşü almak gerekir. Özellikle bayanların meme kanseri ile mücadelede bu tür belirtileri dikkate alması gerekir. Tümör iyi huylu ise  cerrahi müdahale ile tümör çıkarıldıkları zaman iltihaplanan koltuk altı lenf bezi iyileşecektir. Kötü huylu ise radyoterapi, kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Başka bir yöntem ise cerrahi müdahale ile iltihabın içerisindeki sıvı boşaltılmaktadır.

  ]]>
  Lenf Bezi Kisti https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-kisti.html Sun, 18 Nov 2018 17:40:50 +0000 Lenf bezi kisti, günümüzde çok yaygın olarak karşılaşılan bir durum olmasa bile bazı insanları etkisi altına almış bir sorundur. Bilindiği gibi insan vücudunun birçok yerinde renksiz sıvıları taşıyan lenfler bulunmaktadı Lenf bezi kisti, günümüzde çok yaygın olarak karşılaşılan bir durum olmasa bile bazı insanları etkisi altına almış bir sorundur. Bilindiği gibi insan vücudunun birçok yerinde renksiz sıvıları taşıyan lenfler bulunmaktadır. Bu lenfler, insan vücudunda zararlı olabilecek maddelerin toplanarak  kontrol edilmesi açısında çok önemli görevler yapmaktadır. Özellikle insan vücuduna girecek olan enfeksiyonların engellenmesinde ve bu şekilde oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önlenmesinde lenf bezlerinin olumlu etkileri bulunur. Fakat lenf bezi kisti olan insanlarda bu kistin bulunduğu lenf, tam olarak görev yapamayacak ve kişide çok çeşitli hastalıkların olması neden olacaktır. Lenf bezi kisti, insanlarda müdahale edilmediği zaman büyüyebilen bir rahatsızlıktır. Bu kistler büyümese bile ciddi bir şekilde yayılarak lenf bezlerinin haricinde diğer dokulara geçerek burada oluşum gösterebilirler. Bu durumlarda ise hastaların tedavisi biraz daha zorlaşabilir. Lenf bezi kisti, hakkında yapılan araştırmalara bakıldığında bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan herhangi bir neden bulunamamıştır. Bu nedenle daha detaylı araştırmalarda bu durumun oluşmasına büyük etkilerde bulunacak durumlar ortaya çıkarılmıştır. Lenf bezi kisti, insan vücudunda en çok koltuk altı, kasık, ayak ve kulak arkasında meydana gelir. Bunun nedeni ise tabi ki bu bölgelerde lenf bezlerinin çok daha fazla olmasıdır. Oluşan kist, bölgede aşırı bir şekilde büyürse bölgede hareket kayıpları, ağrı ve şişlikler meydana gelebilmektedir. Ayrıca büyüyen kistler için yapılacak olan tedavilerden biraz daha geç sonuç alınacağından her ne kadar zaman geçerse bu durum hasta için o kadar kötü olacaktır. 

  Lenf bezi Kisti Nedenleri: Lenf bezi kistinin tam olarak nedenleri bilinmemektedir. Fakat bazı teorilere göre bu durum insan vücudunda aşırı olarak artmış enfeksiyon ve virüsler nedeniyle oluşmaktadır. Bunun yanında anne ya da babada bulunan genetik durumlardan kaynaklanarak insanlarda lenf bezi kisti meydana gelebilmektedir. Son olarak ortaya atılan teorilere göre insanlarda lenf bezi kisti oluşumuna neden olan bir diğer durum günümüzde çok fazla karşılaştığımız genetiğiyle oynanmış meyve ve sebzelerin çok fazla tüketilmesidir. Bu gibi maddeler insan vücudunda hücrelerin şekil ve tür değiştirmesine neden olarak bu şekilde farklı kitle oluşumlarına neden olabilmektedir. 

  Lenf Bezi KistiLenf bezi kisti belirtileri:
  • Lenf bezi kisti oluşumu sonrasında sadece bu bölgede değil aynı zamanda insanlarda vücut genelinde şiddetli kaşıntı meydana gelmektedir. Bu kaşıntı, günün belli saatlerinde ortaya çıkarak etkilerini kişide daha baskın bir şekilde ortaya çıkarabilir. 
  • Özellikle çocuklarda olmak üzere lenf bezi kisti, kişilerde yüksek ateş, titreme ve gece oluşan terlemeler gibi belirtiler gösterebilir. Bu gibi belirtiler insanlarda direk olarak havale riskini doğurduğu için acil müdahalelere ihtiyaç duyulabilecek belirtilerdendir. 
  • Bazı insanlarda lenf bezi kisti çok şiddetli ve inatçı bir öksürüğe neden olmaktadır. Bu öksürük ise kişinin boğazında tahriş oluşmasına neden olarak farklı rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. 
  • Eğer lenf bezi kistine müdahale edilmezse, bu durumun ilerlemesine bağlı olarak insanlarda karaciğer ve dalak büyümesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Eğer sizlerde de lenf bezi kisti varsa bu gibi problemler karşılaşmadan önce kesinlikle tedavi olmalısınız.
  • Lenf bezi kistinin belirtilerinden biri de kişide sürekli halsizlik, kilo ve iştah kaybı gibi durumların görülmesidir. Bu durum çok yaygın bir şekilde görüldüğü için çok net bir belirtidir diyebiliriz. 
  Lenf Bezi Kisti Tedavi: Bu hastalığın tedavisi aslında kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü insanlarda yaş, cinsiyet, oluşan kitlenin tipi ya da hastalığın ilerleyişi dikkate alınarak farklı tedaviler uygulanabilir. Bazı kitleler için insanlar]]> Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri https://www.lenf.gen.tr/gecmeyen-lenf-bezi-sislikleri.html Sun, 18 Nov 2018 20:14:01 +0000 Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri, önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Lenf bezleri vücudumuzun neredeyse tamamına yayılmış kendi dolaşım sistemi olan lenfatik sistemin bir parçasıdır. Genel dolaşım sisteminden daha geniş Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri, önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Lenf bezleri vücudumuzun neredeyse tamamına yayılmış kendi dolaşım sistemi olan lenfatik sistemin bir parçasıdır. Genel dolaşım sisteminden daha geniş damar sistemine sahip olduğu için bir çok hastalığa karşı zayıf durumdadır. Lenf bezi şişlikleri, önemli bir hastalığa işaret edebileceği gibi sadece bir enfeksiyona bağlı olarak da gelişebilir.

  Geçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri Nasıl Tespit Edilir

  Lenf bezlerinde ki şişlik, öncelikle elle muayene edilmelidir. Lenf bezindeki şişlik, bir haftadan uzun süreli, ağrılı olmayan, 1 cm den büyük ve 1 haftadan uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Lenf bezlerinde geçmeyen şişlikler, lenfoma, lenfodönopati, hodgkin gibi hastalıkların belirtisi olabilir.  Bu hastalıklar içinde en sık görülen lenfomadır ve çok ciddi sinsi bir hastalıktır. Ne kadar erken tanı koyulursa tedavi şansı o kadar artar. Lenfomanın geç teşhis edildiği durumlarda ölümcül olabilir. Lenfoma erişkinlerde çocuklardan daha sık görülür ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Bedenin herhangi bir bölgesinde, 1 haftadan uzun süren, sert, 1 cm'den büyük lenf bezi şişlikleri varsa derhal bir hekime başvurulmalıdır. Yapılacak olan bilgisayarlı tomografi, ultrason ve kan tahlilleri ile teşhis konulduktan sonra vakit kaybetmeden tedaviye başlanması gerekir. Lenfoma kadar ciddi bir lenf hastalığı da hodgkin dir ve hemen hemen aynı belirtileri gösterebilir. Hodgkin hastalığında diğer belirtilere ek olarak, hızlı kilo kaybı, kişinin sürekli halsiz olması, cildinde matlaşma ve kaşınma, sebepsiz kızarıklıklar morluklar görülebilir. Hodgkin hastalığı geç teşhis edilirse öldürücü olabilir.

  Geçmeyen Lenf Bezi ŞişlikleriGeçmeyen Lenf Bezi Şişlikleri Nasıl Tedavi Edilir

  Geçmeyen lenf bezi şişlikleri, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olarak gelişmiş ise, genellikle enfeksiyona bağlı yapılan tedavi ile ortadan kalkar. Bunun dışında eğer lenf bezindeki şişlik lenfoma gibi ciddi bir hastalığa işaret ediyorsa, daha ciddi ve sıkıntılı bir tedavi uygulamak gerekir. Çocuklarda görülen lenf kanseri türlerinde kordon kanından alınan kök hücreler ile tedavi şansı yarı yarıya artırılabilirken, yetişkinlerde durum daha ciddi olabilir. Lenf kanseri türlerinin tedavisinde, hastanın yaşı, beden direnci ve hastalığın evresi önemlidir. Bazı hastalar sadece ilaç tedavisi, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilirken, bazı hastalarda ameliyat gerekmektedir. Hodgkin gibi ciddi hastalıkların tedavisi ne kadar erken teşhis edildiğine bağlı olarak başarı oranı artar. 
  Hodgkin hastalığının tedavisinden sonra beş yıl hastalık nüksetmemiş ise başarı oranı %80 kabul edilir. 
  ]]>
  Lenf Bezi Ağrısı https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 09:02:47 +0000 Lenf Bezi Ağrısı, genellikle uzmanlar için iyiye işaret değildir. Genellikle çoğu hastalar için kısa süreli tedavi yöntemleri uygulanıp kurtulsalar da bazı hastalar için ölüm nedeni bile olmaktadır. Lenf bezleri bildiğiniz Lenf Bezi Ağrısı, genellikle uzmanlar için iyiye işaret değildir. Genellikle çoğu hastalar için kısa süreli tedavi yöntemleri uygulanıp kurtulsalar da bazı hastalar için ölüm nedeni bile olmaktadır. Lenf bezleri bildiğiniz üzere vücudumuzda bağışıklık sistemini kontrol etmektedir. Ayrıca vücuda girebilecek mikroplar ve yaratabileceği hastalıklara karşı direnç göstermek amaçlı enzimler üretmektedir. Ve ayrıca lenf bezleri vücudumuzun her yerini sarmış bir biçimdedir. Lenf bezleri hayati önem taşımaktadır. Çünkü ense arkası kulak arkası ve akciğer çevresinde bulunmaktadır. Yani diğer bir değişle kişinin hayati organlarının etrafında bulunmaktadır. Yani herhangi bir hata sonucu kişinin hayati tehlike içinde bulunmasına neden olabilmektedir.

  Lenf Bezi Ağrısı çoğu insanda görülebilmektedir. Bazı insanlarda bu durum çok sık görülmekte bazı insanlarda ise sık olmamakla beraber nadiren görülmektedir. Kişi ne kadar sık olmasa da bazen ciddi nedenler sonucu Lenf Bezi Ağrısı çekmektedir. Bu durum bazen enfeksiyon sonucu oluşmaktadır bezen ise tümör oluşumu sonucu yani kanser neticesinde oluşmaktadır. Tümör durumu yan kanser riski taşıma ihtimali genellikle kırk yaş üstü olan yani toplum içinde orta yaşlı olan bireylerde görülmektedir.

  Lenf Bezi AğrısıLenf Bezi Ağrısı sonucu hastaneye giden kişi gerekli uzman doktora başvurması sonu kişiye uzman ve bazı uzmanlar eşliğinde tetkikler yaparlar bu tetkikler içerisinde eğer hastanın lenf bezlerinde şişlik varsa uzmanlar eşliğinde şişliğin boyutu hesaplanır. Alyuvar sayısı ve lenf bezinde bulunan hücre sayında artışında eğer gariplik varsa kişinin acilen ameliyata alınması gerekmektedir. Ve sonrasında eğer var olan tümör kötü huylu ise kemoterapiye başlanır. Bunun dışında kalan hastalara basit kapsamlı yada geniş kapsamlı ilaç tedavileri yapılmaktadır.
  ]]>
  Lenf Sıvısı https://www.lenf.gen.tr/lenf-sivisi.html Mon, 19 Nov 2018 14:54:03 +0000 Lenf Sıvısı, insanların vücudunun kan gibi önemli olan diğer bir sıvısına da lenf "lenfa" denilmektedir. Lenf sıvısı özellikle vücudun içerisinde bulunan damarların içerisinde dolaşır, hatta başlı başına vücuda bir sis Lenf Sıvısı, insanların vücudunun kan gibi önemli olan diğer bir sıvısına da lenf "lenfa" denilmektedir. Lenf sıvısı özellikle vücudun içerisinde bulunan damarların içerisinde dolaşır, hatta başlı başına vücuda bir sistem getirmektedir. Lenf sıvısı öncelikle lenf damarları, kılcal damarlardan başlar ve oradan da lenf düğümlerine geçer ve en son kara kan damarlarına kolaylıkla yayılır. Lenf sıvısı özellikle insan vücudunun hemen her alanına kolaylıkla yayılmaktadır. Ayrıca lenf sıvısı yayılım esnasında aralarında bir ağ meydana getirmektedir. Ayrıca bu meydana gelen damarlar vücutta mevcut olan kan damarlarından çok daha geniştir. Vücuttaki kan kılcal damarları 5 ya da 6 mikron iken, lenf kılcal damarları ise, yaklaşık olarak 20 ile 60 mikron civarındadır. 

  Lenf Sıvısı Nasıl Bir Sıvıdır, vücutta bulunan lenf sıvısı oldukça renksiz bir sıvıdır. Ancak kişi yemek yedikten sonra renksiz olan lenf sıvısının rengi bulanır. Çünkü insanların lenfinde %4-7 protein barındırmaktadır. Vücuttaki mevcut olan hücrelerin yarıya hem lenf hem de kan ile beslenmektedir. Vücuttaki lenf sıvısının akış hızı ise, yaklaşık olarak saniyede 4 milimetre civarındadır.

  Lenf SıvısıLenf Sıvısının Özellikleri Nelerdir, lenf sıvısının yapısında yalnızca akyuvarlar bulunmaktadır. Renksiz saydam bir sıvıdır, aynı zamanda kılcal damarlardan dışarıya sızan ve daha sonra yeniden emilmeyen kan hücrelerinin, kan proteinlerinin hem su hem de suda çözünmüş olan besinler ile bağırsaklardan emilimi olan yağlar lenf sıvısında bulunmaktadır. Ayrıca lenf sıvısı insan vücuduna girmiş olan mikropların kolaylıkla yayılmasında ve kanser hücrelerinin metasaz şekilde kolaylıkla yayılımını sağlamaktadır. Vücuttaki lenf sistemi özellikle lenf sıvısı, lenf düğümleri ve lenf damarlarından oluşan ve vücut içerisinde mevcut olan bezler yardımı ile beyin dışında vücudun hemen her yerinde lenf sıvısını taşımada görevli olan bir sistemdir. Lenf sıvısı kılcal kan damarlarının süzmüş olduğu kan plazması ve doku hücrelerinin kendi aralarında sızdırılan lenf sıvısının oluşumunu sağlamaktadır. Alyuvar taşımadığından dolayı şeffaf ve renksizdir. Bu nedenle lenf sıvısına "akkan" denilmektedir. Vücutta lenf sıvısı özellikle kalbin yakınında bulunan kan toplar damarına aktarma işlemi yapılır. Bu şekilde vücudun sıvı dengesi kolaylıkla korunarak dolaşımın devam etmesi de sağlanmış olur.
  ]]>
  Yüzde Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/yuzde-lenf-bezi-sismesi.html Tue, 20 Nov 2018 14:25:15 +0000 Yüzde lenf bezi şişmesi, insanlarda ara ara karşılaşılan bir problemdir. Birçok kişide meydana gelen bu durum, bazen müdahale edilmemesi durumunda çok ciddi problemlerle karşılaşılabilmektedir. Lenf bezleri sadece yüz bölgesin Yüzde lenf bezi şişmesi, insanlarda ara ara karşılaşılan bir problemdir. Birçok kişide meydana gelen bu durum, bazen müdahale edilmemesi durumunda çok ciddi problemlerle karşılaşılabilmektedir. Lenf bezleri sadece yüz bölgesinde değil vücudun hemen hemen her yerinde koruma mekanizması açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Yüzde lenf bezi şişmesinin en büyük nedeni, vücutta enfeksiyonların aşırı bir şekilde etki göstermesi nedeniyle oluşmaktadır. Yüz bölgesinde vücudun diğer bölgelerine göre biraz daha az oranda lenf bezi bulunmaktadır. Bu nedenle yüzde lenf bezi şişmesi diğer bölgelere göre çok daha az görülmektedir. Yüzde lenf bezi şişmesi, aslında belli bir yere kadar normal karşılanır. Çünkü yüzde meydana gelen lenf bezi şişmesi durumunda ciddi bir şekilde vücudun savunma sisteminin çalıştığının göstergesi olarak görülebilir. Yüz bölgesinde bulunan lenf bezleri, vücuda girerek yüz bölgesinde etkili olabilecek enfeksiyonlar için antikorlar ve ak kan hücrelerini üretirler. Bu maddeler özellikle solunum yoluyla vücuda giren enfeksiyonların öldürülmesinde etkili olurlar. Eğer vücuda aşırı bir şekilde enfeksiyon alınıyorsa bu durumlarda yüzde lenf bezi şişmesi meydana gelebilir. 

  Yüzde lenf bezi şişmesi nedenleri:
  • Yüzde lenf bezi şişmesi, genellikle insanlarda soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu gibi hastalıkların görülmesi durumunda insanlarda vücutta yüksek oranda enfeksiyon bulunduğu için aslında sadece yüz bölgesindeki lenf bezleri değil vücudun diğer bölgelerinde bulunan len bezlerinde de şişmeler meydana gelebilir. 
  • İnsanlarda bulaşıcı bir hastalık olan "eneksiyöz mononükleoz" çok ciddi bir şekilde yüzde lenf şişmesine neden olmaktadır. Bu hastalık insanlarda halk arasında öpüşme hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık insanlarda yüzde lenf şişmesi problemine neden olan ciddi bir nedendir.  
  • Nadiren de olsa insanlarda meydana gelen kan kanseri yada lenf kanseri olarak bilinen hastalıklar durumunda da yüzde lenf bezi şişmesi meydana gelmektedir. 
  • Bazı insanlarda aşırı alkol ve sigara kullanımı durumunda  vücuda aşırı bir şekilde yabancı madde alınması nedeniyle  yüzde lenf bezi şişmesi meydana gelir. Bu nedenle alkol ve sigaradan kişi kesinlikle uzak durarak bu problemden korunabilirsiniz. 
  • Yüzde lenf bezi şişmesi olan insanların kesinlikle un ve şekerden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü bazı insanlarda bu durum direk olarak yabancı madde olarak anlaşılabilir. 
  Yüzde Lenf Bezi ŞişmesiYüzde lenf bezi şişmesi tedavisi nasıldır

  Yüzde lenf bezi şişmesi sorununun tedavisinin yapılabilmesi için kesinlikle net teşhisin konulması gerekmektedir. Aksi durumlarda yapılacak herhangi bir tedavi yanlış sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuz tam teşhisi koyana kadar birçok test yaparak yüzde lenf bezi şişmesi nedenini tam olarak ortaya çıkaracaktır. Bu işlem sonrasında tıbbi olarak yapılabilecek en büyük tedavi tabi ki ilaç tedavileridir. Yapılan ilaç tedavilerinin yanında kişinin de yapabileceği çok önemli şeyler bulunmaktadır. Bunlar;
  • Yüzde lenf bezi şişmesi olan insanların yapması gereken en önemli şeylerden biri vücutlarını bol bol dinlendirerek bu soruna neden olan enfeksiyonların ölmesini sağlamaktır.
  • Bu durumun ortadan kalkması için ilaç tedavilerinin yanı sıra her gün çiğ sarımsak çiğnenmelidir. Çiğnenen sarımsakların içerisinde bulunan antikor maddeler bu şişliklerin azalmasına yardımcı olacaktır. 
  • Yüzde lenf bezi şişmesi olan insanların kesinlikle bol bol bağışıklık sistemi güçlendirici besinler tüketmeleri gerekmektedir. Bu şekilde bağışıklık sistemini güçlendirerek sorunların vücut tarafından daha hızlı bir şekilde çözümünü sağlayın.
  • Son olarak yapılabilecek bir diğer şey ise yüz bölgesinde şişliklerin görüldüğü noktalara soğuk kompre]]> Çocuklarda Lenf Bezi İltihabı https://www.lenf.gen.tr/cocuklarda-lenf-bezi-iltihabi.html Wed, 21 Nov 2018 07:06:13 +0000 Çocuklarda Lenf Bezi İltihabı, lenf bezleri ile ilgili sorunun en çok görüldüğü dönemdir. Hayati önem taşıyan sistemlerden biri olan bağışık sisteminin işlevini göstermesini sağlayan vücut temel bezlerinden biridir lenf be Çocuklarda Lenf Bezi İltihabı, lenf bezleri ile ilgili sorunun en çok görüldüğü dönemdir. Hayati önem taşıyan sistemlerden biri olan bağışık sisteminin işlevini göstermesini sağlayan vücut temel bezlerinden biridir lenf bezi. Lenf bezleri vücudumuzun her yerinde bulunmaktadır. Ve bu lenf bezlerinin her biri birbiriyle bağlantılıdır. Ve insan vücudunun her yerine dağılmış durumdadır. Bu yüzden lenf bezlerinin herhangi birinde meydana gelecek vücudun her yerinde bulunan lenf bezlerini de etkilemektedir. Ayrıca lenf bezlerinde gelebilecek en ufak bir aksaklık bağışıklık sisteminin de dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Vücudumuzda en çok öneme sahip olan lenf bezler tükürük bezleri,kasıkta bulunan lenf bezler, karıda bulunan lenf bezler, boğazda bulunan lenf bezleri ve kulak arkasında bulunan lenf bezleridir.

   Çocuklarda Lenf Bezi İltihabı olağan bir durumdur. Pek bilinen bir durumda olmasa da çocuk yaşta insanların yaşamını olumsuz yönden etkilemektedir. Lenf bezi şişmesine ve iltihabına çocuk yaşta yakalanma ihtimali yüksektir. Çünkü çocuk yaşta bir bireyin sürekli büyüme işlevi içinde olduğu için vücut çocukluk zamanında merkezi olarak hipofiz bezinde hipofiz hormonu yani büyüme hormonu için çalışmaktadır. Fakat çocukta meydana gelen lenf bezi iltihabı şişmeye göre daha tehlikelidir. Çünkü bireyin çocukluk döneminde lenf bezleri gelişme evresindedir. Ve bu bezlerin iltihaplanması için pek çok sebep vardır. Bu nedenler genellikle yaşın getirisi olan vücut olarak sistemin güçlük seviyesinin yetersiz olmasıdır. 

   Çocuklarda Lenf Bezi İltihabıÇocuklarda Lenf Bezi İltihabı Belirtileri:
   • Çocuk bireyin vücudunda temel lenf bezlerinin bulunduğu yerde gözle görülür bir biçimde şişmeler
   • Lenf bezinin iltihaplanması sonucu var olan şişliğin herhangi bir darbede ağrıması ve iltihaplı olan yerin hassaslaşması
   • İltihabın olduğu yerde genellikle dokunun fazla yumuşak olması
   Çocuklarda Lenf Bezi İltihabı tedavisi hakkında pek çok merak edilen sorular vardır. En merak edilen soru genellikle tedavisinin olup olmadığı hakkında kaygılardır. Çocuklarda Lenf Bezi İltihabı sorunun tedavisi bulunmaktadır. Bu tedaviler genellikle nedenine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Çocuklarda Lenf Bezi İltihabı ile karşı karşıya kalan hastalarda durum çok ciddi olduğunda genellikle konulan tanı lösemi olmaktadır.
   ]]>
   Lenf Bezi Tüberkülozu https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-tuberkulozu.html Wed, 21 Nov 2018 12:32:54 +0000 Lenf Bezi Tüberkülozu, eski zaman hastalığı olmakla beraber günümüzde gripten farksız olan ve revaçta olmayan bir hastalıktır.  Lenf bezleri bağışıklık sistemi bakımından yönetici bez ve merkezi bezdir. Vü Lenf Bezi Tüberkülozu, eski zaman hastalığı olmakla beraber günümüzde gripten farksız olan ve revaçta olmayan bir hastalıktır Lenf bezleri bağışıklık sistemi bakımından yönetici bez ve merkezi bezdir. Vücudun her tarafına yayılmıştır. İnsan vücudunda en çok işlev gösteren yerleri ise tükürük bezleri, boğazda bulunan lenf bezleri, kulak arkasında bulunan lenf bezleri ve kasıkta bulunan lenf bezleridir. Bu bezler aynı zaman da en çok şişen bezlerdendir Lenf bezlerinde meydana gelebilecek en ufak bir aksaklık bile insan vücuduna sağlık bakımından pek çok hasar meydana getirmektedir. Tüberküloz isim bakımından halk arasında kullanılan ismi değildir. Tüberküloz tıbbi bir terimdir. Tüberküloz halk arasındaki ismi veremdir. Verem solunum sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Verem eskiden tedavisi olmayan yaygın ve bulaşıcı bir hastalıktı. Tedavisi olmaya bir hastalıktır. Fakat bulunan verem aşısı sayesinde hastalığın tedavisi bulunmaktadır. Genellikle akciğere bulaşan bir bakteri sonucu oluşmaktadır.

  Lenf Bezi Tüberkülozu tam tabiriyle veremdir. Daha doğrusu bir verem çeşididir. Bu durumla karşı karşıya kalan bir kişi normal vereme göre daha büyük bir tehlikenin içindedir. Çünkü lenf bezleri kişinin bağışıklık sisteminin merkez bezleridir. Herhangi bir şekilde buluşan bakteri hızlı bir şekilde başka lenf bezlerine bulaşmaktadır. Lenf Bezi Tüberkülozu normal veremde olduğu gibi akciğer ve akciğere yakın dokularda meydana gelmemektedir. Bu yüzden Lenf Bezi Tüberkülozunun tıp alanındaki diğer bir ismi akciğer dışı tüberkülozudur. Hastalığın ilk ortaya çıktığı yer genellikle akciğer ile bağlantısı olmayan en yakın organların bulunduğu yerlerdir. Lenf Bezi Tüberkülozu ortaya çıktığı lenf bezleri genellikle karın bölgesindeki ve boğazdaki lenf bezleridir.

  Lenf Bezi TüberkülozuLenf Bezi Tüberkülozu yani lenf bezi veremi ne kadar tehlikeli bir hastalık olsa da tedavi yöntemi basittir. Fakat her hastalıkta da olduğu gibi kişinin Lenf Bezi Tüberkülozu için gerekli tedavinin iş görebilmesi için kişinin en erken zamanda var olan belirtiler karşısında gerekli olan cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Veremin tedavisi bulunduğundan bulunduğundan beri veremin diğer çeşitleri için gerekli olan tedavi yöntemleri ve aşı ile tedaviler bulunmuştur.
  ]]>
  Kasık Lenf Bezi Büyümesi https://www.lenf.gen.tr/kasik-lenf-bezi-buyumesi.html Thu, 22 Nov 2018 10:24:42 +0000 Kasık Lenf Bezi Büyümesi, özellikle iyi olduğu düşünülmektedir. Çünkü lenf bezlerinin büyümesi vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin sağlıklı çalıştığının göstergesi olarak bilinmektedir. Kasık lenf bezler Kasık Lenf Bezi Büyümesi, özellikle iyi olduğu düşünülmektedir. Çünkü lenf bezlerinin büyümesi vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin sağlıklı çalıştığının göstergesi olarak bilinmektedir. Kasık lenf bezlerinin büyümesi ve vücutta bulunan diğer lenf bezlerinin büyümesi de bu kadar iyi olduğu düşünülmesi yanı sıra birde lenf bezlerinin şişmesi ve büyümesi ayrıca çok ciddi hastalıklara neden olacağı da bilinmektedir. Kasık lenf bezlerinin büyümesi ve şişmesi bu bezelerin kişiyi hastalıklara karşı koruyan beyaz kan hücreleri ve antikorlar olan sıvı seviyesinin artması ile bilinmektedir. Genellikle kasık lenf bezlerinin boyu yarım cm olmaktadır. Bu lenf bezlerinin büyümesi sırasında enfeksiyon kapması sonucunda lenf bezlerinin beyaz kan hücrelerini üretmesi sonucunda kasıkta lenf bezlerinin büyümesi ile sonuçlanmaktadır. Beyaz kan hücrelerinin çoğalması sonrasında çoğalan hücreler kan dolaşımına giderek vücutta oluşan mikroplara karşı savaşmaya başlamaktadır. Ve bununla birlikte vücut savunma sistemi mikroplarla olan savaşı kazanarak vücudu mikroplara karşı korumuş olmaktadır.

  Kasık Lenf Bezi Büyümesi Nedenleri
  Lenf bezleri beyaz kan hücreleri yani lenfositlerin çoğalması ile oluşmaktadır. Vücutta görülen en küçük enfeksiyonlar bile kasık lenf bezlerinin büyümesine sebep olmaktadır. Ciltte oluşan tahriş ve tahriş sonucunda oluşan enfeksiyonlar ve bakteriyel hastalıklar bezelerin büyümesine sebep olmaktadır. Bunun için kasık bölgesinde oluşan en ufak tahriş ve yaralanma görülen bölge ılık su ve antiseptik ile temizlenmeli ancak herhangi bir iyileşme görülmüyor ise  hafife alınmamalı ve acil olarak uzman doktora görünmeli ve kasık bölgesi kontrol altına alınmalıdır. Kasık bölgesine büyüyen lenf bezleri nadiren de olsa ayak ve bacakta oluşan herhangi bir hastalığın habercisi olacağı da unutulmamalıdır. Genellikle şeker hastası olan kişiler bu duruma çok fazla maruz kalmaktadır. Kasıkta lenf bezi büyümesi kilo kayıpları ve özellikle gece terleme gibi sorunların görülmesi söz konusudur.  

  Kasık Lenf Bezi BüyümesiKasık Lenf Bezi Büyümesi Tedavisi
  Kasık lenf bezi büyümesi genellikle malign hastalıklarını işaret ettiğinden uygulanacak olan tedavi yöntemi öncelikle dahiliye bölümü, onkoloji veya hematoloji bölümlerine gidilmeli ve kasık lenf bezi büyümesi sebebinin kanser olup olmadığı nedenleri araştırılmalıdır. Şayet kasık lenf bezi büyümesi kanser gibi tehlikeli bir hastalığı işaret ediyor ise sırası ile ilgili hekim kbb uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve dermatoloji uzmanlarına sevk edilerek büyük çaplı bir araştırma yapılmalıdır. Bu hastalık özellikle karaciğer ve dalak büyümesi sonucunda oluşan bir hastalık türü olduğundan kasıkta lenf bezi büyümesi de bu hastalığa bağlı olabileceğinden asla hafife alınmamalıdır.
  ]]>
  Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/cocuklarda-lenf-bezi-sismesi.html Fri, 23 Nov 2018 10:04:40 +0000 Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi, genellikle karşılaşılan ve anne babaları endişelendiren bir durumdur. Gelişme çağındaki çocuklar sık olarak enfeksiyona bağlı hastalıklar yaşayabilirler ve bu durumlarda lenf bezlerinde şişlik Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi, genellikle karşılaşılan ve anne babaları endişelendiren bir durumdur. Gelişme çağındaki çocuklar sık olarak enfeksiyona bağlı hastalıklar yaşayabilirler ve bu durumlarda lenf bezlerinde şişlik görülmesi normal kabul edilebilir. Bununla berber çocuklarda lenf bezi şişmesi ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir.

  Çocuklarda Lenf Bezi Şişlikleri Hangi Hastalıkların Belirtisidir:

  Çocukluk çağında lenf bezlerinde şişlik olması durumunda, bir enfeksiyon ile birlikte oluşan şişlikler bir kaç gün içinde kayboluyor ve 1 cm den küçük ise genellikle önemli değildir ve kendiliğinden geçer. 1 haftadan uzun süren, elle muayenede sert hissedilen, 1 cm den büyük lenf bezi şişlikleri ciddi bir duruma işaret edebilir ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Lenf bezi şişlikleri çocuklarda, enfeksiyona bağlı gelişebildiği gibi, lenfoma, lenfödem, lenfodönopati, hodgkin gibi ciddi hastalıklara da işaret ediyor olabilir. 
  Lenf bezi şişliklerinin önemli olduğu durumlarda tanı koymak için vakit kaybetmemek gerekir. Lenfoma/lösemi ile birlikte ilerleyebilir ve erken tanı çok önemlidir. Bilgisayarlı tomografi, ultrason ve kan tahlilleri ile hastalığın teşhisi derhal konulmalı ve tedavi için vakit kaybedilmemelidir.

  Çocuklarda Lenf Bezi ŞişmesiÇocuklarda Lenf Bezi Şişlikleri Nasıl Tedavi Edilir:

  Çocuklarda lenf bezi şişlikleri, eğer bir enfeksiyona bağlı ise, genellikle enfeksiyonun ortadan kalktığı durumlarda lenf bezlerindeki şişlikte ortadan kalkacaktır. Bademcik iltihabı gibi hastalıklarda ilerleyen zamanlarda tekrarlama olacağı için hekimler genellikle operasyon önerebilir. 
  Bunun dışında eğer lenflerdeki şişlik daha ciddi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, tedavisi daha komplike ve uzun sürelidir. Lenfoma hastalığı kanserin bir türüdür ve erken tanı tedavide çok önemlidir. Hodgkin ile birlikte ilerlemiyorsa genellikle ilaç tedavisi, kemoterapi, radyoterapi ile tedavi edilebilir. Çocuklarda lenf kanserlerinin tedavisinde yeni doğandan alınıp saklanan kordon kanındaki kök hücre çok önemlidir. Eğer çocuk yeni doğduğu zaman kordon kanı saklanmış ise gelecekte karşılaşabileceği bu gibi hastalıkların tedavisinde önemli ölçüde başarı sağlanır. Hodgkin hastalığında ise genellikle ameliyat ve arkasından kemoterapi radyoterapi uygulanır.
  ]]>
  Kol Altı Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/kol-alti-lenf-bezi-sismesi.html Sat, 24 Nov 2018 00:13:04 +0000 Koltuk altı lenf bezi şişmesi : Koltuk altı lenf bezleri kolumuzla omzumuzun birleştiği yerde kolumuzun iç kısımlarından başlar ve bayanlarda meme uçlarına kadar devam eder. Koltuk altı bezleri 3-5 mm büyüklüğünde nodüllerd Koltuk altı lenf bezi şişmesi : Koltuk altı lenf bezleri kolumuzla omzumuzun birleştiği yerde kolumuzun iç kısımlarından başlar ve bayanlarda meme uçlarına kadar devam eder. Koltuk altı bezleri 3-5 mm büyüklüğünde nodüllerden oluşur ve tanecikli bir yapıya sahiptir. Koltuk altı lenf bezi şişmesi bir çok hastalığın habercisi olabilir. Bu hastalıklar genelde iltihaplar şeklindedir.

  Koltuk altı lenf bezi  şişmesi ve keçe gibi sertleşme  burada çıkan yaralar enfeksiyon olduğunu haber verir. Bir lenf bezinin bir santimden büyük olması her zaman için bir hastalık habercisidir. Koltuk altı lenf bezi şişmesi belirli bir alanda ise basit hastalıkları haber verir, fakat bu şişlikler koltuk altını ve memeyi kaplamışsa ciddi hastalıkları haber verir.

  Koltuk altı lenf bezi şişmesinin nedenleri :

  Habis koltuk altı lenf bezi şişmesi :
  • Lösemi
  • Akciğer kanseri
  • Meme kanseri
  • Non hodkin lenfoma
  • Hodkin lenfoma

  Antijenik koltuk altı lenf bezi şişmesi :
  • Alerjik reaksiyonlar
  •  Tifo aşısı
  • Çiçek aşısı
  • Kızamık, kabakulak gibi benzeri aşılarda
  Mantara bağlı şişlikler :
  • Sporotrikoz
  Bakteriyel koltuk altı lenf bezi şişmeleri :
  • Lenfanjit
  • Kedi tırnağı hastalığı
  • Lenfadenit
  • Enfeksiyonlar
  Viral koltuk altı lenf bezi şişmesi :
  • Zona 
  • Suçiçeği
  •  Aids ( nadiren karşılaşılan bir durumdur )
  • Enfeksiyöz mononükleo
  Kol Altı Lenf Bezi ŞişmesiKısaca : Koltuk altı lenf bezi şişmesi küçük bir alanda bulunuyorsa izlenmeye alınmalıdır. Eğer büyük bir alanı kaplamışsa mutlaka doktora gitmek gerekir. Ayrıca bu şişlikler sürekli veya aynı yerde olmayabilir değişik bölgelerde çıkabilir böyle gezici şişlikler de mutlaka acil olarak doktora gösterilmelidir.
  ]]>
  Vücuttaki Lenf Bezleri https://www.lenf.gen.tr/vucuttaki-lenf-bezleri.html Sat, 24 Nov 2018 20:00:29 +0000 Vücuttaki lenf bezleri, hemen hemen her bölgesin de yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf bezi, pirinç tanesinden zeytin tanesi boyuna kadar değişen boyutlarda bir bezdir. Vücuttaki lenf bezleri, hemen hemen her bölgesin de yayılmış olan lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf bezi, pirinç tanesinden zeytin tanesi boyuna kadar değişen boyutlarda bir bezdir. Lenf bezleri yüzeysel, derinin ya da vücudun her tarafına dağılmış olarak bilinir. Yüzeysel olanları boyun, koltuk altı ve kasıklardadır. Lenf bezleri damarları ve lenfatik dokudan meydana gelen sisteme lenfatik sistem denir. Lenf damarları içindeki lenf sıvısının görevi ve bağışıklık hücrelerimize taşımaktadır. Lenf dokularımız ise dalak, bademcikler, ince bağırsak, apandist gibi organlarda oluşur. 

  Lenf bezleri, vücut sıvılarına karışan yabancı maddeleri süzmeye yarar. Lenf bezleri böylece bir yandan zararlı maddeleri yok ederken öte yandan da bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar üretme de faydalıdır. Lenf bezleri oluşumunda ve büyümesinde genellikle boyunda, koltuk altında yada kasıklarda oluşur. Bu büyümeleri ileri safhalarda kötüye çevirme olasılığı vardır. Lenf bezleri vücuda yayılmış kümecikler şeklindedir. Bu kümelerdeki  lenf bezlerinin düğümleri, boyutları bir top iğne başı büyüklüğündedir. Bir nohut bazen de bir fasulye tanesi büyüklüğüne kadar farlılık gösterir. 

  Vücuttaki Lenf BezleriVücuttaki lenf bezleri özellikle vücudumuzun, boyun ve çene altında, damak ve bademciklerde, koltuk altında, timüs bezinde, kasık bölgesinde, ince bağırsaklarda, dalakta, diz arkasında, göğüs boşluğu içinde gibi bölgelerde oluşur. Bu bölgeler de kümelenmişlerdir. Bölgedeki lenf düğümleri farklı görevler üstlenerek vücudun çalışmasını düzenlerler. Bu lenf bezlerini koltuk altında bir şişlik görüldüğün de lenfin büyümesiyle alakalı olabilir. Kasıklardaki lenf bezlerinin büyümesi çok daha kolay oluşur ve kolaylıkla iltihap kapabilir. Boyun da burun da ve agız için de oluşan enfeksiyonlarda lenf bezleri koruyucu olarak görev yapar ve korur. Vücudumuzdaki lenf bezlerinin yerleri belirlidir. 

  ]]>
  Boyun Lenf Bezleri https://www.lenf.gen.tr/boyun-lenf-bezleri.html Sun, 25 Nov 2018 15:55:24 +0000 Boyun Lenf Bezleri, hemen hemen vücudun her yerine yayılmış lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Hemen hemen hepimiz kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarımız da zaman zaman ç Boyun Lenf Bezleri, hemen hemen vücudun her yerine yayılmış lenfatik sistem adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Hemen hemen hepimiz kulak altında, boyunun her iki tarafında, çene ve koltuk altlarımız da zaman zaman çıkan bezelerin  yabancısı değilizdir. Genelde bir santimetreye kadar olanları normal kabul edilmektedir, daha büyük bezeler mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir. Genellikle bu bezeler bir enfeksiyon habercisidir. Boyunda kulak ön ve arkasında, boyun yanları ve ortasında boyunda en büyük kasın ön, arka ve altında oluşurlar. Baş ve boyunda herhangi bir yere vücutta zarar verme riski olan bir olay varsa bu bezeler şişer ve irileşir. Kanserin büyük bir yayılımı lenf yollarıyla olmaktadır.

  Boyun lenf bezlerinin şişmesi, irileşmesi her zaman kanser habercisi değildir bunun için hemen endişelenmeye gerek yoktur. Çocuklarda genellikle enfeksiyonlara bağlı boyun lenf bezlerinde şişme olur. Bademcik ve dişlerin yaptığı apseler şişmelere neden olur. Fakat kırk yaşını geçmiş insanlarda enfeksiyonların yanı sıra kanser riski göz önünde bulundurulmalıdır. Boyun orta hattında bulunan guatr gibi hastalıklarla karıştırılmamalıdır.

  Boyun lenf bezleri kanser kaynaklı olanların olası belirtileri:
  • Hastanın yaşı (40 üzeri ise)
  • Sert olması
  • Ağrı olmaması
  • Boyun lenf bezi şişliklerinin uzun süre geçmemesi 
  • Hastanın sigara alkol kullanması
  • Kulak alt hizasında olması
  • Birbirine yapışık gibi duran birden fazla beze olması
  Detaylı doktor muayenesi gerekir ve tümör  düşünülmüşse çıkması olası yerler iyice muayene edilir, gerekirse biopsi istenir. Sonuçlara göre cerrahi yada ilaçla tedavi yöntemi kullanılır.

  Boyun Lenf BezleriBoyun lenf bezleri enfeksiyon kaynaklı olanlar:
  • Ağrı olması
  • Ciltte kızarıklık olması
  • Bademcik, sinüzit, ağız içi gibi enfeksiyon durumun gözle görülebilmesi
  • Son zamanlarda ortaya çıkmış olması
  • Muayene sırasında bezelerin yumuşak olması.
  ]]>
  Çocuklarda Lenf Bezi Büyümesi https://www.lenf.gen.tr/cocuklarda-lenf-bezi-buyumesi.html Sun, 25 Nov 2018 22:37:39 +0000 Çocuklarda Lenf Bezi Büyümesi, Lenf bezleri, vücudumuzun çoğu bölgesinde bulunur. Bazıları derilerimize yakın, bazıları ise vücudumuzun iç kısımlarında bulunur. Lenf bezlerinin vücudumuzdaki amacı, vücudumuzdaki sıvılara Çocuklarda Lenf Bezi Büyümesi, Lenf bezleri, vücudumuzun çoğu bölgesinde bulunur. Bazıları derilerimize yakın, bazıları ise vücudumuzun iç kısımlarında bulunur. Lenf bezlerinin vücudumuzdaki amacı, vücudumuzdaki sıvılara karışan zararlı maddeleri vücudumuzdan terleme yöntemi ile atmasıdır. Bunu yaparak zararlı maddeleri yok ederek ve vücudumuza o zararlı maddeler için bağışıklı sistemimizi güçlendirmeye yarayacak antikorlar üretir. Lenf bezlerinin, vücutta normal kapladığı boyutlar bir milimetre ve 2 santimetre arasında değişir. 

  Çocuklarda Lenf Bezi Büyümesini Neden Olur

  Çocuklarda lenf bezi büyümesinin nedenini tespit etmez için öncelikle lenf bezlerinin sayısı, büyüklüğü, çevre dokusu ile ilişkisi, kıvamı ve yeri. Doğru teşhis koymak her zaman için önemlidir aksi taktirde sıkıntılar çıkabilir. Çocuklarda lenf bezi büyümesinin olduğunu anlamak için bazı belirtiler vardır. Bunlar döküntü, kansızlık, ateş, kilo kaybı ve gece terlemesidir. Bu belirtileri düzgün bir şekilde gözlemlemek ya da değerlendirmek için buna sebebiyet olabilecek ilaçların kullanılmış olmasına bakılması, büyüme hızı, lenf bezinin yaygınlığı, lenf bezlerinin çevre dokulara hareketli veya yapışık olması. Eğer bir doktor muayenesi ile birlikte lenf bezleri ele avuca gelmiş bir durumda ise dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır;
  • Kıvamı: Lenf bezlerinde şişkinlik sert bezeler, kanser bulgusu olabilir. Sakız kıvamında olan bezler ise lenf kanseri bulgusu olabilir. Yumuşak olan bezeler ise genellikle mikrop kapmış veya enfeksiyon kapmış lenf bezleridir. 
  • Hassasiyet ve Ağrılar: Lenf bezleri, hızlı bir şekilde büyür ve hacim alırsa ağrıya neden olur. Ağrılar genellikle iltihap veya kızarıklık sayesinde olsa da nadiren bir kanserli lenf bezinden kaynaklanabilir.
  • Lenf Bezi Büyüklüğü: Büyümüş olan lenf bezimiz, 1 cm'den büyük ise önemli bir hastalık yaratabilir. Bir uzmanla görüşünüz.
  Çocuklarda Lenf Bezi BüyümesiÇocuklarda Lenf Bezi Büyümesi Tedavisi

  Çocuklarda lenf bezi büyümesini tedavi etmek için, muayenelerden sonra sıkıntıyı yaratan şeyin ne olduğunu öğrenip, dikkatli bir şekilde tedavi yapılmalıdır. Zaten çoğu lenf bezi büyümesi enfeksiyonlardan kaynaklandığı için sadece ilaç tedavisi ile geçirilebilir. Ancak lösemi/lenfoma ve diğer çocukluk kanserleri dikkate alınması gerektiği gibi aynı zamanda bu hastalıklara uygun tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. 
  ]]>
  Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/lenf-nodu.html Mon, 26 Nov 2018 04:57:31 +0000 Lenf nodu; dış ortamdan vücudumuza giren mikroorganizmalarla  vücudun savaştığı, direnç gösterdiği savunma yapılarıdır. Lenf nodu (beze) boyunda, koltuk altında, ensede, kulak çevresinde, dirsek bölgesinde, kasıklarda Lenf nodu; dış ortamdan vücudumuza giren mikroorganizmalarla  vücudun savaştığı, direnç gösterdiği savunma yapılarıdır. Lenf nodu (beze) boyunda, koltuk altında, ensede, kulak çevresinde, dirsek bölgesinde, kasıklarda ve karın içi organlar ile göğüs boşluğunda bulunurlar. Bulaşıcı hastalıkların seyri esnasında bezeler büyüyebildiği gibi, bazı kanserlerle beraber bulunması nedeni ile korkutucu olabilmektedir. Bu nedenle erken tanı konması çok önemlidir. 

  Tıpta lenf bezinin büyümesine lenfadenopati denilmektedir. Lenfadenopatilerin çoğu iyi huyludur. Yalnız enfeksiyonlar ve bazı kanser türlerinde ilk bulgu olarak da karşılaşılabilir. Bu hastalarda tanıda geç kalınması önemli tıbbi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle doktor için lenf nodlarının iyi değerlendirilmesi çok önemlidir.

  1 cm altında lenfadenopati önem arz etmez. Boyunda ve kasıkta 1,5 cm üzeri lenf nodları patolojiktir ve araştırılması gerekir. Kulak arkası ve kafa arkası lenf nodları genellikle enfeksiyoz kaynaklıdır. Karında 2 cm büyük, göğüs boşluğunda 1,5 cm büyük lenf nodları patolojiktir. Bazı araştırmacılar lenf nodu volümünü önemsemektedir. Genellikle 1,5x1,5 cm'den büyük  lenf nodları kötü huylu kanser olasılığının normale göre 13 kat fazla olduğu bilinmektedir.

  İki haftadan kısa süreli olan lenfadenopatiler çoğunlukla enfeksiyoz kaynaklıdır. İki haftadan uzun öyküde ise viral enfeksiyonlar, HIV, tüberküloz, kötü huylu kanserler, otoimmün hastalıklar düşünülmektedir. Evde kedi, köpek besleyen, ziraat ve tarımla uğraşanlar, ailede tüberküloz öyküsü hastalığın tanısın konması  için yol gösterici olabilir. Uzun süreli kullanılan ilaçlar lenfadenopatiye yol açabilir. Lenf bezi büyüklüğü yanında, kas ağrısı ve eklem ağrısı varsa bu durum genelde viral enfeksiyona işarettir. Lenf nodu hassas, kızarık ve ağrılı olması iltihaplı bir olaya işaret eder. Boyunda lenf büyümesi varsa ayrıntılı olarak kulak-burun-boğaz ve diş muayenesi de ayrıca yapılmalıdır. Hem enfeksiyonlar  hemde kötü huylu kanserler için önemlidir.

  Lenf NoduLenf nodu büyümelerinde görülen hastalıklar:
  • Kızıl, kızamıkçık, kızamık ve diğer viral enfeksiyonlar
  • Tüberküloz
  • Eritema, nodozum gibi deri hastalıkları
  • Streptokokal enfeksiyonlar
  • İlaç reaksiyonları
  • Sarkoidoz
  • Enfeksiyöz mononükleozis, toksoplazmasiz
  • Frengi
  • Dermatomyozit, sistemik lupus eritematozus gibi doku hastalıkları
  • Lösemiler, nöroblastom ve ileri evre Hodgkin dışı lenfomalar gibi kanserlerde görülür.
  ]]> Yanakta Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/yanakta-lenf-bezi-sismesi.html Mon, 26 Nov 2018 20:30:23 +0000 Yanakta Lenf Bezi Şişmesi hakkında bilgi vermeden önce size lenf bezlerinden kısaca bahsedeceğim. Lenf bezleri dolaşım sısıteminden sonra en çok işlev gören bağışıklık sisteminde yardım eden bezleridir. Vücudun pek çok yer Yanakta Lenf Bezi Şişmesi hakkında bilgi vermeden önce size lenf bezlerinden kısaca bahsedeceğim. Lenf bezleri dolaşım sısıteminden sonra en çok işlev gören bağışıklık sisteminde yardım eden bezleridir. Vücudun pek çok yerinde bulunmaktadır. Bunlarda meydana gelen en ufak bir sıkıntı bütün vücudu etkilemektedir. Çünkü vücudun pek çok yerine yayılmış durumdadır.

  Yanakta Lenf Bezi Şişmesi denilen şey aslında yanakta meydana gelen bir şişme değildir. Ağız içinde meydana gelen şişmelerdir. Ağız içimizde bulunan tükürük bezlerinde meydana gelen şişmelerdir. Bu genellikle tükürük bezimizin çalışmasının engellemektedir. Bu yüzden kişi ağzına bir şeyler almakta zorlamaktadır. Hatta bazen bu durum nedeniyle bezler dile kadar şişmekte ve kişinin ölümüne neden olmaktadır. Bu yüzden en kısa sürede doktora başvurulması gerekmektedir.

  Yanakta Lenf Bezi Şişmesi ile karşı karşıya kalan kişi kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Çünkü meydana gelen şişme kanser ihtimali de olabilir.

  Yanakta Lenf Bezi Şişmesi Nedenleri:
  • Tıkanıklık
  • Enflamasyon
  • Enfeksiyon 
  • Tümör
  Yanakta Lenf Bezi Şişmesi nedenlerinden biri olan tıkanma genellikle yemek yeme gerçekleşirken fark edilmektedir. Kişi çiğnemede ve yutkunmada sıkıntı yaşamaktadır. Tıkanmanın meydana gelmesinin temel nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tahminlere göre kişide tükürük bezlerinde meydana gelen tıkanmalar sonucu oluşmaktadır. Bu durum sonucu lenf bezi olan tükürük bezleri şişmeye başlar. Enflamasyon ise tıkanıklık durumu ile aynı durumdur. Fakat şişlik genellikle yemek yerken şişmekte sonra ise şişlik ortadan kalkmaktadır. Enfeksiyon ise tükürük bezlerinin enfeksiyon kapması sonucu işlevini yerine getirememesi ve bu neden dolayı lenf bezinin şişmesidir. Diğer bir neden ise lenf bezinde tümör meydana gelmesidir.

  Yanakta Lenf Bezi ŞişmesiYanak Lenf Bezi Şişmesi tedavi yöntemi olarak iki çeşit bulunmaktadır. Biri ilaç yöntemi ve ışın tedavisi ile kişinin lenf bezinde oluşan taşlaşmış yapının küçültülmesidir. Diğer bir yöntem ise ameliyat ile alınacak boyutta ve var olan tükür bezi yapısını bozmayacak ise ameliyat ile alınmasıdır.
  ]]>
  Akciğerde Lenf Bezi Büyümesi https://www.lenf.gen.tr/akcigerde-lenf-bezi-buyumesi.html Tue, 27 Nov 2018 11:27:04 +0000 Akciğerde Lenf Bezi Büyümesi; Lenf bezleri vücutta yaygın olarak bulunan küçük oluşumlara verilen addır. Damarlarla dokular arasında besin maddelerini taşıyan lenfatik sistemin bir parçası olan lenf bezleri, akmakta olan lenf s Akciğerde Lenf Bezi Büyümesi; Lenf bezleri vücutta yaygın olarak bulunan küçük oluşumlara verilen addır. Damarlarla dokular arasında besin maddelerini taşıyan lenfatik sistemin bir parçası olan lenf bezleri, akmakta olan lenf sıvısını süzer ve akyuvarların tahrip ettiği mikropları ayıklama gibi bir işlevi vardır. Eğer ki lenf bezlerinin bu atıkları temizleme gibi bir işlevi olmasaydı dokular arasında biriken zararlı maddeler nedeniyle insanlar bir kaç saat içinde hayatını kaybedebilirdi. Tüm vücutta yaygın olarak bulunan lenf bezleri yüzeysel ve derin olamak üzere ikiye ayrılır.
  • Yüzeysel lenf bezleri; boyun, koltuk altı, kasık bölgesinde
  • Derin lenf bezleri; göğüs duvarı ve karın bölgesinde
  Vücudun herhangi bir yerinde geçirilmiş enfeksiyona bağlı olarak oluşan küçük lenf bezleri elle hissedilebilir. Bu lenf bezlerinin büyüklüğü 1 cm'den küçüktür. Büyüklüğü 1 cm'den büyük olan lenf bezleri büyümesi devam ediyorsa mutlaka kontrol ve tedavi edilmelidir. Özellikle de köprücük kemiği üzerinde oluşan her lenf bezi istisnasız olarak büyüklüğüne bakılmaksızın incelenmesi gereklidir. Çünkü köprücük kemiği üzerinde oluşan lenf bezleri akciğer, boyun, meme, karın bölgesinde oluşan enfeksiyon veya tümör sebebiyle büyür. Her lenf bezi büyümesi korkulacak bir durum değildir. Bazı durumlarda enfeksiyon nedeniyle oluşan bezeler bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Lenf bezlerindeki büyümeler tüm vücuda yayılmış olabilir. Akciğerde lenf bezi büyümesi olduğunda genellikle Kanser veya AIDS araştırması yapılmaktadır. 

  Akciğer kanseri; Akciğer kanseri yayılmışsa burada şişmiş veya akciğerde lenf bezi büyümesi yaygındır. Ayrıca akciğer büyüyebilir ve sarılığa neden olabilir, kemiklerde ağrıya kırılmaya neden olabilir. Akciğer kanserinde belirtiler;
  • Ateş
  • Halsizlik
  • Kilo kaybı
  • Eklemlerde ve kemiklerde ağrı
  • Beyin fonksiyonu ve bellik sorunu
  • Genel güçsüzlük
  • Kanama ve pıhtılaşma
  Akciğerde Lenf Bezi BüyümesiTedavi yöntemi; 
  • Ameliyat
  • Işın tedavisi
  • Kemoterapi
  • Diğer tedavi yöntemleri
  Kanseri önlemenin yolları; 
  • Tütün veya alkol kullanmamak
  • Genetik durumlarda( bir yakınınızda bulunması sizde oluşma olasılığını artırmaktadır, erken teşhis çok önemlidir.)
  • Dikkatli doğru beslenmek
  • Kaliteli yaşam
  • Stres
  • En önemli önlem ise belirli aralıklarla kontrol olarak erken teşhis akciğerde lenf bezi büyümesi gibi sonuçlara neden olan bu hastalığın önlenmesinde en önemli etkendir.
  ]]>
  Bebeklerde Lenf Bezi Büyümesi https://www.lenf.gen.tr/bebeklerde-lenf-bezi-buyumesi.html Tue, 27 Nov 2018 18:36:25 +0000 Bebeklerde lenf bezi büyümesi, Lenf bezi, insan vücuduna girmeye çalışan bazı zararlı enfeksiyonlarına karşı tam bir savunma mekanizmasıdır. Dışarıdan bazı yollar ile insan vücuduna girmeye çalışan enfeksiyonlar ile sava Bebeklerde lenf bezi büyümesi, Lenf bezi, insan vücuduna girmeye çalışan bazı zararlı enfeksiyonlarına karşı tam bir savunma mekanizmasıdır. Dışarıdan bazı yollar ile insan vücuduna girmeye çalışan enfeksiyonlar ile savaşmak üzere gerekli olan antikorları üreten bazı hücreler yardımı ile bu bezlere karşı nüfus etmesini sağlar. Lenf bezlerine nüfus etmeye çalışan bu zararlı enfeksiyonlar bu bu bezlere yaklaşır iken nüfusu engellemeye çalışan hücreler artış gösterir. İşte bu hücreler sayesinde vücut hemen işaret alarak kendini otomatik olarak savunmaya alır. Lenf bezleri bazı durumlarda savunmasız bir hale gelmeye başlar ve içeriye girmeye çalışan enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalarak lenf bezlerinde şişme meydana gelmesine neden olur. Lenf bezleri şişmesi hemen hemen her yaştan ve farklı bünyeye sahip olan insanda görülür ancak en fazla da bebeklerde görünen bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi ise bebeklerin savunma mekanizması ve genel durumlarının oldukça zayıf ve dirençsiz bir yapıya sahip olmalarından kaynaklanır. Bebekler dirençsiz ve savunmasız bir bünyeye sahip oldukları için vücuduna girmeye çalışan enfeksiyonlar çok rahat bir şekilde girer ve lenf bezlerinin şişmesine neden olur. Özellikle boyun bölgesi ve baş bölgesinde lenf bezlerinin en fazla şişmeye başladığı yerlerdir. Bebeklerde lenf bezi şişmesi ile birlikte şiştiği bölgede dışarıya doğru şişkinlik ve kızarıklık kendin belirti olarak göstermeye başlar. Ayrıca bu tür belirtilerin yanı sıra yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz içinde oluşan tahriş ve ağrıma hissi, halsizlik ve iştahsızlık gibi bir çok belirti de lenf bezi şişmesi rahatsızlığının ortaya çıkmaya başladığına karşı bir işarettir. Bebeklerde ağrının olduğu yer anlaşılmasının zor olabileceği için onlar için en önemli belirti terlemeleri ve yüksek ateşlerinin olmasıdır. 

  Bebeklerde Lenf Bezi BüyümesiBebeklerde lenf bezi büyümesinin sebepleri;
  • Lösemi gibi bazı hastalıklar yüzünden,
  • Grip, kızamık, soğuk algınlığı ve benzerindeki hastalıklardan dolayı vücuda giren mikrop, bakteri ve virüsler yüzünden,
  • Solunum yolları ve boğaz iltihabı gibi rahatsızlıklarından dolayı,
  • Bebeğe verilen bazı yiyecek yada içeceklerden dolayı vücuda giren enfeksiyonlardan,
  • Bebeğin biberon yada emziklerinde biriken mikroplardan,
  • Bazı sebeplerden dolayı kullanılmış olan ilaçlara karşı olan hassasiyetlerden,
  Yukarıda saymış olduğumuz tüm sebepler bebeklerde lenf bezi büyümesi için etken olan durumlardır. Görüldüğü üzere bebeklerin hassas bünyelerinin savunmasız bir şekilde enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalmalarından dolayı ortaya çıkar. Yapılan testler ve tahliller sonucundan lenf bezi şişmesine neden olan durum öğrenilip uygun olan tedaviye başlanır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları bebeğinize düzenli ve ölçeğine uygun olarak verin ve onu enfeksiyon durumlarına karşı koruyun. Ayrıca bebeğin vücut direncinin artması için anne sütü her gün verin ve ayrıca vitamin ve protein destekleyici besinler kullanmasına özen gösterin. Bebeğinizi biberonun veya kullanmış olduğu emziğinin temizliğine özen göstererek kaynar su içinde haftalık olarak bekleterek öyle kullanın. Bu tür önlemler alınır ise bebek bu hastalıktan kurtulur ve vücut direnci artarak hastalıklara karşı daha savunmalı bir hale gelir.
  ]]>
  Benign Lenf Nodu https://www.lenf.gen.tr/benign-lenf-nodu.html Wed, 28 Nov 2018 05:51:21 +0000 Benign Lenf Nodu, Tıp alanında lenfadenopati olarak bilinen benign lenf nodu rahatsızlığı kısaca LAP olarak adlandırılır. Benign lenf nodu hastalık türü birden fazla lenf nodunun anormal olarak büyümesi, miktar olarak artmas Benign Lenf Nodu, Tıp alanında lenfadenopati olarak bilinen benign lenf nodu rahatsızlığı kısaca LAP olarak adlandırılır. Benign lenf nodu hastalık türü birden fazla lenf nodunun anormal olarak büyümesi, miktar olarak artması ve çapında belirginleşme olarak tanımlanır. Benign lenf nodu rahatsızlığı iyi huylu olabileceği gibi tedaviye başlanmadığı durumlarda veya altta yatmakta olan nedenlerden dolayı malign olabilir. Benign lenf nodu enfeksiyona karşı gelişebilen sekonder lenf nodu büyümesi olarak da ifade edilir. Yapılan test sonuçlarının reaktif çıkması oldukça iyidir. Ancak nonreaktif çıkması ise kötü bir durumdur. 

  Benign lenf nodu büyüklüğü;

  • Dirsek bölgesinde oluşan nodlarda: 0.5 santimetreyi aşmış ise
  • Bir santimetreyi aşmış ise
  • Kasık bölgesinde oluşan nodların ise: 1.5 santimetreyi aşmış ise anormal olarak kabul edilmektedir. Mutlaka doktor muayenesi, görüşü ve testlerine ihtiyaç vardır.

  Bening Lenf Hastalığında Nodların Büyümesine Etki Eden Faktörler

  • Ters ilaç reaksiyonları neden olur.
  • Enfeksiyonlar
  • Sarkoidoz
  • Otoimmün hastalıklar
  • Amiloidoz

  Benign Lenf Hastalığının Tanısının Konulması İçin;

  • Biyopsi yapılmalıdır.
  • Otuz yaşının altında olan kişilere monospor test yapılmaktadır.
  • Periferik yayma ile tam kan sayımı yapılır.
  • KBB muayenesi yapılır.

  Benign Lenf NoduBening Lenf Nodu Tedavisi

  Bening lenf nodunun tedavisinde yapılması gereken ilk yaklaşım lenf nodunun daha da büyümesinin önüne geçerek komşu dokularda oluşan hasarı en aza indirmektir. Bu neden ile öncelikle lenf nodunun büyümesine yol açan etken araştırılarak ortadan kaldırılmalıdır. Enfeksiyondan dolayı ise derhal oluşan enfeksiyon ortadan kaldırılmalıdır. Yapılacak olan ikinci aşama ise büyümüş bening lenf nodunun cerrahi yöntemle alınmasıdır. Bunu gerçekleştirmek için öncelikle biyopsi yapılmalı ve tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu anlaşılmalıdır.

  ]]>
  Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/kulak-arkasi-lenf-bezi-sismesi.html Wed, 28 Nov 2018 20:04:29 +0000 Kulak arkası lenf bezi şişmesi, belli bir sebepten dolayı kulağın arka kısmında bulunan lenf bezlerinin enfeksiyon kapması sonuncunda şişmeye başlamasına verilen addır. Lenf bezleri vücuda girmek isteyen enfeksiyon maddeler Kulak arkası lenf bezi şişmesi, belli bir sebepten dolayı kulağın arka kısmında bulunan lenf bezlerinin enfeksiyon kapması sonuncunda şişmeye başlamasına verilen addır. Lenf bezleri vücuda girmek isteyen enfeksiyon maddelerine karşı bir savunma mekanizması olan bir bezdir. Küçük ve bir fasulye büyüklüğünde olan bu lenf bezleri besin ve sıvıların saklanmasıyla birlikte kan dolaşımında bulunan ve vücut dokusunda bulunan atık maddelerin filtre olarak korunmasından önemli bir yeri vardır. Ayrıca bu durumun yanı sıra bu lenf bezleri vücuda girmeye çalışan bakteri, virüs, mikrop ve enfeksiyonların vücuda girmesine engel olurlar. Kulak bölgesinde bulunan lenf bezleri de aynı bu şekilde enfeksiyonların vücuda girmesine engel olurlar. Genel olarak kulak bölgesinde bulunan lenf bezleri kulağın arka kısmında olurlar. Kulak arkasında bulunan lenf bezleri şişmeye başlayınca bulunduğu bölgede bir ceviz büyüklüğüne kadar şişerek ve kızarık bir renk almaya başlarlar. Büyümeye başlayan lenf bezinin içinde ise iltihap oluşmaya başlar. Ayrıca bu durumun yanı sıra kulak arkası lenf bezi şişmesi ortaya çıkmaya başladığı zaman bazı tür belirtiler kendini göstermeye başlar. 

  Kulak arkası lenf bezi şişmesi belirtileri;
  • Kulak arkasında lenf bezinin bulunduğu yerde şişme olması ve kızarmaya başlaması,
  • Kulak bölgesi ve çeneye doğru oluşan şiddetli ağrı hissi ve hassasiyet olması,
  • Çok yüksek derecede ateş olması ve gece yatarken bile terleme durumunun ortaya çıkması,
  • Çeneyi hareket ettirmede oluşan zorluk ve bir şeyler yerken yutmada zorluk gibi durumların yaşanması,
  • Boğaz ağrısı ve burun akıntısı durumun ortaya çıkmaya başlanması,
  Bu rahatsızlık grip yada soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtileri ile benzerlik gösterdiği için bu durumdan ayırt edecek en önemli fark kulak arkasında meydana gelen şişkinlik ve kızarıklık durumudur. Bu tür belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman kişi vakit kaybetmeden doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi olmalıdır. 

  Kulak Arkası Lenf Bezi ŞişmesiKulak arkası lenf bezi şişmesi rahatsızlığının nedenleri;
  • Üst solunum yolu, kafa bölgesi, göz veya kulak bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar,
  • Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarla beraber vücuda mikrop, bakteri veya bakteri girmesinden,
  • Lösemi kanseri ve gırtlak kanseri gibi önemli hastalıklar,
  • Fiziksel travma geçiren bir kişide yan etki olarak,
  • Yenilen veya içilen bir besinle vücuda enfeksiyon girmesiyle,
  • Herhangi bir sebepten dolayı kullanılmış olunan bir ilacın yan etkisi ve alerjik durumdan dolayı
  • Boğaz ve boğaz yollarında meydana gelen bir enfeksiyondan dolayı,
  Görüldüğü üzere zayıf bünyeye sahip olan kişilerin karşıdan gelen enfeksiyon durumlarına karşı dirençsiz kalması sonucunda bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Ancak belirtiler ortaya çıkar çıkmaz önlem alınmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli ve düzgün bir şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca vücut direncini arttırmak için vitamin ve protein yüklü besinlerin tüketilmesi de bu hastalığa karşı kişiyi koruyabilir. Kulak arkası lenf bezi şişmesi için ara ara buz koyarak şişin inmesi sağlanabilir. Bu tür önlemler alınarak kulak arkası lenf bezi şişmesi hastalığı ortadan kalkabilir ve hatta vücut direnci arttırıldığı için tüm hastalıklara karşı korunulabilir. 
  ]]> Lenf Ödemi Tedavisi https://www.lenf.gen.tr/lenf-odemi-tedavisi.html Wed, 28 Nov 2018 21:21:32 +0000 Lenf Ödemi Tedavisi, Hücreler bir sıvı ortamında bulunur. Hücrelerin içinde bulunduğu bu sıvıya lenf sıvısı ismi verilir. Bu sıvının vücuttaki miktarını dengeleyen sisteme de lenfatik sistem denir. Yani lenf kan Lenf Ödemi Tedavisi, Hücreler bir sıvı ortamında bulunur. Hücrelerin içinde bulunduğu bu sıvıya lenf sıvısı ismi verilir. Bu sıvının vücuttaki miktarını dengeleyen sisteme de lenfatik sistem denir. Yani lenf kanallarının bozulmasıyla oluşan vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan şişmelere sebep olan bir hastalık türüdür. Lenf sıvısının vücuttaki dolaşımını lenf kanalları sağlamaktadır. Genellikle lenf sıvısının dolaşıma girmesi gerekirken doku aralarına ve deri altına yayılması sonucu meydana gelir. Parazitler dışında kanser, kanser sonrası görülen ışın tedavisi, bazı ameliyatlarda hasar gören lenf yolları, travmalar ve mantar hastalıkları başlıca nedenleridir. Tropik bölgelerde ise bu hastalığa genellikle sivrisineklerin getirdiği parazitler yol açar. Lenf ödem oluşması nedeniyle vücutta sıvı birikimi sonucunda şişmeler görülür. Genetik olarak bakıldığı zaman doğuştan veya herhangi bir yaşta sebebi bilinmeyen bir şekilde başlamasıdır. Bunun dışında lenf ödem, lenfatik sistemdeki bozukluktan kaynaklanan dokularda görülen lenf sıvısının boşaltılamaması sonucu dokularda birikmesi nedeniyle bacaklarda ve kollarda görülen şişliktir. Aynı zamanda iki çeşit lenf ödem vardır.  Birincisi primer lenf ödem, lenf sisteminin genetik olarak bozuk olmasından dolayı kaynaklanır. Yani lenf damarları doğuştan az gelişmiştir yada hiç oluşmamıştır. İkincisi sekonder lenf ödem ise, lenf sisteminin cerrahi tedavisi, radyasyon tedavisi, felç, enfeksiyon ve çeşitli iltihabı durumlar veya diğer bazı nedenlerden dolayı hasar görmesi veya kesintiye uğramasından kaynaklanır.

  Lenf Ödemi Tedavisi Evrelere Göre Uygulanır;

  • Hafif; Doku bu evrede kola parmakla basıldığı zaman hafifçe çukurlaşır.
  • Ve bir süre devam eder. Bu evrede ise ödemde artma olur.
  • Orta; Bu dokular artık süngerimsi bir yapıya sahiptirler.
  • Parmakla basılan nokta hafifçe çukurlaşır ve kaldırıldığında tekrar düzelir.
  • Şiddetli; Doku ödem protein bakımından artık yoğundur.
  • Lenf ödemli doku fibrözite olmuştur. Tedaviden yanıt alma süreci gecikir.
  • Elefantiasis; Doku palpe edilemeyecek derecede serttir.
  • Doku bütünlüğü kaybolmuştur. Eksremitelerde fonksiyon kaybı görülebilir.
  • Dokuda dolaşımın ciddi derecede yaralar oluşabilir.
  • Kemik çıkıntılarının etrafında açılan yaralar özel bakım gerektirmektedir.   

  Lenf Ödemi TedavisiLenf Ödemi Tedavisi; Lenf ödemin iki türü bulunur. Doğuştan ve sonradan meydana gelendir. Doğuştan gelen lenf ödem de lenf damar veya lenf bezleri olmamasına karşın şişlik görünümü, ergenlik çağında belirir. Sonradan oluşan lenf ödem ise, lenf damarlarının hastalıklar üzerinde veya tedaviler sonucunda hasar görmüş olarak gelişir. Genellikle lenf ödem kroniktir. Bir kez geliştikten sonra hayat boyu devam eder. Bu nedenle lenf ödem tedavisi oldukça zordur. Çünkü şişen kollar veya bacaklar enfeksiyona çok yatkın olurlar. Çünkü böcek veya sinek ısırması gibi kaşıma olaylarında bile enfeksiyon başlayabilir. Bu enfeksiyon lenf damarları içerisinde olur. Yıllar geçtikçe şişlik yoğun bir şekilde artar. İlerleyen zamanda deri kalınlaşır ve olay giderek büyür. Tıbbi aşamada spor ve egzersiz önerisi verilir. Düzenli yapılan egzersizler ile vücut eski halini alır ve kaslar daha çok hareket ettiği için basınç azalır. Sonra hasta daha fazla hareket etmeye başlar. Yanı sıra cerrahi tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu cerrahi yöntemler içerisinde hacim küçültücü operasyonlardır. Yani lenfatiklerin drenajına girişimleri ile iki seçeneğin aynı anda uygulanması şeklinde tedavi yöntemleri vardır. Cerrahi tedaviler hastayı biraz daha rahatlatır. Bu amaçla hasta kontrol altına alınarak hareket etmesi sağlanacaktır.

  ]]>
  Reaktif Lenf Nodları https://www.lenf.gen.tr/reaktif-lenf-nodlari.html Thu, 29 Nov 2018 15:46:11 +0000 Reaktif Lenf Nodları, kısaca beze anlamına gelmektedir. Vücudumuzun çeşitli birçok yerinde bulunan ve savunmamızı sağlayabilen bağışıklık sistemini oluşturan yapılardır. Reaktif nodlarına verebilecek en büyük örnek ba Reaktif Lenf Nodları, kısaca beze anlamına gelmektedir. Vücudumuzun çeşitli birçok yerinde bulunan ve savunmamızı sağlayabilen bağışıklık sistemini oluşturan yapılardır. Reaktif nodlarına verebilecek en büyük örnek bademciklerdir. Reaktif lenf nodu olarak oldukça fazla işlev gösteren bu bezelerin şişmesi durumu bulaşıcı bir hastalık ile olan savaşın göstergesidir. Yani lenf bezlerinde meydana gelen şişmeler çoğu zaman iyidir endişe etmenize gerek yoktur. Bu bezelerin şişmesi aynı zamanda da bir hastalığın atlatılmasının belirtisidir. Fakat bazı durumlarda ise reaktif lenf nodlarının görülmesi kanser gibi oldukça ciddi problemlerin belirtisi olmaktadır. Böyle bir durumda genellikle normal kabul edilmeyen şişmeler ile bunların çoğalarak artması gözlemlenir. Reaktif lenf nodları karın içi bazı organlarda, göğüste, koltuk altında, çenede, boğazda ve kulak arkasında bulunmaktadır. 

  Bunların şişip şişmediği dışarıdan bakıldığında anlaşıldığı gibi gereken testler sonucunda da anlaşılır. Böyle bir durumda yapılan testlerin sonuçlarında eğer şişme var ise bu reaktif anlamına gelir. Lenf nodunun reaktif çıkması kimi zaman enfeksiyondan dolayı olup iyileşmenin belirtisi iken kimi zamanda sistemik bir hastalığında habercisi olmaktadır. Bu durumda eğer gerek duyulur ise tedavi sürecine girilir ve tedaviye ancak doktor kontrolünde başlanır. Reaktif lenf nodları olaylarında eğer kanserleşme görülür ise en kısa zamanda ilaç tedavisine başlanılmalı ve sonrasında da kemoterapi uygulaması ile kişiyi eski sağlığına kavuşturmaktır. Bunun yapılabilmesi için hem hastalığın kaçıncı seviyede olduğuna hemi de doktorun vermiş olduğu karara bağlıdır. Lenf nodlarında şişkinlik veya şişmeler var ise geciktirmeden alanında uzman bir doktora giderek bu durumun tanısını kesinlikle koymalısınız. 

  Reaktif Lenf Nodları Ne Zaman Dikkat Edilmeli Ve Hastalık Bakımından Araştırmalı

  Bir santimetreden küçük olan bezeler genelde hastalık bulgusu olarak kabul edilmez. Ancak fasulye büyüklüğünde olan bezelerin başka bir bulgusu yok ise üstünde durulması gerektiği birçok kişide olacağı bilinmelidir. Boyutu bir buçuk santimetre üstünde ve dirsek bölgesinde 0.5 santimetre kasıkta 1,5 santimetre üstünde büyüklükleri var ise hastalık belirtisi olup olmadığının araştırılması gerekir. Fakat boyutu nasıl olur ise olsun omuz üzeri bezelerinin aksi ispat edilene kadar oldukça ciddi hastalıkların belirtisidir. Kulakla ense bölgesinde olan bezeler ise çoğunlukla enfeksiyöz hastalıklar içinde yer almaktadır.

  Reaktif Lenf NodlarıReaktif Lenf Nodları Büyümelerine Eşlik Eden Bulgular Nelerdir

  İki haftadan kısa süren beze büyümeleri çoğunluk ile enfeksiyöz den kaynaklanmaktadır. Ancak ikinci haftayı açmış büyümelerde ise kanserler, tüberküloz ve viral enfeksiyonlar akıla gelmektedir. Uzun süreli kullanılan ilaçlar (allopurinolsefalosporin, difenilhidantoin, kaptopril, primidon, altın tuzları, atenolol, suksinatlar, kinidin) beze büyümelerine sebep olmaktadırlar. Gece terlemeleri, oldukça fazla kilo kaybı ve ateş gibi eşlik eden bulgular ''lenfoma'' adı verilen beze kanserleri ile birlikte bulunmaktadırlar. Son zamanlarda geçirilmiş olan diş ile diş eti rahatsızlıkları, döküntü hastalıkları ve  üst solunum enfeksiyonları enfeksiyon hastalılarının belirtisi olabilir. 

  ]]>
  Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/lenf-bezi-sismesi.html Fri, 30 Nov 2018 04:21:59 +0000 Lenf bezi şişmesi, lenf, doku aralarında biriken sıvı ve protein yapılarının karışımıdır. Bu sıvı karışımı lenf sistemi yardımıyla kana geçmeden evvel lenf bezleri tarafından taranır. Tarama işlemi anında Lenf bezi şişmesi, lenf, doku aralarında biriken sıvı ve protein yapılarının karışımıdır. Bu sıvı karışımı lenf sistemi yardımıyla kana geçmeden evvel lenf bezleri tarafından taranır. Tarama işlemi anında bakteri ve başka zararlı maddeler süzülerek ayrıştırılır. Lenf bezi şişmesi lenf bezlerinin aşırı çalışmasıyla olur. Lenf bezi vücudun korunma mekanizması için önemli rol oynar. Lenf bezi sağlığını korumak için alınabilecek bazı önlemler vardır.

  Lenf bezi şişmesi nedenleri nelerdir

  Enfeksiyon: Lenf bezleri yoğun kan damarları ağı barındırır. Akyuvarlar lenf sıvısında taşınan mikroorganizmaları yok eder. Eğer kişi enfeksiyona maruz kalmışsa, vücudunda virüs ve bakteri oluşmuş demektir. Bu bakteri ve virüslerin yok olması için akyuvar sayısı ve işlevi artar ve arttıkça lenf bezlerinde şişme görülür. Lenf bezi şişmesi de genelde enfeksiyon kaynaklı olur. Lenf bezi şişmesine yol açan enfeksiyonlar;

  • Kedi tırmığı hastalığı
  • Beze humması
  • Kızamık
  • Soğuk algınlığı ve grip
  • Frengi
  • Bademcik iltihabı
  • Kronik kulak iltihabı
  • Diş eti iltihabı
  • Tüberküloz
  • AIDS
  • Streptokok boğaz ağrısı
  • Ağız içi yarası ve aft

  Enfeksiyon nedeniyle şişen lenf bezlerinin seyri genellikle ağrılı olur. Enfeksiyon kapılan bölge sınırlıysa bölgeye yakın alandaki lenf bezi şişer. Ağız içi iltihaplarda çene, kulak iltihaplarında ise boyun şişmesi görülür.

  Lenfoma: Vücutta oluşan tümör ya da kanser lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Bazı durumlarda lenf bezinin kendisinde tümör oluşabilir. Bu tür bir hastalık lenfoma olarak tanımlanır ve lenf bezleri direkt olarak şişer.

  Tümör: Vücutta herhangi bir alanda tümör gelişmişse bölgeye en yakın alanda olan lenf bezi şişer. Kadınlarda gelişen meme kanserinde koltuk altının kontrol edilmesinin nedeni bu durumdur. Lenf bezinin şişmesi kesin olarak tümör teşhisi için yeterli değildir. Ayrıca tümör bulunsa bile lenf bezi şişmesi tümörün iyi ya da kötü huylu olduğunu belirtmez. Tümör nedeniyle şişen lenf bezileri ağrısız olur ve bazı vakalarda lenf bezinin alınması gerekebilir.

  Lenf Bezi ŞişmesiDiğer nedenler

  • Lösemi
  • Kullanılan ilaçlar
  • Eklem iltihabı
  • Kene ısırığı
  • Mantar hastalıkları
  • Sıtma
  • Bacak, kasık ve cinsel organda enfeksiyon ya da yaralanmalar
  • El ve kolda oluşan yaralanmalar
  • Vücuda yabancı madde alınması olarak sıralanabilir.

  Lenf bezi şişmesi belirtileri nelerdir

  Lenf bezi vücudun tümünde bulunur. Kasık, koltuk altı, boyunda bulunanlar yüzeyseldir ve enfeksiyon durumlarında şişme görülür. Şişme haricinde yaşanan belirtiler ise;

  • Burun akıntısı, yüksek ateş, boğaz tahrişi
  • Lenf bezi şişmesiyle beraber ağrı hissi
  • Gece terlemesi
  • Lenf bezi üzerindeki ciltte kızarıklık ve hassasiyet
  • Lenf bezi tümör nedeniyle şişmişse sertlik görülür.

  Lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir

  Enfeksiyon tedavisi: Lenf bezi enfeksiyon kaynaklı olarak şişmişse virüs ya da bakteriyle mücadele etmek gerekir. Bakteri ya da virüsler kontrol altına alındığında lenf bezi şişliği engellenebilir. Ağrı ve enfeksiyonu gidermek için ağrı kesici ve aspirin reçete edilebilir. Bol su tüketimi, dinlenme ve vitamin takviyeleri iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olur.

  Kanser tedavisi: Lenf bezi şişmesi kanser ya da selim tümörlerse kanserin tedavi edilmesi ve tümörün alınması gerekir. Aksi halde lenf bezi şişmesi inmez. Bazı durumlarda lenf bezi şişmesini engellemek için kemoterapi işe yarayabilir. Bu gibi durumlarda tedavi doktor tarafından belirlenir. Lenf bezi şişmesi vücuda giren yabancı bir madde kaynaklıysa maddenin gerekli operasyonlarla alınması gerekir.

  Apseyi boşalt]]> Bebeklerde Lenf Bezi https://www.lenf.gen.tr/bebeklerde-lenf-bezi.html Fri, 30 Nov 2018 13:06:11 +0000 Bebeklerde Lenf Bezi; lenf bezi vücutta yaygın olarak bulunan ve bağışıklık sisteminde önemli görevleri olan ve vücudumuzu dış dünyaya karşı koruyan bezelerdir. Bebeklerdeki lenf bezleri bağışıklık sisteminin önemli bir pa Bebeklerde Lenf Bezi; lenf bezi vücutta yaygın olarak bulunan ve bağışıklık sisteminde önemli görevleri olan ve vücudumuzu dış dünyaya karşı koruyan bezelerdir. Bebeklerdeki lenf bezleri bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bebeklerdeki lenf bezinin vücuttaki en önemli görevi ise vücuda giren enfeksiyonlara karşı savaşmaktır. Bebek ve çocuklarda büyüyen lenf bezlerini  anne ve babalar ara ara kontrol etmeliler. Büyüyen lenf bezleri 1-2 hafta içinde eski haline dönmüyor ise zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bebek ve yetişkinlerde lenf bezleri genellikle boyun, diz arkası, koltuk altı, boyun, göğüs ve karın boşluğunda yer alırlar. Lenf bezlerinin insan vücudu için önemli bir yeri ve işlevi vardır. Bezeler farklı sebeplerden büyüyüp bebek, çocuk veya yetişkinlerde elle tutulup gözle görülür bir hale gelir. Hatta bu lenf bezleri yeni doğan bebeklerde bile küçük küçük bulunmaktadır.


  Bebeklerde Lenf BeziBebeklerde lenf bezi büyümesinin belirtileri;  lenf bezlerindeki bu büyümeler, bebeklerde ateş, kilo kaybı, kansızlık, gece terlemesi ve enfeksiyon gibi belirtiler görülür. Önemli olan bu hastalığı değerlendirirken  lenf bezlerinin büyüyüp, büyümediği, ne derecede yayıldığı, dokulara yapışıp yapışmadığı gibi belirtiler araştırılmalıdır. Lenf bezleri 1cm'den büyük ise mutlaka araştırılması gerekir. Ayrıca bebeklerdeki  lenf  bezleri sık sık kontrol etmekte fayda vardır, ağrı ve hassasiyetlerinin olup olmadığına bakılmalıdır. Bebeklerde lenf bezi ağrıması genellikle iltihaplanma sonucu oluşur. Bebeklerdeki lenf bezleri eğer yumuşak kıvamda ise korkmaya gerek yoktur. Çünkü bu durum genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Bebeklerde lenf bezi doktorun muayene ve gerekli gördüğü tahliller sayesinde kesinlik kazanır. 
  Bebeklerin bağışıklık sistemi tam gelişmediği için bebekler sık sık bakteriyel veya viral enfeksiyon geçirirler. Geçirilen her hastalıkla birlikte lenf bezleri de büyür. Bebeklerde en çok görülen üst solunum yolu enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlardan dolayı lenf bezleri sürekli büyük kalabilir.

  ]]>
  Lenf Damarları https://www.lenf.gen.tr/lenf-damarlari.html Sat, 01 Dec 2018 11:53:32 +0000 Lenf damarları, vücudun hemen hemen bütün dokularında bulunan ve içerisinde Lenf sıvısının bulunduğu bir damar yolu kurarlar. Bu damar yolunun bazı yerlerinde ise Lenf bezleri denilen özel yapılar vardır. Lenf dam
  Lenf damarları, vücudun hemen hemen bütün dokularında bulunan ve içerisinde Lenf sıvısının bulunduğu bir damar yolu kurarlar. Bu damar yolunun bazı yerlerinde ise Lenf bezleri denilen özel yapılar vardır. Lenf damar yolu ve bunların üstüne yerleşmiş olan lenf bezleri, organizmanın mikrop ve diğer hastalık etkenlerine karşı kurulmuş olan bir savaş ordusuna benzetilebilir. Bilindiği üzere atardamarlarla dokulara taşınan kan daha sonra kılcal damarların içine girer. Kılcal damarlar içerisinde kan sıvısının bir kısmı dokuların hücreler arası sıvısına karışır. Ardından bu sıvı dokulardaki kılcal lenf damarlarına doğru girer. Lenf damarları içine girmiş olan Lenf sıvısı olarak bilinen kan sıvısı, her ne kadar kan sıvısından kaynaklanmış olsa da onun bütün özelliklerini taşımaz. Len sıvısı içerisinde alyuvarlar hiç bulunmadığından dolayı bu sıvı hafif sarı veya renksizdir, sıvının kıvamı ise kan serumu kıvamına benzerdir. İçerisinde çok miktarda kanın lökosit hücreleri vardır. Lenf damarları içine giren len sıvısı, bu damarlar içinde yol alarak döngü şeklinde yeniden kan dolaşımına devam eder.  Görüldüğü üzere, kan sıvısının bir kısmı dokulara süzülür, burada bir süre dolaştıktan sonra lenf sıvısı olarak lenf damarlarına girer ve damarlar içerisinde ilerleyerek tekrar kan dolaşımına karışır. 

  Lenf Damarları Görevleri

  Bu yolculuk esnasında, lenf sıvısı çevreden yani dokulardan, kan dolaşımına taşınmış olur. Kılcal lenf damarları birleşerek daha büyük olan lenf damarlarına doğru açılırlar. Lenf damarları, çevreden merkeze doğru ilerlediğinde büyüyen bir biçimde yönelirken belli yerlerde lenf bezlerine açılırlar. Bir savaş ordusuna benzetebileceğimiz lenf bezleri, kendilerine açılan lenf damarının lenf sıvısını alarak bu sıvıyı denetler, korur ve kendilerinden çıkan diğer bir lenf damarı içine verirler. Bu olayda lenf sıvısını dokulardan lenf bezlerine ileten lenf damarlarına getirici lenf damarı, len bezinden çevreye taşıyan lenf damarına da götürücü lenf damarı denir. 

  Tüm lenf bezi kişilerin belli bir vücut bölgesinden gelen getirici lenf damarlarını alır. Başka bir deyimle, her lenf bezi vücudun belli bir bölgesinin lenf sıvısı denetimini yapar. Vücudun herhangi bir bölgesindeki bir doku yapısının, herhangi bir hastalık etkeni tarafından ele geçirilmesi durumunda o bölgedeki len sıvısı bu istila ile ilgili bütün bilgileri len damarları içinde ilerleyerek o bölgeden sorumlu olan lenf bezlerine iletirler. Bu bilgileri alan lenf bezi, yani vücut savunma mekanizmasının karakolu kendi olanakları ile o bölgede savaşmak için hücre yapıları gönderir. Bilinen bu hücre yapıları ise, Granülositler, Lenfositler, Makrofajlardır. Zararlı etkenlere karşı sürdürülen savaş bölgesel bir iltihap biçiminde meydana gelir. Lenf bezinin zararlı etkene açmış olduğu savaş bu düşman karşısında yetersiz olursa o zaman vücudun tüm bağışıklık sistemi devreye girerek zararlı etken alt edilmeye çalışılır. Kılcal lenf damarlarının duvarı, tek sıralı, kalın, korunaklı ve özel bir epitel hücre tarafından oluşturulmuştur. Bu epitel hücrelere ise "Endotel" hücreleri adı verilir. Daha büyük bir lenf damarlarının endotel hücrelerinin dış yüzeyi yağ dokusu ile kaplanmıştır. 

  Lenf DamarlarıBüyük lenf damarlarının duvarı üç tabakadan oluşmuştur bunlar aşağıdaki gibidir: 

 • İntima: İntima tabakası endotel hücreleri ve bunları dışarıdan koruyan lifsel bağ dokusu tarafından oluşturulmuştur.
 • Media Tabakası: İntima tabakasını dış kısmından sarar. Başlıca yapısı ise çembere benzer bir biçimde dizilmiş olan düz kas lifidir.
 • Adventisia Tabakası: Lenf damarları duvarının en dış kısmını oluşturur. Bu tabakanın yapısına da lifsel bağ dokuları ve düz kaslar katılmıştır.
]]> Boyun Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/boyun-lenf-bezi-sismesi.html Sat, 01 Dec 2018 13:14:31 +0000 Boyun Lenf Bezi Şişmesi, genellikle kişilerde aşırı derecede soğuk algınlığı ile ortaya çıkan viral enfeksiyon olarak bilinmektedir. Boyunda oluşan lenf bezi şişlikleri özellikle hastalarda çeşitli bakteri enfeksiyonları, Boyun Lenf Bezi Şişmesi, genellikle kişilerde aşırı derecede soğuk algınlığı ile ortaya çıkan viral enfeksiyon olarak bilinmektedir. Boyunda oluşan lenf bezi şişlikleri özellikle hastalarda çeşitli bakteri enfeksiyonları, boğaz enfeksiyonları ve diş enfeksiyonlarına sebep olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Ayrıca daha da önemlisi boyunda lenf bezi şişmeleri hastanın bağışıklık sistem hastalıklarına ve bazı kanser hastalıklarına sebep olduğu da bilinmektedir. Kısacası boyunda oluşan lenf bezi şişmeleri asal hafife alınacak bir durum olmayıp bu tür rahatsızlık yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden dalında uzman bir doktora görünülmesi çok önemlidir.

Boyun Lenf Bezi Şişmesi Nedenleri

Boyun lenf bezlerinde şişlikle birlikte oluşan bakteriler ve çeşitli virüsler çok ciddi enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bu tür oluşan enfeksiyonlar bir an önce tedavi edilmez ise uzun vadede çok ciddi hastalıklar ve komplikasyonlara sebep olduğu da ayrıca bilinenler arasındadır. Boyunda oluşan lenf bezi şişmesinin bilinen en yaygın nedenleri arasında ise;

 • En önde gelen sebep soğuk algınlığı (viral) üst solunun yolu enfeksiyonu
 • Çeşitli enfeksiyonlar özellikle kulak enfeksiyonları
 • İnfluenza yani grip
 • Dişte oluşan apseler
 • Kızamık ve kızamıkçık
 • Mononükleoz (viral enfeksiyon)
 • KabKabakulak
 • Boyun tükürük bezi enfeksiyonları
 • Tonsillit (bademcik iltihaplanması)
 • Bakteriyel boğaz enfeksiyonları

Boyun Lenf Bezi Şişmesi İle Oluşan Bulaşıcı Hastalıklar

 • Başta AIDS (HIV) virüsü
 • Çeşitli enfekte yaralar
 • Bakteriyel deri enfeksiyonları (selülit)
 • Kedi ısırması
 • Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar 
 • Çok ciddi akciğer enfeksiyonları
 • Toksoplazmoz (Paraziter enfeksiyonlar)
 • Apse oluşumu
 • Kızıl hastalığı
 • Kanser
Boyun lenf bezi şişmesi birde bulaşıcı olmayan hastalıklardan oluşmaktadır. Bu hastalıklar arasında ise;

 • Lenfatik obstrüksiyon (Lenf sistemi tıkanıklığı)
 • Çeşitli kronik yorgunluk sendromu 

Boyun lenf bezi şişmesi bağışıklık sistemi sorunlarına neden olur;

 • Vücudun kendi kendine sağlıklı doku ve hücrelere saldırdığı bozukluklar (sistemik lupus eritematozus)
 • Juvenil romatoid artrit
 • Eklem iltihabı, karakterize kronik otoimmün hastalıklar 

Boyun Lenf Bezi ŞişmesiSon olarak boyun lenf bezi şişmesine yol açan kanser çeşitleri; 

 • Lösemi
 • Non Hodgkin lenfoma
 • Metastas kanser
 • Hodgkin hastalığı
 • Ağız kanseri
 • Gırtlak kanseri
Boyun Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi
Boyun lenf bezi şişmesi olarak bilinen viral enfeksiyonlar genellikle kişinin kendi bakımı ile evde tedavisi mümkündür. Özenle ve dikkatli olarak yapılan evde bakım sayesinde boğaz lenf bezi şişlikleri kısa sürede iyileşme göstere bilir. Bu bakım sırasında hastanın bol miktarda sıvı çok önemlidir ayrıca çeşitli ağrı kesiciler ve uzun süreli bir dinlenme son olarak sıcak kompres uygulamaları ile hastalığın yenilmesi mümkün olmaktadır. Boğaz lenf bezleri şişmesinde hastalık ileri seviyede ise yani kronik şişlik, kızarıklık ve ağrı ve persistan gibi bakteriyel enfeksiyonlar görülüyorsa tıbbi tedavi alınması çok önemlidir. Bu tür bakteriyel durumlar söz konusu ise doktor tarafından acilen antibiyotik tedavi planı uygulanmalıdır. Boğaz lenf bezi şişmesi erken dönemde tedavi edilmediği sürede ise oluşan bakteriyel enfeksiyon hastanın kanına karışarak çok hızlı bir şekilde bütün vücuda yayılarak kişinin hayatını tehdit eden bir durum söz konusu olmaktadır. Ayrıca oluşan bakteriler lösemi ve çeşitli kanser türleri olarak yayılım göstererek kişinin hayatını kaybetmesine kader ilerleye bilmektedir.<]]> Faranjit Lenf Bezleri https://www.lenf.gen.tr/faranjit-lenf-bezleri.html Sun, 02 Dec 2018 10:09:24 +0000 Faranjit lenf bezleri, boğaz kısmının ağız ve burun boşluğunun arkasında, bademcik tarafında meydana gelen iltihaplanmadır. Soğuk algınlığı ve grip olarak rahatsızlık meydana gelir. Bunun sonucu boğaz mukazasına yerleşen v Faranjit lenf bezleri, boğaz kısmının ağız ve burun boşluğunun arkasında, bademcik tarafında meydana gelen iltihaplanmadır. Soğuk algınlığı ve grip olarak rahatsızlık meydana gelir. Bunun sonucu boğaz mukazasına yerleşen virüsler iltihaplanma oluşturur. Faranjit lenf bezleri rahatsızlığı üç ile on gün arasında iyileşme gösterir.

Faranjit lenf bezi rahatsızlığı en çok kimlerde görülür.
 • Burun kemiğinde eğrilik olanlar
 • Uyku düzeni bozuk olanlar
 • Alerjisi olanlar
 • Ağızdan nefes alanlar
 • Alkol ve tütün kullananlar
 • Stresli hayat yaşayanlar
Faranjit lenf bezleri rahatsızlığının belirtileri
 • Boğazda şişkinlik, yanma, ağrı, kızarıklık
 • Kuru öksürük
 • Burun akıntısı
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Tozlu ortamlara hassasiyet
 • Ses kısılması
 • Boğazda kaşınma, kuruluk hissi
 • Ağızdaki tükürüğün artması
 • Gıdalara hassasiyet
Rahatsız kişinin boğaz civarında şişlik ve kızarıklık görülür. Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler faranjit lenf bezi rahatsızlığının genel belirtileridir. Bu hastalığın iki türü vardır. Faranjit akut ve kronik olarak ayrılmaktadır. Birden gelişen ve meydana gelen aşırı iltihap oluşan akut faranjittir. Daha uzun sürer ve hafif rahatsızlıkla olanlar ise kronik faranjittir.

Akut faranjit lenf bezleri ve tedavisi

Hastalık pek çok kişide gözükebilir. Rahatsızlık virüs kökenli olduğu için erken teşhis ve tedavisi yapılamaz. İlk önce iltihaplanma meydana gelir. Sonra bademciklere sıçrar ve iltihablanıp şişer. Oradan  boğazın arka kısmına geçerek iltihabı yayar ve yüksek ateş ile beraber kulak ağrısı da meydana gelir. Akut faranjit lenf bezleri hastalığında şikayetler yalnızca boğazla sınırlı kalmaz. Bununla beraber yanma, kuruluk, ateş, halsizlik ve burun akıntısı da oluşur.

Hastaya antibiyotik ilaçlar ile beraber tedavi önerilir. Tedavi doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Hastayken kişinin sigara içmemesi gerekir. Ayrıca sigaralı ortamda bulunmamalıdır. Bol bol ılık su ve bitki çayı tüketilmelidir. Tuzlu suyla gargara yapılmalıdır.

Kronik faranjit lenf bezleri ve tedavisi

Bu rahatsızlıkta yutkun zorluğu, kuru öksürük söz konusudur. Yüksek ateş gibi belirtiler gözükmez. Kronik faranjit lenf bezleri rahatsızlığında boğaz kısmına sanki bir cisim takılmış gibi his oluşur. Bundan dolayı hastalar boğazlarını temizleyerek bu histen kurtulacağını zanneder fakat boğazını daha çok tahriş olur.

Tedavisi uzun süreli ve zordur. Rahatsızlık tam olarak ortadan kalkmaz. Pastil kullanımı etkisiz kalmaktadır. Dinlenmek önemlidir. Tozlu ve sigaralı ortamlardan uzak durulmalıdır. Faranjit lenf bezleri rahatsızlığı bulaşıcı olduğu için faranjit olan kişilerle temas kurulmamalıdır.

Faranjit Lenf BezleriFaranjit lenf bezleri rahatsızlığında dikkat edilmesi gerekenler
 • Bitki çayı tüketilmelidir.
 • Asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Ekşi, baharatlı ve acı gıdalar tüketilmemelidir.
 • Yüksek sesle konuşulmamalıdır.
 • Bolca ılık  sıvı tüketilmelidir.
 • Sigara ve tütün kullanımı ve ortamından uzak durulmalıdır.
 • Tozlu, kapalı ve nemsiz ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Uyku düzenine dikkat edilmelidir.
 • Vitamin desteği sağlamak
 • Burundan nefes almaya çalışmak
 • Aşırı sıcak ve soğuk gıdalar tüketmemek
]]>
Çene Altı Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/cene-alti-lenf-bezi-sismesi.html Mon, 03 Dec 2018 09:14:37 +0000 Çene altı lenf bezi şişmesi, Bir vücutta şişmiş ise bezler bu genellikle vücudun hayatın olağan akışında oluşan hastalıklara karşı koruma mekanizmasının iyi çalıştığının göstergesidir. Bunlardan 1 cm çapına ka Çene altı lenf bezi şişmesi, Bir vücutta şişmiş ise bezler bu genellikle vücudun hayatın olağan akışında oluşan hastalıklara karşı koruma mekanizmasının iyi çalıştığının göstergesidir. Bunlardan 1 cm çapına kadar büyüklükleri olanlar normal kabul edilebilir. Daha büyükleri de oluşabilir ve daha büyükleri takip altına alınmalıdır. Çünkü dikkatli olunması gereken nokta ise bu şişkinlikler hastalık habercisi de olabilir. Bademciklerde, koltuk altların da daha çok yaygın görülebilirler, Çünkü yapılan müdahalelere rağmen lenf bezleri azalmayıp, küçülmeyip şişme devam ediyorsa zehirleme özelliği de artabilir. Özellikle şeker hastalarının metabolizmaları bu enfeksiyonlara daha yatkındır ve bunlardan bazıları kanser hastalıklarının tetikleyicisi ve yayılan bölgelerdir. 

Çoğumuz vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bu şişmelerle karşılaşmışızdır. Kulak altında, boyun bölgesinde, koltuk altlarında, kolların bir bölümünde, çenemizde kendiliğinden oluşan ve büyüdükçe fark ettiğimiz bezelere yabancı değiliz. Eğer  çene altı lenf bezleri şişmiş ise bölgesel bir enfeksiyonun göstergesidir. Bunlardan bazıları ise vücudu hastalıklara karşı koruyan antikorlar içeren sıvı ile dolmaya başlar. Bunlarda genellikle koltuk altı, boyun ve klasik bölgelerinde şişen bezelerdendir.

Çene Altı Lenf Bezi ŞişmesiÇene altı lenf bezi şişmesi nedenleri ikiye ayrılır,

Enfeksiyon kaynaklı çene altı lenf bezi şişmesi,

Genellikle bölgesel ağrı olması, vücudun son zamanlarında ortaya çıkması, cildin üst kısmının kızarıklık belirtisi ile kızarması, bademcik, ağız içi, geniz eti, sinüzit v.s de ise genellikle enfeksiyon kaynaklıdır.

Kansere sebebiyet veren çene altı lenf bezi şişmesi,

Hasta olan kişinin genellikle 40 yaş üstü olması, ağrının olmaması, enfeksiyon bezelerinden farklı olarak bezenin sert olması, çok öncelerden haftalar hatta aylar öncesinden oluşup var olması, el yordamıyla bakıldığında bile birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden fazla beze yan yana hissedilmesi, kulak altı hizasında olması, ve hastaların sigara, alkol gibi madde kullanma hikayelerinin mevcut olmasıdır.

Bunlar günlük hayatımızda her an karşılaştığımız durumlardır. Vücudumuzun her hangi bir yerinde oluşan bir şişkinlik önemsiz görülebilir ancak özellikle gelişim çağındaki çocuklarda çok sık görülebilir.  Bu tarz bezeler halsizlik, ateş gibi belirtileri oluşur ve dinlenme gerektirir. Az olmakla beraber fark edilmeyen şişen lenf bezleri ciddi solunum hastalıklarınında habercisi olabilir. Günlük yaşamda ki diğer belirtileri ise ısı kaybı ile beraber üşüme, kilo verme, geceleri terleme, kan kusma, halsizlik, ateştir. Bu durumlarda olası olarak fıtık, kabakulak, kulak enfeksiyonları ( orta ve dış kulak ), boyun arkasındaki alman kızarıklığı oluşmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz belirtiler ve özelliklerdeki çene altı lenf bezi şişmesi vücutta oluşmasından sonra yapılacak en önemli şey doktora görünmektir. KBB doktorlarının detaylı muayenesi gerekir. Enfeksiyonlu olduğu teşhis edilmiş ise ilaç tedavisi yapılmalıdır, yakından takip edilmelidir. Olası durumlarda kan ve radyolojik tetkik istenir. Tümör düşünülmüş ise kaynaklanabileceği bölgeler ayrıntılı olarak muayene edilir. Muhtemel yerlerinde biyopsi alınır ve bir tedavi çeşidi ve teşhis olan ince iğne biyopsisi yapılabilir, tetkik sonuçlarına göre ise cerrahi müdahale ya da ilaçlı tedavi ile bir iyileştirme yoluna gidilir.

Sağlıklı günler dileriz.

]]>
Çene Altı Lenf Bezi https://www.lenf.gen.tr/cene-alti-lenf-bezi.html Mon, 03 Dec 2018 18:12:30 +0000 Çene Altı Lenf Bezi; Çene altı, koltuk altı ve kasık şeklindeki vücudun oldukça fazla yerinde lenf bezleri yer alır. Çene altında bazen farkına varılabilen ağrılı bir şekilde olan şişlikler çoğunlukla lenf bezlerinden Çene Altı Lenf Bezi; Çene altı, koltuk altı ve kasık şeklindeki vücudun oldukça fazla yerinde lenf bezleri yer alır. Çene altında bazen farkına varılabilen ağrılı bir şekilde olan şişlikler çoğunlukla lenf bezlerinden dolayı meydana gelmektedir. Vücudun savunma mekanizmasının önemli bir parçasından olan bağışıklık sistemi gereği olarak bazen lenf bezlerinde şişlik meydana gelebilmektedir. Çene altı veya değişik bir kısımda bulunan lenf bezlerinde şişlik meydana gelebilir. 

Lenf bezleri bağışıklık sisteminin önemli olan parçalarından biridir. Vücuda zararlı olan organizmaların girmesinin önüne geçerek insan sağlığının tehlikeye girmesinin önüne geçer. Enfeksiyon ve farklı olan rahatsızlıklar ile mücadele yapması için zengin olan antikor bulunduran, lenf sıvısının üretilmesini sağlamaktadır.  Lenf bezleri sadece çene altında değil, koltuk altı ve kasık şeklindeki birden fazla bölgede yer almaktadırlar. Her kısımda yer alan lenf bezleri aynı görevi üstlenirler. 

Çene Altı Lenf Bezi Şişmesinin Nedenleri;

Yabancı olan Saldırganlar; Savunma mekanizmasının en önemli olan parçalarından birisi lenf bezleri, vücuda girmekte olan yabancı saldırganlara karşı vücudu koruma maksatlı tepki verebilir. Lenf bezlerinin tepkisi, çenenin alt kısmında ağrılı bir şekilde oluşan şişliklerin meydana gelebilmesine neden olabilir. Yabancı olan saldırganlardan dolayı lenf düğümlerinde şişlik ve ağrı meydana gelebilir. 

Diş ve Kulakta oluşan Rahatsızlıklar; Dişlerde meydana gelebilecek olan enfeksiyon ve apseler, çene altında ağrılı bir şekilde oluşan şişliklerin meydana gelebilmesine sebep olabilmektedir. Aynı biçimde kulak enfeksiyonları da çene altı lenf bezlerinin şişmesinin sebepleri arasında yer alır. 

İltihaplanma; Enfeksiyon ve iltihaplanma, çene altında yer alan lenf bezlerinin şişmesinden dolayı meydana gelen sorunlardan oluşabilir. Bakteriyel veya viral bir şekilde olan enfeksiyon durumunda çenenin alt kısmında ağrılı bir şekilde oluşan şişlik meydana gelebilir. Çoğunlukla ağrılı bir şekilde oluşan şişlik durumunda kendini belli eden, enfeksiyon yada iltihaplanma şeklinde oluşan olaylar meydana gelince bir an evvel uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

Çene Altı Lenf BeziDiğer Enfeksiyonel Olan Rahatsızlıklar; Soğuk algınlığı, kızamık, grip, diş etinde oluşan iltihab ve cilt enfeksiyonları şeklindeki meydana gelen olaylar da çene altında şişlik problemine sebep olabilmektedir. Fark edilen şişlik, enfeksiyonel olan rahatsızlığın tek başına bulgusu şeklinde değerlendirilemez. Beraberinde getirmiş olduğu öbür belirtilerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. 

Çene Altı Lenf Bezi Şişmesi; Enfeksiyon ve iltihaplanma şeklindeki ciddi bir şekilde sayılabilecek olan sağlık problemlerinin habercisi şeklinde olabilir. Bu sebepten dolayı şişlikler ihmal edilmemeli ve doğru olan teşhis için bir an evvel uzman olan bir doktora başvurulmalıdır.

]]>
Boğazda Lenf Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/bogazda-lenf-sismesi.html Tue, 04 Dec 2018 13:10:48 +0000 Boğazda lenf şişmesi, hemen hemen herkeste meydana gelebilecek bir durumdur. İnsan vücudunun birçok yerinde bulunan lenfler, vücutta toplanan sıvıların ve vücutta bulunan proteinlerin karışımından oluşan maddelerdir. Boğazda b Boğazda lenf şişmesi, hemen hemen herkeste meydana gelebilecek bir durumdur. İnsan vücudunun birçok yerinde bulunan lenfler, vücutta toplanan sıvıların ve vücutta bulunan proteinlerin karışımından oluşan maddelerdir. Boğazda bulunan lenfler, proteinleri ve sıvıları kana karıştırmadan önce kontrol ederek enfeksiyonlardan arındırır. Bir nevi vücutta bademcik görevi görerek insanları ciddi hastalıklardan korur. Bu nedenle sadece boğazda değil, insan vücudunun birçok yerinde bulunan lenflerin çok önemli yapılar olduğunu söylemek mümkündür. Boğazda lenf bezi şişmesi, en çok bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda meydana gelir. Çünkü lenfler, vücutta kana karışmadan önce kontrolden geçen maddeler içerisinde bulunan bakterileri süzerek toplarlar. Burada biriken bakteriler ise direk olarak bağışıklık sistemi sayesinde çökertilir. Fakat bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda bu bakteriler öldürülemez ve lenflerin şişmesine neden olur. Boğazda lenf şişmesinin çok farklı nedenleri bulunmaktır. İnsanların etkilendikleri birçok durum boğazda lenf şişmesine neden olarak ciddi zorluklara neden olur. Boğazda lenf şişmesi kontrol altına alınmadığı zamanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olur. Günümüze kadar ülkemizde yaşanmasa bile diğer dünya ülkelerinde ölümlere bile neden olmuştur. Bu nedenle meydana gelen boğazda lenf şişmesi durumlarında bu duruma neden olan etkenin tespiti ve sorunun tedavisi için kesinlikle gerekli olan müdahaleler yapılmalıdır. Özellikle vücutları son derece hassas olan çocukların bu konuda çok daha özenle hareket etmeleri gerekir. 

Boğazda lenf şişmesi neden kaynaklanır

Enfeksiyonlar: İnsanlarda boğaz lenf şişmesi probleminin en büyük nedeni tabi ki boğazlarda enfeksiyonun büyümesidir. Son derece yaygın olarak görülen bu durum boğazda lenf şişmesinin en yaygın nedenidir. Eğer sorun kişide bu probleme bağlı olarak meydana geliyorsa genellikle kişide yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler meydana gelir. 
Lenfoma: Vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir tümör, ya da hücre farklılaşması gibi rahatsızlıklar, insanlarda bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Eğer sizlerde de böyle bir sorun var ise kesinlikle uzman bir doktora giderek gerekli olan muayeneleri yaptırın. 
İlaç alerjisi: Bazı insanlarda meydana gelen boğazda lenf şişmesi, kullanılan ilaçlara bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Eğer sürekli olarak tansiyon, şeker ya da kolesterol ilaçları kullanıyorsanız bu ilaçların yan etki yaparak lenf şişmesi sorununa neden olabileceğini unutmayın. 
Vücuda giren yabancı maddeler: İnsanlarda ani bir şekilde vücuda yabancı madde alınması durumunda boğazda bulunan lenfler ve lenf bezleri bu durumu kaldıramayarak şişme gibi etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle sorunun kaynağının bu etken olduğu düşünülebilir.
Son olarak kişilerdeki ağız aftları, kedi tırmığı hastalıkları, kulak iltihapları, kızamık, bademcik iltihabı, diş eti iltihabı gibi durumlar boğazda lenf şişmesine neden olabilir.

Boğazda Lenf ŞişmesiBoğazda lenf şişmesi nasıl tedavi edilir

Bu durum için yapılabilecek en önemli şey tabi ki teşhisin yapılması ve bu duruma neden olan nedenin tam olarak ortaya çıkarılmasıdır. İnsanlarda bu rahatsızlık meydana geldiğinde yapılan en büyük tedavi tabi ki enfeksiyonların ortadan kaldırılması amacıyla ve iltihap oluşmasının önlenmesi amacıyla antibiyotik kullanımıdır. Bu tedavi aslında boğazda lenf şişmesi için yapılabilecek en büyük tedavilerden biridir. Bunun haricinde lenf şişmesi için herhangi bir tedavi bulunmamalıdır. Bu tedavinin yanı sıra ayrıca kişinin boğazda lenf şişmesi probleminin devam etmesi durumunda kesinlikle alkol ya da tütün ürünlerini tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü bu gibi maddeler, direk olarak lenf bezlerine etki ederek sorunlara neden olur.  Kasık Lenf Bezi Şişmesi https://www.lenf.gen.tr/kasik-lenf-bezi-sismesi.html Wed, 05 Dec 2018 09:52:58 +0000 Kasık lenf bezi şişmesi, insanlarda çok ciddi rahatsızlıkların oluşabileceğinin bir göstergesi olarak ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durum ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği için aslında son derece önemsenmesi Kasık lenf bezi şişmesi, insanlarda çok ciddi rahatsızlıkların oluşabileceğinin bir göstergesi olarak ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durum ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği için aslında son derece önemsenmesi gereken bir problemdir. Dışarıdan görüntüsü direk olarak bir iltihap toplanması gibi görülse bile len bezi şişmesi, bir iltihaptan çok daha farklıdır. Bilindiği gibi sadece kasıktaki lenf bezi değil, insan vücudunun birçok yerinde bulunan lenf bezleri, vücudun bir koruma sistemi olarak görev yapmaktadır. Lenf bezlerinin sağlıklı olması, aslında kişininde sağlıklı olduğunun göstergesidir. İnsanlar yedikleri ve içtikleri tüm maddelerle sağlığını etkileyebilir. Kasıkta lenf bezi şişmesi, birçok zaman vücudun başka bir bölgesinde oluşan lenf bezi şişmesiyle aynı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kasıklarda bulunan lenf bezlerinin normal koşullarda boyu yarım cm kadardır. Fakat olası bir olumsuz durumda insanlarda bulunan bu lenf bezi yavaş yavaş ya da ani bir şekilde büyüyerek problemlere neden olur. Kasık lenf bezi büyümesi, aslında hiç tahmin edilemeyecek kadar büyüyebilir. Bu nedenle siz durmasını beklerken bile bu şişlik daha da artabilir. Kasık lenf bezi şişmesi, eğer gözle görülebilecek bir seviyeye ulaşmışsa hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek bu durumun nedenini öğrenin ve müdahale edin. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar, müdahale edilmedikçe daha da büyüyerek tedavilerde zorlukların meydana gelmesine neden olur. Bu nedenle kasık lenf bezi şişmesi daha da büyümeden önlenmelidir. 

Kasık lenf bezi şişmesi, en basit edenlerden en ciddi nedenlere kadar birçok etkenden etkilenerek şişme problemini meydana getirebilir. Öyle ki bazen kişilerin solunumları sırasında vücuda giren enfeksiyonlar bile insanlarda lenf bezi şişmesine neden olur. Vücutta özellikle koltuk altı, kulak arkası ve kasık bölgesinde lenf bezi şişmesi çok görülen yerlerdendir. Kasık lenf bezi şişmesi, özellikle çocuklarda karşılaşılan bir durum olsa bile aslında yetişkinlerde de çok sık karşılaşılır. Genellikle gerekli olan tedaviler yapıldığında ortadan kalkan bu durum, tedaviler aksatıldıkça daha da kötü bir hal alabilir. Kasık lenf bezi şişmesi birçok zaman bakteriyel nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı için kasık bölgesinde oluşan bu şişlik kesinlikle kontrol edilmelidir. Eğer sizlerde de kasık lenf bezi şişmesi varsa bunun için ara arar doktora giderek kasık bölgenizi kontrol ettirin. Kasık lenf bezi şişmesi, insanlarda bazen bacaklarda ya da ayaklarda meydana gelecek olan bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle ayaklarda ya da bacaklarda alınan travmalar sonucunda oluşan yaralar kesinlikle kontrol altında olmalıdır. Bu yaralardan vücuda giren enfeksiyonlar, kasık lenf bezi şişmesi problemine neden olarak  çok ciddi bir sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Kasık lenf bezi şişmesi problemiyle birlikte birçok farklı belirti meydana gelmektedir. 

Kasık Lenf Bezi ŞişmesiKasık lenf bezi şişmesine eşlik eden durumlar:
Kilo kaybı: Yaklaşık olarak bir ay kadar kasık lenf bezi şişmesi rahatsızlığı yaşayan insanlarda ciddi bir şekilde kilo kayıplar meydana gelir. Kilo kaybına neden olan durum ise enfeksiyonların vücudu oyalayarak vücudun gelişmesini engellemesidir. 
Gece terlemesi: Kasık lenf bezi şişmesi olan insanlarda meydana gelen gece terlemeleri kişilerde çok ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur. Bu durum çok yaygın olarak meydana gelmektedir. 
Ağrı: Aslında kasık lenf bezi şişmesi kişilerde herhangi bir ağrıya neden olmaz. Fakat şişliğin derecesi çok büyümüşse bu durumlarda kasık lenf bezi şişmesi kişilerde ağrılara da neden olabilir. Bunun için eğer ağrı meydana geliyorsa bu durumda lenf bezi şişmesinin aşırı ilerlediğin anlayabilirsiniz. 
]]>